Felietony; Listy; Palcie ryż każdego dnia

Okładka książki Felietony; Listy; Palcie ryż każdego dnia
Marek Hłasko Wydawnictwo: Czytelnik Cykl: Utwory wybrane [Marek Hłasko] (tom 4) literatura piękna
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Utwory wybrane [Marek Hłasko] (tom 4)
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8307019931
Tagi:
hłaskower opowiadania bunt wobec socrealizmu
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Chwasty Polskie Tadeusz Boy-Żeleński, Aleksander Fredro, Jan Kochanowski, Hieronim Morsztyn, Jan Andrzej Morsztyn, Daniel Naborowski, Daniel Olbrychski, Wacław Potocki, Mikołaj Rej, Julian Tuwim
Ocena 7,3
Chwasty Polskie Tadeusz Boy-Żeleńsk...
Okładka książki Hłasko nieznany Marek Hłasko, Piotr Wasilewski
Ocena 6,8
Hłasko nieznany Marek Hłasko, Piotr...
Okładka książki Kaskaderzy literatury. O twórczości i legendzie Andrzeja Bursy, Marka Hłaski, Haliny Poświatowskiej, Edwarda Stachury, Ryszarda Milczewskiego-Bruna, Rafała Wojaczka Jan Z. Brudnicki, Andrzej Bursa, Ziemowit Fedecki, Marek Hłasko, Edward Kolbus, Jan Marx, Ryszard Milczewski-Bruno, Halina Poświatowska, Stanisław Stabro, Edward Stachura, Stanisław Stanuch, Rafał Wojaczek
Ocena 7,4
Kaskaderzy lit... Jan Z. Brudnicki, A...

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
208 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1967
1143

Na półkach: , ,

Wydaje mi się, że włączenie przez wydawcę do jednego tomu czterech gatunkowo i chronologicznie odmiennych rodzajów twórczości Hłaski, było działaniem dość niefortunnym. Bo oto najpierw czytelnik dostaje debiutanckie felietony pisarza, epatujące jeszcze socjalistycznym żargonem, poczuciem idealistycznego obowiązku, chęci poprawy świata itp. (skądinąd „Podróż do kresu szmiry” – świetna). W zestawieniu z ostatnią powieścią pisarza, pisaną na emigracji, podczas pobytu w Stanach – widać ogromną przepaść, dzielącą tą twórczość. Czytelnik, który nie ma świadomości tego, co było pomiędzy – czyli opowiadań, które wyniosły pisarza ku sławie i chwale, a następnie utworów coraz bardziej gorzkich w stosunku do polskiej rzeczywistości i wreszcie – przymusowej emigracji i zupełnej zmiany problematyki pisarskiej – może nie uwierzyć, że te felietony i „Palcie ryż…” wyszły spod ręki tego samego pisarza…

Zamieszczone tu listy – nie opatrzone żadnym komentarzem, jedynie z zachowaniem chronologii powstania – dają wrażenie, jakby wydawcy zależało po prostu na wydaniu drukiem wszystkiego, co udało mu się wyszperać w szufladach pisarza… „Listy z Ameryki” są świetnym kawałkiem pisarstwa. Ale gdy wiele z ich obszernych fragmentów cytowanych jest w niemal niezmienionej formie w „Palcie ryż…”, można odnieść wrażenie pewnej wtórności, powtarzalności. A przecież Hłasko właśnie w taki sposób pisał, szlifował swoje pomysły – przerabiając je w nieskończoność, dodając lub odejmując teksty lub obrazy…

Sama powieść, wydana już po śmierci pisarza – świetna. Dojrzała, inna od izraelskich utworów, choć powtarzająca wiele z ich motywów. Tu również mamy tułającego się od jednej paskudnej pracy do drugiej mężczyznę z trudną przeszłością, mamy fascynację lotnictwem, męską przyjaźń, zdradę, kobietę, która odgrywa niszczycielski wpływ, odrzuconą miłość, nieuzasadnioną brutalność, pogardę wobec świata wokół, wreszcie – honorową śmierć. Ale w tej powieści wszystko układa się w spójną całość, mniej jest eksperymentowania z pomysłami, jest więcej refleksyjności, a bohaterowie skonstruowani są tak, że łatwiej zrozumieć ich zachowanie - czasami dość irracjonalne. Tą powieścią pisarz udowodnił, że potencjał twórczy tkwił w nim ogromny, a życiowe doświadczenia pozwalały przekuć się na ciekawą i inteligentną refleksję. I tym bardziej można żałować, że jego przedwczesna śmierć położyła kres dalszej twórczości…

Wydaje mi się, że włączenie przez wydawcę do jednego tomu czterech gatunkowo i chronologicznie odmiennych rodzajów twórczości Hłaski, było działaniem dość niefortunnym. Bo oto najpierw czytelnik dostaje debiutanckie felietony pisarza, epatujące jeszcze socjalistycznym żargonem, poczuciem idealistycznego obowiązku, chęci poprawy świata itp. (skądinąd „Podróż do kresu szmiry”...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    348
  • Posiadam
    171
  • Chcę przeczytać
    152
  • Ulubione
    12
  • Teraz czytam
    9
  • Literatura polska
    7
  • 2021
    3
  • Literatura piękna
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • W domu
    2

Cytaty

Więcej
Marek Hłasko Felietony; Listy; Palcie ryż każdego dnia Zobacz więcej
Marek Hłasko Felietony; Listy; Palcie ryż każdego dnia Zobacz więcej
Marek Hłasko Felietony; Listy; Palcie ryż każdego dnia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także