Pogrążeni i ocaleni

Tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
I sommersi e i salvati
Agnieszka

My, którzy przeżyliśmy, nie jesteśmy prawdziwymi i wiarygodnymi świadkami. W posiadaniu tej strasznej prawdy są ci, którzy zostali pogrążeni, zatopieni, unicestwieni. My przemawiamy jedynie w ich imieniu. My, ocaleni, opowiadamy o doświadczeniu obozów koncentracyjnych tych, których już nie ma. I sommersi e i salvati (Pogrążeni i zbawieni), słowa stanowiące tytuł zbioru szkiców Primo Leviego o...

I sommersi e i salvati (Pogrążeni i zbawieni), słowa stanowiące tytuł zbioru szkiców Primo Leviego o życiu w nazistowskich obozach zagłady, pochodzą z Boskiej komedii Dantego: „i sommersi” to „strąceni na dno”, „i salvati” to „zbawieni”. Primo Levi potraktował je przenośnie, stosując do rzeczywistości lagra. Ta para przeciwieństw okazywała się w obozie najważniejsza: decydowała o życiu lub śmierci. Ponieważ codzienna walka o przeżycie toczyła się nieustannie, nowo przybyli dzielili się spontanicznie na tych, co zaczynają „pogrążać się”, i na tych, co być może zdołają „ocaleć”.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie

źródło okładki: Wydawnictwo Literackie

Dama | 2015-02-20
Na półkach: Przeczytane, Obozowa

To nie jest książka typu wspomnienia ocalałego świadka. Autor oczywiście był nim, ale zamiast snucia biegu wydarzeń, próbuje filozoficznie zarysować kształt obozów. Zastanawia nad moralnością, odgarnia prawdę ze stereotypów. W ostatnim rozdziale przedstawia jak odbierają ten temat Niemcy.

annamagdalena | 2016-03-25
edziab77 | 2016-01-17