Czarny mózg Piranesiego. Konstandinos Kawafis

Seria: Biblioteka Mnemosyne
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Rzym, poezja, Grecja
A--

Książka składa się z dwóch klasycznych esejów Marguerite Yourcenar, wybitnej francuskiej pisarki i poetki. Pierwszy szkic poświęcony jest dziełu włoskiego rytownika i architekta, Giovanniego Battisty Piranesiego, który odkrył tragiczną poezję ruin starożytnego Rzymu. Drugie studium dotyczy twórczości Aleksandryjczyka Konstandinosa Kawafisa, jednego z najbardziej subtelnych poetów współczesnej Grecji.

Wydanie bibliofilskie.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Elevander | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Dwa ciekawe eseje M. Yourcenar. Pierwszy przedstawia osobę włoskiego rytownika i architekta Giovanniego Battisty Piranesiego, twórcy zbioru rycin Carceri d'invenzione ukazującego wyimaginowane przestrzenie więzienne. Drugi z kolei – bardziej mnie interesujący – jest wprowadzeniem do twórczości Konstandinosa Kawafisa. Yourcenar na kilkudziesięciu stronach tego tekstu rzuca sporo interesujących uwag na temat twórczości Aleksandryjczyka, a także na temat jego biografii. Co prawda nie wyczuwam zbyt wielu związków między obydwoma tekstami, ale cóż... Z pewnością każdy z nich jest godny uwagi. Piękny język, dobry przekład, niebanalna treść. Zdecydowanie warto przeczytać.

Tomasz Babnis

Filip | 2015-07-29