rozwińzwiń

Pogrążeni i ocaleni

Okładka książki Pogrążeni i ocaleni Primo Levi
Okładka książki Pogrążeni i ocaleni
Primo Levi Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
252 str. 4 godz. 12 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
I sommersi e i salvati
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2007-10-18
Data 1. wyd. pol.:
2007-10-18
Data 1. wydania:
2014-01-01
Liczba stron:
252
Czas czytania
4 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308041222
Tłumacz:
Stanisław Kasprzysiak
Tagi:
literatura włoska holocaust getto Żydzi wojna
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
45 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1178
1154

Na półkach: , ,

- Nikt nie ma prawa osądzać członków Sonderkommando (czyli tych Żydów, którzy obsługiwali komory gazowe i krematoria),ani ten, kto ma za sobą doświadczenie obozowe, ani tym bardziej ten, kto go nie ma - pisze tu Primo Levi, jeden z najsłynniejszych „ocaleńców” i według mnie autor najgłębszych wspomnień-analiz tego, co tam się działo (nie gorszy od Tadeusza Borowskiego).

Ze wszystkich czterech książek Leviego akurat ta wydaje mi się najmniej nowatorska, ale sporo wątków jest bardzo istotnych – w tym właśnie sprawa Sonderkommandos. Autor przypomina, że ci, którzy dostawali propozycję wejścia do nich, mieli przed sobą diabelską alternatywę: natychmiastowa zgoda albo równie natychmiastowa śmierć (podaje przykład grupy Żydów z Korfu, która latem 1944 odmówiła i natychmiast została zagazowana). A to zasadniczo różna sytuacja niż z samymi mordercami.

Gdy Niemiec odmawiał udziału w mordach (nawet esesman) dowództwo pochylało się nad nim, był odsyłany do innych, mniej morderczych zadań. Owszem, mógł być pozbawiany awansu, może jakaś tam kara dyscyplinarna, w najgorszym przypadku skierowanie na front. Ale nie śmierć….

To mi przypomina główną tezę najbardziej przerażających – a zarazem: najprawdziwszych – relacji z Holokaustu: Caleka Perechedonika, policjanta z getta w Otwocku. - Co pchało ludzi do takiej służby? – pyta. I odpowiada: ludzka, tak bardzo ludzka chęć pożycia choć o chwile dłużej niż inni, ginący na naszych oczach. Straszna czasami wola życia sprawia, że większość takiego właśnie wyboru dokona…. Wiedzieli o tym dobrze ówcześni Niemcy, równie dobrzy psychologowie, jak i masowi mordercy…

Na argument: „ja to bym nigdy się na to zdecydował” Levi z morderczą logiką odpowiada: „nigdy nie jesteśmy przecież na czyimś miejscu…”. Próby przewidzenia czyjegoś – a jeszcze bardziej własnego - zachowania w skrajnej sytuacji zawsze są chybione. Dlatego Levi wstrzymuje się nawet od oceny najsłynniejszego w całej ówczesnej społeczności żydowskiej „kolaboranta” Chaima Rumkowskiego, przełożonego getta łódzkiego, który wydał Niemcom wszystkie tamtejsze dzieci na śmierć…. „Może w Rumkowskim przeglądamy się my wszyscy” – pisze Levi….

Dobrze się zatem stało, że Levi nie dożył chwili, gdy premier mojego kraju zaliczył Żydów (nie tylko zresztą z Sonderkommandos, ale i np. z Judenratów) do grona „sprawców Holokaustu” – według słynnej triady autorstwa największego badacza tego zjawiska prof. Raula Hilberga: sprawcy, ofiary, świadkowie (perpetrators, victims, bystanders)… Ale pana premiera broni poniekąd ignorancja w tej sprawie, choć podobno jest z wykształcenia historykiem. A z zawodu kim..?

- Nikt nie ma prawa osądzać członków Sonderkommando (czyli tych Żydów, którzy obsługiwali komory gazowe i krematoria),ani ten, kto ma za sobą doświadczenie obozowe, ani tym bardziej ten, kto go nie ma - pisze tu Primo Levi, jeden z najsłynniejszych „ocaleńców” i według mnie autor najgłębszych wspomnień-analiz tego, co tam się działo (nie gorszy od Tadeusza...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2744
74

Na półkach: ,

To nie jest książka typu wspomnienia ocalałego świadka. Autor oczywiście był nim, ale zamiast snucia biegu wydarzeń, próbuje filozoficznie zarysować kształt obozów. Zastanawia nad moralnością, odgarnia prawdę ze stereotypów. W ostatnim rozdziale przedstawia jak odbierają ten temat Niemcy.

To nie jest książka typu wspomnienia ocalałego świadka. Autor oczywiście był nim, ale zamiast snucia biegu wydarzeń, próbuje filozoficznie zarysować kształt obozów. Zastanawia nad moralnością, odgarnia prawdę ze stereotypów. W ostatnim rozdziale przedstawia jak odbierają ten temat Niemcy.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    254
  • Przeczytane
    60
  • Posiadam
    11
  • Chcę mieć
    4
  • Judaica
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Literatura żydowska
    2
  • II wojna światowa
    2
  • Holocaust
    2
  • Literatura faktu
    2

Cytaty

Więcej
Primo Levi Pogrążeni i ocaleni Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także