Legenda o pięknej Julci i inne opowiadania

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
nowele, literatura czeska

Mamy tu cygańską czarodziejkę, siostrę zakonną pragnącą miłości (i skrycie wzdychającą do proboszcza, pisująca listy miłosne, opiekująca się upośledzonymi dziećmi) i Julcię, piękną Julcię, miłosna pieśń i tajemnica, a także kilka innych opowiadań.

źródło opisu: własne

źródło okładki: własne

zuszka | 2016-03-10
Przeczytana: 10 marca 2016

Zafascynował mnie Hrabal swoimi opowiadaniami z tego zbiorku. Dałam się wciągnąć w jego trochę zaczarowany, choć przecież całkiem realny świat, opisujący całkiem zwyczajne życie całkiem zwyczajnych ludzi. Jest jednak w tych opowiadaniach coś bardzo wyjątkowego, coś, co trudno jest uchwycić i nazwać. Specyficzny nastrój opowiadań - z leciutką nutką ironii i subtelnego humoru. Zbiorek ten sprawił, że Bohumil Hrabal zapisuje się u mnie jako twórca, którego dzieła zdecydowanie chcę poznać bliżej.

Szyszek | 2012-03-25

Książka na pewno nie należy do zbioru tych "łatwych", niektóre opowiadania są bardziej zawiłe od pozostałych, ale warto było. Lubię styl Hrabala, na pierwszy rzut oka nieco chaotyczny, ale jest w nim coś urzekającego.

anteksława | 2016-11-06
Na półkach: 2016, Przeczytane