Płomień i lód. Przygody mojego życia

Wydawnictwo: Magnum
Agnieszka

Autobiografia Arthura Koestlera to portret epoki dwóch totalizmów i rozrachunek europejskiego intelektualisty, który przystał do komunizmu, a potem miał odwagę bezlitośnie opisać swój błąd.

Balcar | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Są takie książki, które miesiącami czekają na półce na swoją kolej, a kiedy w końcu już weźmiemy się za taką pozycję, dziwimy się, że wcześniej nie zwróciliśmy na nią należytej uwagi. Autobiografia węgierskiego pisarza, Arthura Koestlera, należy właśnie do takich książek.
Opowieść ta jest fascynującą podróżą przez Europę i Azję lat 20-tych i 30-tych. Pod względem geograficznym książka ta jest niebywale wszechstronna. Koestler przebywał w Palestynie jako żydowski osadnik, brał udział w wyprawie na Biegun Północny, podróżował po Związku Radzieckim(zwłaszcza w tym kontekście ciekawe są opisu Kaukazu i Azji Środkowej), był w Hiszpanii w czasie domowej, ponadto mieszkał i pracował w Berlinie i Paryżu, co jak widać świadczy o szerokim spektrum tematów podejmowanych przez autora. Oczywiście głównym tematem rozważań jest komunizm, a właściwie rozczarowanie nim, Koestler bowiem był członkiem Komunistycznej Partii Niemiec, ale po kilku latach opuścił partię i zerwał z komunizmem.
Polska...

eR_ | 2016-01-19
Na półkach: Współpraca, Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Artur Koestler, to to brytyjski pisarz i dziennikarz, urodzony na Węgrzech.
Przebywając w celi śmierci, przyrzekł sobie, że jeżeli uda mu się wyjść na wolność, napisze autobiografię, w której rozliczy się ze swoją przeszłością.
Słowa dotrzymał.Z pod jego pióra wyszło kila książek z wątkiem autobiograficznym.
Płomień i lód, to nie jako kompilacja wszystkich zawierająca najciekawsze fragmenty, z pozostałych.
W swojej książce autor zawarł niezwykle ciekawą opowieść o swoim życiu i drodze, która doprowadziła go tego kim został.
Jego opowieściami, można by obdarzyć kilka osób i każda z nich mogła by powiedzieć, że wiodła ciekawe i niezwykle burzliwe życie.
Podróż, przez Związek Radziecki, rozbrat z komunistami, miłość do pewnej dziewczyny, Legia Cudzoziemska, więzienie, to tylko nieliczne przygody, które miał ten człowiek.Sam autor, w 1983 roku, śmiertelnie chory popełnił samobójstwo.
Wspaniale napisana, przeczytana przeze mnie jednym tchem.Polecam.

anetapzn | 2013-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2013

Arthur Koestler to urodzony w 1905r. w Budapeszcie pisarz i dziennikarz.
W 1976r. u Koestlera zdiagnozowano chorobę Parkinsona, a trzy lata później przewlekłą białaczkę limfatyczną w jej stadium terminalnym. Wraz z żoną w 1983 r. w Londynie popełnił samobójstwo.
Jego najgłośniejszą powieścią była Darkness at Noon (Ciemność w południe), poświęcona wielkiej czystce w ZSRR w latach 1934-1939, wydana w 1940r. (polskie wydanie na emigracji w 1949r.).
Koleje losu Koestlera były niezwykle różnorodne. M.in. w 1937 r. przebywał w celi śmierci frankistowskiego więzienia. Postanowił, że jeśli przeżyje i wyjdzie na wolność, napisze autobiografię, w której nie zatai niczego. Wyszedł na wolność i dotrzymał słowa. Koestler opublikował cztery książki autobiograficzne: Arrow in the Blue, Invisible Writing, Dialogue with Death i Scum of the Earth. Recenzowana pozycja - Płomień i lód zawiera najciekawsze fragmenty wszystkich w/w biograficznych pozycji autora. Jest to niejako biografia w pigułce,...

| 2011-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2011

Bardzo szczera autobiografia znanego angielskiego pisarza, pochodzenia węgierskiego. Podziwiam autora za to, że nie ominął tematów trudnych, kontrowersyjnych (przynależność do partii komunistycznej, praca dla wywiadu), niewygodnych, które mogą być odebrane przez czytelników z niejakim niesmakiem i zdziwieniem. Doskonale opisuje mechanizmy polityczne i społeczne (z początku XX wieku)jakie powodowały zaangażowanie się sporej liczby europejskich młodych intelektualistów w ruchy lewicowe. Jego podróż po ZSRR (w czasach wielkiego głodu) szybko zweryfikowała te złudne nadzieje na pozytywne zmiany. Celne są też jego spostrzeżenia i uwagi na temat rozwijającego się niebezpiecznie, drugiego ruchu politycznego (w tych czasach) nazizmu. Książka o niełatwych wyborach i zagmatwanych losach ludzi, żyjących w trudnych, ale na swój sposób pasjonujących latach początku XX wieku. Autor opisuje też swój pobyt w Hiszpanii w czasie wojny domowej. Niewątpliwie barwna postać!

Novik | 2015-09-07
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Historia jakich wiele. Pochopny młodzieniec, z ogromną potrzebą przynależności, lokuje cały swój niewielki, acz entuzjastyczny rozumek w projekt wielkiej naprawy świata. Po wizycie w ZSRR, okraszonej zadenuncjowaniem lokalnej piękności z wolna odkrywa u siebie pewne, niewielkie ilości zdrowego rozsądku. Na tyle jednak śladowe, że kontynuuje działalność jako agent kominternu, co kosztuje go niemalże czapę we frankistowskiej Hiszpanii. No i suma sumarum nie wiadomo kto zacz ten Koestler. Głupek, czy kanalia.
Plus gratka dla frankofili w postaci opisu przygód autora w lokalnym łagrze.

Trithemius | 2016-08-04
Przeczytana: 07 grudnia 2009