Radość życia

Tłumaczenie: Maria Hulewiczowa
Cykl: Rougon-Macquartowie (tom 12)
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
La joie de vivre
klasyka
shaloma

Dwunasty tom cyklu Rougon-Macquartowie.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

nixi | 2013-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Od dawna miałam ochotę zapoznać się z twórczością Emila Zoli, ale zawsze priorytetem stawały się książki innych autorów. W trakcie przenoszenia domowej biblioteczki moich rodziców w ręce wpadła mi "Radość Życia" - stare, poplamione, mające ponad 60 lat wydanie. Pożyczyłam sobie to dzieło do domu, gdzie czekało spokojnie na swój czas.

Pewnego wieczora postanowiłam poczytać coś spokojnego do snu, Zola wydał się idealnym. Cóż za pomyłka, zamiast kilkunastu stron połknęłam kilkadziesiąt, zaprzestając tylko dlatego,że czekała mnie wczesna pobudka. Od tego wieczora, każda wolna chwila, pięć minut na przystanku, w kolejce w sklepie, w oczekiwaniu na przyjaciół upływały mi na uciekaniu w świat tej powieści. Jestem zachwycona! To w jaki sposób Zola nakreśla sylwetki psychologiczne poszczególnych bohaterów, już od samego początku mnie zaskakiwało. Mistrzostwo.

Akcja powieści toczy się w XIX wieku w nadmorskim francuskim miasteczku - konkretniej w domu rodziny Chanteau i ich głowach....

Paulina83 | 2011-03-06

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytane ze względów czysto rodzinno-sentymentalnych.Prawie 30-lat temu zakochana w tej książce była moja mama, czemu dała wyraz dając mi na imię na cześć głównej bohaterki książki.Nie jest źle bo przecież mogło być gorzej(np Isaura) ale książka i losy bohaterki bardzo mnie frustrowały od początku aż do końca.Naturalistyczna, pesymistyczna, ale gdzieś pomiędzy tli się nadzieja i promyk słońca.Z przesłaniem.

Julia Błaszczak | 2016-09-17
Przeczytana: 17 września 2016

Nudna, albo ktoś umiera, co chwila służąca topi kocięta ;(.

Kasia | 2016-12-03
AspirynaBlues | 2016-07-25