Płomień i lód. Przygody mojego życia

Okładka książki Płomień i lód. Przygody mojego życia Arthur Koestler
Okładka książki Płomień i lód. Przygody mojego życia
Arthur Koestler Wydawnictwo: Magnum biografia, autobiografia, pamiętnik
Magnum
2009-01-01
2009-01-01
Władysław Jeżewski

Ależ lektura. Co za koleje życia. Świetna pozycja. Może moje TOP 15 najlepszych dotąd przeczytanych książek. Autobiografia Arthura Koestlera. Internacjonalnego pisarza o niesamowitym darze do twórczego posługiwania się słowem. Książka jest tego świetnym przykładem, w zasadzie co dwie strony kreśliłem coś markerem w zachwycie nad trafnością jego spostrzeżeń. Równie wciągające jaka książka były jego koleje życia. Nie chce ich tu przytaczać aby nie odbierać tego smaku oczekiwania na niespodziankę. W każdym razie Koestler to człowiek który żył jak myślał. Za jego przekonaniami podążały wybory życiowe, czasem zaskakujące, często związane z dużym poświęceniem, ale zawsze zgodne z jego sercem. A to bardzo cenię w ludziach niezależnie od tego jak mocno różnimy się w poglądach. Naprawdę warto przeczytać by posmakować słowa w życiu.

Bardzo ciekawa pozycja autobiograficzna będąca wyborem fragmentów z szeregu utworów Koestlera. Ciekawy portret psychologiczny pokazujący przemiany od syjonisty do komunisty, a następnie dojrzałe odrzucenie tej drugiej ideologii. Autor wydaje się dość szczerze i uczciwie pokazuje swoją przemianę w tym zakresie. A dodatkowo barwny życiorys sprawia, że staje się to atrakcyjną lekturą.

Absolutna rewelacja. Są autorzy, których słowo pisane zasługuje na nieskończone wznawianie, jednostki wybitne - Arthur Koestler jest bez wątpienia jedną z nich. Bo nie dość, że był genialnym pisarzem, wręcz wirtuozem słowa, to jeszcze jego życie obfitowało w tyle wzlotów, upadków, barwnych zdarzeń, że można by nimi pewnie zapełnić kilka tomów wspomnień. Cierpimy na dojmujący brak takich jednostek w obecnych czasach, może nie tyle autorytetów moralnych, bo Koestler ze swoim buntowniczym i awanturniczym życiem rodem z powieści łotrzykowskich, zapewne nie aspirował do stania się taką moralną wyrocznią, bardziej swego rodzaju intelektualnych drogowskazów, głosów rozsądku, ludzi potrafiących patrzeć na pewnie wydarzenia przez kilka krytycznych filtrów, dzięki czemu, nawet mimo popełnianych wcześniej młodzieńczych błędów, zdolnych do trzeźwego osądu mechanizmów społecznych, politycznych i kulturalnych. Naprawdę tyle się w tej autobiografii dzieje, że nie sposób wymienić i spamiętać wszystkich anegdot, zdarzeń, ale też makabrycznych doświadczeń. Na pewno na uwagę zasługuje ponad 80 stronicowy rozdział traktujący o pobycie Koestlera w celi śmierci podczas wojny domowej w Hiszpanii. Ale podróż do Rosji na początku lat 30. XX wieku to również niesamowity rozdział, jak choćby krótka "wizyta" autora w siedzibie GPU w Baku, która stanowiła przyczynek do stworzenia postaci Iwanowa i Gletkina z "Ciemności w południe". Albo kolejny przykry epizod życiowy, czyli pobyt w obozie dla internowanych (i podejrzanych) cudzoziemców Le Vernet, który stanowił swego rodzaju złowieszcze preludium do zagłady milionów ludzi w niemieckich obozach. koncentracyjnych. Z dużym zaciekawieniem czytałem o procesie komunistów oskarżonych o pożar Reichstagu, dla mnie nowość, bo w dotychczasowych książkach historycznych wspomina się raczej o rzekomych sprawcach, a nie o samym procesie, który był narodowosocjalistyczną farsą na użytek publiki (zresztą komuniści również mieli z niego wymiernie korzyści w postaci rozgrzeszenia komunizmu jako ideologii - przynajmniej do pewnego czasu).
Podsumowując, lektura obowiązkowa nie tylko dla fanów pisarza, ale wszystkich ceniących nietuzinkową literaturę faktu.

Sięgnąłem do tej książki z powodu rewelacyjnej Ciemność w południe. No ale tu mamy do czynienia z autobiografią.
Nie przepadam za takimi książkami. Biografie mnie przeważnie nudzą, interesujące wydają mi się tylko przemyślenia autora, a nie wydarzenia, które miały miejsce. No a tutaj przemyślenia niestety zachwaszczone są naiwną psychologią.

Nie polecam. Choć i nie zniechęcam.

Nie polecam. Choć i nie...

Barwna autobiografia (a właściwie wybór fragmentów z kilku autobiografii) barwnej postaci. Arthur Koestler to jak wielu zapewne wie znany pisarz, autor "Ciemności w południe". Nieco mniej osób wie, że to również człowiek, który w trakcie swojego życia był syjonistą, aktywnym komunistą i agentem Kominternu (aresztowanym i skazanym na śmierć we frankistowskiej Hiszpanii) a na koniec krytykiem Związku Radzieckiego i komunizmu. Autor raczej się nie wybiela, a jego wspomnienia sprawiają wrażenie szczerych. Do tego książkę czyta się bardzo dobrze. Ciekawe świadectwo trudnych czasów. Nadspodziewana dobra książka(kupiona przeze mnie w jednej z "tanich książek" za śmieszne parę złotych) !

Są takie książki, które miesiącami czekają na półce na swoją kolej, a kiedy w końcu już weźmiemy się za taką pozycję, dziwimy się, że wcześniej nie zwróciliśmy na nią należytej uwagi. Autobiografia węgierskiego pisarza, Arthura Koestlera, należy właśnie do takich książek.
Opowieść ta jest fascynującą podróżą przez Europę i Azję lat 20-tych i 30-tych. Pod względem geograficznym książka ta jest niebywale wszechstronna. Koestler przebywał w Palestynie jako żydowski osadnik, brał udział w wyprawie na Biegun Północny, podróżował po Związku Radzieckim(zwłaszcza w tym kontekście ciekawe są opisu Kaukazu i Azji Środkowej),był w Hiszpanii w czasie domowej, ponadto mieszkał i pracował w Berlinie i Paryżu, co jak widać świadczy o szerokim spektrum tematów podejmowanych przez autora. Oczywiście głównym tematem rozważań jest komunizm, a właściwie rozczarowanie nim, Koestler bowiem był członkiem Komunistycznej Partii Niemiec, ale po kilku latach opuścił partię i zerwał z komunizmem.
Polska edycja książki jest wyborem tekstów z czterech tomów autobiografii. Sporą zaletą książki jest to, że nie trzeba znać twórczości Koestlera, aby śledzić jego losy z zaczerpniętym tchem. Przyznam szczerze, że kojarzyłem nazwisko autora z różnych prac historycznych, jednak nigdy nie miałem z nim do czynienia pod kątem literackim. Anegdotyczny styl sprawia, że książkę czyta się naprawdę przyjemnie i czasem, pomimo ponurych czasów, można się uśmiechnąć przy niektórych stwierdzeniach autorach, ot choćby tych, jak próbował zakładać żydowskie kolonie na Biegunie Północnym. Trzeba też wspomnieć, że lektura autobiografii Koestlera jest również wstrząsającym przeżyciem. Pobyt w celi śmierci podczas wojny domowej w Hiszpanii odcisnął swoje piętno na autorze. Fragmenty "Rozmowy ze śmiercią" są chyba najlepszym fragmentem autobiografii. Zwłaszcza wrażenie zrobiła na mnie postać milicjanta Nicolasa, który przed rozstrzelaniem mówił, że chciałby się po wojnie nauczyć czytać, żeby móc sięgnąć po Tołstoja.
Podsumowując, autobiografia Koestlera jest warta przeczytania zarówno pod kątem historycznym, ale także dziennikarskim. Autor wszak był reporterem i myślę, że z jego prac, można sporo się dowiedzieć na temat warsztatu ówczesnych dziennikarzy.

2028

Artur Koestler, to to brytyjski pisarz i dziennikarz, urodzony na Węgrzech.
Przebywając w celi śmierci, przyrzekł sobie, że jeżeli uda mu się wyjść na wolność, napisze autobiografię, w której rozliczy się ze swoją przeszłością.
Słowa dotrzymał.Z pod jego pióra wyszło kila książek z wątkiem autobiograficznym.
Płomień i lód, to nie jako kompilacja wszystkich zawierająca najciekawsze fragmenty, z pozostałych.
W swojej książce autor zawarł niezwykle ciekawą opowieść o swoim życiu i drodze, która doprowadziła go tego kim został.
Jego opowieściami, można by obdarzyć kilka osób i każda z nich mogła by powiedzieć, że wiodła ciekawe i niezwykle burzliwe życie.
Podróż, przez Związek Radziecki, rozbrat z komunistami, miłość do pewnej dziewczyny, Legia Cudzoziemska, więzienie, to tylko nieliczne przygody, które miał ten człowiek.Sam autor, w 1983 roku, śmiertelnie chory popełnił samobójstwo.
Wspaniale napisana, przeczytana przeze mnie jednym tchem.Polecam.

Artur Koestler, to to brytyjski pisarz i dziennikarz, urodzony na Węgrzech.
Płomień i lód, to nie jako kompilacja wszystkich zawierająca...

Historia jakich wiele. Pochopny młodzieniec, z ogromną potrzebą przynależności, lokuje cały swój niewielki, acz entuzjastyczny rozumek w projekt wielkiej naprawy świata. Po wizycie w ZSRR, okraszonej zadenuncjowaniem lokalnej piękności z wolna odkrywa u siebie pewne, niewielkie ilości zdrowego rozsądku. Na tyle jednak śladowe, że kontynuuje działalność jako agent kominternu, co kosztuje go niemalże czapę we frankistowskiej Hiszpanii. No i suma sumarum nie wiadomo kto zacz ten Koestler. Głupek, czy kanalia.
Plus gratka dla frankofili w postaci opisu przygód autora w lokalnym łagrze.

Arthur Koestler to urodzony w 1905r. w Budapeszcie pisarz i dziennikarz.
W 1976r. u Koestlera zdiagnozowano chorobę Parkinsona, a trzy lata później przewlekłą białaczkę limfatyczną w jej stadium terminalnym. Wraz z żoną w 1983 r. w Londynie popełnił samobójstwo.
Jego najgłośniejszą powieścią była Darkness at Noon (Ciemność w południe),poświęcona wielkiej czystce w ZSRR w latach 1934-1939, wydana w 1940r. (polskie wydanie na emigracji w 1949r.).
Koleje losu Koestlera były niezwykle różnorodne. M.in. w 1937 r. przebywał w celi śmierci frankistowskiego więzienia. Postanowił, że jeśli przeżyje i wyjdzie na wolność, napisze autobiografię, w której nie zatai niczego. Wyszedł na wolność i dotrzymał słowa. Koestler opublikował cztery książki autobiograficzne: Arrow in the Blue, Invisible Writing, Dialogue with Death i Scum of the Earth. Recenzowana pozycja - Płomień i lód zawiera najciekawsze fragmenty wszystkich w/w biograficznych pozycji autora. Jest to niejako biografia w pigułce, ale sporej pigułce i niezwykle ciekawej.
Książka ta to fascynująca podróż zarówno przez wiele różnorodnych krajów, które pisarz odwiedził, jak i przez arcyciekawe życie niebanalnego człowieka. Życiem, które przypadło mu w udziale, można by obdzielić kilka osób. Na kanwie wybranych fragmentów, można by także nakręcić kilka pasjonujących filmów.
Ponieważ miał korzenie żydowskie, jako dwudziestolatek rzucił studia i wyjechał do Palestyny. Pragnął poznać kraj swoich przodków i zostać żydowskim osadnikiem.Palestyna nie stała się tym właściwym miejscem na ziemi, ale była areną, na której Koestler przeżył kilka nieprawdopodobnych wręcz, a częstokroć także niezwykle grożnych przygód. Tak pisze o tej wyprawie...
Pod koniec 1932 roku byłem wreszcie gotów pożegnać świat mieszczański i ruszyć w podróż do Ziemi Obiecanej, Palestyny. Czułem taką samą euforyczną radość, że spaliłem za sobą mosty i z tym samym gorączkowym podnieceniem oczekiwałem podróży do krainy utopii. Dopiero po wielu latach zrozumiałem, że niespokojny obieżyświat pragnie tylko jednego; uciec od samego siebie.
Śledzimy z pisarzem wiele niezwykle ważnych XX-wiecznych wydarzeń. Dwuletni pobyt w ZSRR zaowocował fascynującym opisem rozwoju sowieckiego komunizmu i póżniejszego rozczarowania nim. Najbardziej jednak poruszające fragmenty, to te opisujące udział pisarza w wojnie domowej w Hiszpanii i koszmarny wręcz pobyt we wspomnianej na wstępie celi śmierci. Gdy wybucha II wojna światowa Koestler znajduje się w obozie dla internowanych we Francji. Póżniej osiada w Anglii, pracując m.in. jako korespondent dla BBC.
Koestler na przestrzeni kilkudziesięciu lat, brał udział w większości przełomowych w owym czasie wydarzeń, które miały miejsce na całym świecie. Co istotne, nigdy nie przyglądał się im z boku, z bezpiecznej odległości. Zawsze za to brał w nich czynny udział, co częstokroć bardzo żle się dla niego kończyło.Jak sam pisze w swoich biografiach...
Mieć odwagę, to nigdy nie pozwolić, aby twoje lęki miały wpływ na twoje czyny.
Płomień i lód to niezwykła opowieść o niesamowitym, odważnym w pełnym tego słowa znaczeniu i niebanalnym człowieku. Całość napisana jest zręcznym piórem w sposób, który sprawia, że od książki trudno się oderwać. Dodatkowym atutem są liczne zdjecia.
Gorąco zachęcam do lektury. Warto po tę pozycję sięgnąć, raz ze względu na doskonałą formę literacką, a dwa, żeby poznać niezwykłego, stosunkowo mało u nas znanego człowieka, jakim niewątpliwie był Arthur Koestler.

Arthur Koestler to urodzony w 1905r. w Budapeszcie pisarz i dziennikarz.

• Biografia
  • Wspomnienia