Wybrałem wolność. Życie prywatne i polityczne radzieckiego funkcjonariusza

Tłumaczenie: Maciej Antosiewicz
Wydawnictwo: Magnum
The Personal and Political Life of a Soviet Official
Biografia
Adam B

Niezwykła autobiografia, której tytuł Wybrałem wolność nabrał znaczenia symbolicznego, stając się mottem wszystkich uciekinierów ze Związku Radzieckiego i krajów demokracji ludowej.Wiktor Krawczenko (Victor Kravchenko), piastujący wysokie stanowiska w radzieckim przemyśle i aparacie państwowym, w czasie II wojny światowej wyjechał do Waszyngtonu, delegowany do Radzieckiej Komisji Zakupów, i tam w 1944 roku poprosił nieoczekiwanie o azyl. Wiadomość o tym znalazła się na pierwszych stronach wszystkich amerykańskich gazet. Dwa lata później opublikował swoje sensacyjne wspomnienia, nad którymi, jak pisze, pracował „miesiąc po miesiącu w ciężkiej atmosferze prześladowania i zagrożenia życia”. Książka stała się bestsellerem w Stanach Zjednoczonych, a także w Europie, gdzie przełożono ją na kilka języków. W 1966 roku Krawczenkę znaleziono martwego w jego mieszkaniu z raną po kuli w głowie. Według oficjalnej wersji popełnił samobójstwo.Wybrałem wolność jest pierwszym polskim przekładem wspomnień Wiktora Krawczenki.

emindflow | 2014-09-23
Przeczytana: 23 września 2014

Niezwykle wstrząsająca i przygnębiająca w swojej wymowie książka.
Autobiografia Wiktora Krawczenki, prominentnego działacza gospodarczego i partyjnego, stanowi dogłębne studium systemu i władzy komunistycznej w Związku Radzieckim od rewolucji październikowej do 1943 r., kiedy to autor podczas wyjazdu służbowego do USA wybrał tam wolność.
Człowiek, który uwierzył w komunistyczną utopię, wspiął się na szczyt hierarchii partyjnej i był jednym z beneficjentów nowego systemu, najpierw z rozczarowaniem, a później już tylko z narastającym przerażeniem obserwował, jak ideologia stopniowo przeradza się w kompletną paranoję, której ofiarą stają się miliony jego współobywateli.
Wspomnienia Krawczenki wstrząsnęły zachodnim światem w latach 40-tych ubiegłego wieku, co wcale nie dziwi, bo jeszcze dziś książka pozostawia ogromne wrażenie.
To nie jest łatwa lektura, ale z pewnością zasługuje na uwagę wszystkich tych, którzy chcieliby lepiej zrozumieć współczesne rosyjskie społeczeństwo.

Aga CM | 2014-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2014

"Wybrałem wolność" to wspomnienia członka partii komunistycznej z czasów stalinowskich. Krawczenko był technokratą, który potrafił zachować zdrowy rozsądek mimo siły oddziaływania totalitarnej ideologii stalinowskiej. Dzięki temu ukazał w tej pozycji biurokratyzację życia sowieckiego, zagładę struktur społecznych i organizacji religijnych.

To wstrząsająca historia, opowiedziana przez człowieka, który doszedł do prawie samym szczytów partii sowieckiej, a następnie uciekł do USA w połowie lat 40-tych ubiegłego wieku. To uchwycenie tamtych lat w stalinowskiej Rosji. Autor był idealistą. Krawczenko opisał tu w jaki sposób stał się częścią partii komunistycznej i najbardziej zaufanym członkiem sowieckiej władzy. Urodził się na Ukrainie (wtedy była to część carskiej Rosji). Jego ojciec spędził wiele lat w więzieniu za rewolucyjne zapędy. Jednak Wiktor odziedziczył po nim podstawowe ideały socjalistyczne.

Miał pewne doświadczenie w rolnictwie (dorastał na wsi) i dlatego został wysłany...

anetapzn | 2014-10-08
Przeczytana: 08 października 2014

Autor niniejszych wspomnień, Wiktor A. Krawczenko był wysoko postawionym oficerem Armii Czerwonej, członkiem partii, a w latach 40. XX wieku pracownikiem tzw. Radzieckiej Komisji Zakupów w USA,a konkretnie w Waszyngtonie. W pewnym momencie, a konkretnie w kwietniu 1944 roku postanowił wybrać wolność, czyli uwolnić się od radzieckiego reżimu i pozostać w USA.
Niniejsza książka to niezwykle ciekawe wspomnienia, przemyślenia człowieka będącego w szponach stalinowskiego aparatu, którego najpierw mamiono i uwiedziono utopijną wizją radzieckiego, porewolucyjnego dobrobytu, a póżniej sprowadzono do poziomu zastraszonego, przerażonego trybiku w maszynie. Przerażony tym co się działo w ZSRR, kontrastem miedzy wcześniejszymi obietnicami,a realiami, tym co w każdej chwili może przydarzyć się jemu, postanowił skorzystać z okazji i pozostać w oazie wolności i normalności, jaką jawiły mu się Stany Zjednoczone.
Treść książki to przede wszystkim wspomnienia z życia w ZSRR. Składają się na nie...

jarr74 | 2014-08-28
Przeczytana: 2014 rok

Niezmiernie cieszy mnie fakt iż wydawnictwa (tym razem jest to wydawnictwo Magnum) coraz częściej decydują się na wznowienie ważnych historycznych i literackich pozycji, które ze względu na podnoszoną tematykę i szeroki wydźwięk, stanowią ważny wkład w pojmowane różnorakich dziejowych procesów które dzieją się i zachodzą wokół nas.

Tym razem sprawa dotyczy wydanej w 1946 roku w Stanach Zjednoczonych książki Wiktora Krawczenko, radzieckiego uciekiniera, który korzystając ze służbowej obecności na amerykańskiej ziemi postanowił nie wracać do „ojczyzny proletariatu”.

Jest to bez wątpienia jedna z najlepszych, najciekawszych i jednocześnie najbardziej wstrząsających publikacji dotyczących komunizmu z jaką miałem okazje się spotkać. Ów totalitarny system nie jest tu ukazany w sposób globalny lecz stanowi niezwykle osobiste i bardzo emocjonalne (oparte na własnych przeżyciach) spojrzenie na to co działo się w Związku Radzieckim po przejęciu władzy przez bolszewików. To właśnie...

wiadp1 | 2012-11-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Niesamowita książka ukazująca życie w ZSRR w okresie panowania Lenina i Stalina z perspektywy człowieka, który wychował się w tym systemie, a nawet osiągnął w nim jedne z najważniejszych stanowisk państwowych. Przerażający obraz Rosji w tamtych czasach, obnażający mity związane ze stalinowskim komunizmem, którymi karmiono cały świat. Książka ta jest wstrząsająca. Kiedy została po raz pierwszy wydana w 1946 roku zmieniła spojrzenie wielu ludzi na ten ustrój, który był tak szanowany i podziwiany, nawet w krajach kapitalistycznych.

encaminne | 2014-10-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 11 października 2014

"Nic nie wiem o plagach piekła, ale wiem bardzo dużo o plagach naszego dzisiejszego życia. Są gorsze, znacznie gorsze, ponieważ spadają na ludzi za życia, nie po śmierci."

Wiktor Krawczenko, urodzony w roku pierwszej rosyjskiej rewolucji (1905), dziecko bolszewizmu z krwi i kości. Raz z jego tarczą, a raz na tarczy, ale nigdy obok. Pierwsze szlify do kariery politycznej zdobywał w donieckich kopalniach, po czym wysłano go na studia inżynierskie. Jako inżynier stał się urzędnikiem państwowym - nadzorował kolektywizację niektórych wsi ("dobrowolną" - rzecz jasna w ujęciu systemowym), stał na czele przedsiębiorstw przemysłowych, fabryk, wreszcie zasiadł w Radzieckiej Komisji Zakupów, wysłany do Waszyngtonu, gdzie uciekł pilnującym go ludziom. Wybrał wolność po latach, dekadach wręcz niewoli. Był modelowym radzieckim przykładem drogi od zera do bohatera i z powrotem. Raz windowano go pod niebiosa władzy i do przedsionków sowieckiej wersji Raju, innym razem zaś spychano w przepaść...

Edyta Kyzioł | 2014-10-22
Przeczytana: 22 października 2014

„ - Wielu z nas chciałoby przemówić, krzyczeć na cały świat – odparłem. – Ale wiemy, że to niemożliwe. Śmierć przyjdzie szybko po tych, którzy spróbują. Tylko nieliczni, ci, co uciekli za granicę, mogą mówić prawdę. Tutaj terror jest zbyt przytłaczający, zbyt wszechobecny. – Urwałem i popatrzyłem ojcu w oczy. – Gdyby kiedyś udało mi się opuścić kraj, tato, i gdybym zdecydował się przemówić pełnym głosem, czy zdajesz sobie sprawę, co by się mogło stać z tobą, z mamą?
W mojej głowie i sercu wyrastało marzenie: marzenie o ucieczce.”

Wiktor Krawczenko urodził się w 1905 roku w rodzinie bolszewików. Członek partii, oficer Armii Czerwonej, piastujący wysokie stanowiska w radzieckim przemyśle i aparacie państwowym. A tak naprawdę to marionetka w rękach Stalina, jak i wielu innych mu podobnych.
Wiktor, jako młody człowiek, wstąpił do partii, bo wierzył, że zrobi wiele dobrego dla ukochanego kraju. Chciał walczyć o rozwój Rosji, o lepsze życie jej mieszkańców. A co się później okazało?...

Bism | 2015-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

Idealna dla wszystkich zainteresowanych historią "krainy dobrobytu". Relacje z pierwszej ręki rosyjskiego patrioty znacznie lepsze niż jakiegokolwiek historyka.

Michał | 2016-05-07
Przeczytana: 07 maja 2016