Wielka rozgrywka

El gran juego
978-83-10-11647-5
internet, zagadki, nauka
Pistacia

Kilkunastoletni chłopiec o pseudonimie Galileo lubi buszować po internecie. Przypadkowo nawiązuje kontakt z osobnikiem podpisującym się jako Hal. Ten proponuje mu "grę w grę" i zadaje serię zagadek logicznych, odwołujących się m.in. do znajomości ciągów matematycznych, podstaw łaciny i astronomii. Leo rozwiązuje zagadki i proponuje własne... Sensacyjna akcja jest tłem dla wielu ciekawostek z historii nauki.

[opis wydawcy]

książek: 2076

Urocza książka. Z jednej strony kojarzy mi się ze "Światem Zofii" - autor przybliża różne teorie naukowe (choć nie jestem do końca przekonana, iż czyni to w możliwie najprzystępniejszy sposób), z drugiej zaś z książkami Dana Browna - ciekawa intryga, rozwiązywanie kolejnych wskazówek i tajne bractwo. Generalnie jest to przyjemna lektura, która bawiąc uczy ;) Natomiast jestem zaintrygowana, czy przeciętny "młodszy" nastolatek kojarzy "Odyseję kosmiczną"...

Arbuzowa | 2013-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

dość przyjemna lektura, niekoniecznie tylko dla młodzieży - mimo, że głównym bohaterem jest kilkunastoletni chłopiec , zagadnienia, które porusza mogą stanowić (dla mnie stanowiły!) małe przypomnienie z zajęć logiki i epistemologii :) uwaga! umysłom typowo humanistycznym może nie przypaść do gustu ;)

biedronka826 | 2011-03-03
Przeczytana: 02 marca 2011

Na początku książka bardzo mi przypominała serial "Wzór" też zagadki, wszystko można wyjaśnić matematycznie... Pod względem fabuły książka jest dla starszych dzieci ale pod względem zrozumienia tych pojęć które są tam umieszczone z kombinatoryki, fizyki kwantowej itp...przewyższa możliwości nawet osoby dorosłej. Książkę warto by było przeczytać z dzieckiem i tłumaczyć pewne rzeczy...ponieważ uważam że młody czytelnik szybko się wyłoży na teoriach o punkcie stałym czy spadaniu ciał i zniechęci. Mnie osobiście przeraziło to że już w pierwszym rozdziale pojawił się wzór, z którym młode osoby mogą się spotkać na lekcji fizyki - to chyba nie koniecznie zachęcający "zabieg literaci" :) No chyba że do książki należy podejść od strony samej fabuły, w takim razie dla dzieci zapatrzonych w gry komputerowe jak najbardziej polecam.

Alexxx | 2013-03-30
Przeczytana: 2011 rok

Ciekawa i dobrze napisana książka naszpikowana zagadkami logicznymi. Serdecznie polecam ją miłośnikom takich zagadek ,ale też tym ,którzy szukają niebanalnej książki. Ta jest bowiem bardzo niespotykana.

Nonsensoholiczka | 2011-12-09

Powieść jest interesująca, tajemnicza i potrafi nieźle wciągnąć. Niestety bardzo szybko się kończy. Te zagadki... jej. Geniusz. Uwielbiam tę powieść.

Bartlomiej | 2012-02-28
Przeczytana: 29 lutego 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zagadki które ucieszą umysł ścisły. Razem z głównym bohaterem próbowałem zgadnąć kim jest Hal. Poszczególne rozdziały rzucały podejrzenia na kogoś innego, lecz dopiero gdy była mowa o śledzeniu lini telefonicznych odgadłem, że chodzi o komputer.
Zakończenie jest bardzo zaskakujące.

Heyarte145 | 2015-08-23

Fantastyczna książka. Od samego początku jedynym jej minusem było to, że jest tak krótka. Chętnie przeczytałabym ją jeszcze raz. Pomysł doprawdy świetny, nie mówiąc już o tym, jak przyjemna i lekka była to lektura.
Zagrajmy w granie!

Monika | 2012-07-04
Przeczytana: 01 lipca 2012

Rewelacyjna książka. Ciekawie napisana, super zagadki. Jedyna jej wadą jest to, że szybko się kończy.

Kanakuji | 2012-01-09

Bardzo fajna i interesująca ogólnie książki od tego autora są fajne.

Kias | 2016-08-15