Mort

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 4)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
1 263
1 877
2 295
Mort
838686852X
fantasy, humor, parodia, Świat Dysku

Czasem nawet śmierć potrzebuje wakacji - a na Świecie Dysku, jedynej Płaskiej Ziemi we wszystkich wszechświatach, kościsty strażnik klepsydry życia uświadamia sobie, że tylko jedno może dać mu chwilę wytchnienia: terminator. Wybiera więc sobie Morta - chłopca gorliwie pragnącego zdobyć wiedzę, której stanowczo posiadać nie powinien. Wprawdzie Mort szybko opanowuje tajniki przechodzenia przez...

Wprawdzie Mort szybko opanowuje tajniki przechodzenia przez ściany, jednak nauka obiektywizmu to całkiem inna sprawa. Zwłaszcza kiedy życie, po które został wysłany, należy do pięknej, młodej księżniczki. W związku ze zmianą biegu losu rzeczywistość chwieje się w posadach. A że Śmierć wyruszył w podróż, by poznać rozkosze śmiertelnych, to właśnie Mort, z pomocą niezbyt kompletnego maga imieniem Cutwell oraz adoptowanej i pełnej entuzjazmu córki Śmierci, musi naprawić przyszły tor historii - zanim Dysk się przekręci...

źródło okładki: www.empik.com

Marzena | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

Oto najnowsze informacje ze Świata Dysku:
Śmierć ma dość.
Ileż można!!!???
Jest zmęczony, od tego ciągłego szumu piasku przesypującego się w Klepsydrach Życia zaczyna go boleć czaszka; wszyscy kojarzą go tylko z kosą i do tego czuje się samotny, i szczerze? Ma już tego wszystkiego po hmm... kości nosowe.
Dochodzi więc do wniosku, że jemu się przecież też coś od życia należy! I postanawia popróbować ziemskich rozkoszy - cielesne odpadają w przedbiegach - słowem kluczowym jest tutaj przymiotnik - cielesne. Ale to go nie zniechęca, ponieważ za interesujące uważa między innymi hazard (gra w kości jakoś szczególnie do niego przemawia) i wędkowanie...
Ale ale!!!
Żeby zrealizować swój plan i udać się na urlop, musi znaleźć godnego zastępcę.
No dobra, wykreślcie "godnego".
Po prostu zastępcę.
W zasadzie to kogoś, kto będzie na tyle nierozgarnięty, że zanim pomyśli na co się godzi powie "tak".
W zasadzie to Mort będzie jak znalazł...
Tylko, czy aby na pewno...???

Przyznaję - sięgam po...

Nawet Śmierć potrzebuje czasem wypoczynku. A tym bardziej w Świecie Dysku. Kiedy więc nadarza się okazja, bierze na ucznia Morta - chłopca pragnącego zdobyć wiedzę. Z początku terminowanie idzie dobrze, ale gdy do akcji wkracza piękna księżniczka, skrytobójstwo, a raczej jego brak, to kłopoty muszą się wydarzyć. Mort musi szybko coś wymyślić, bo z naruszeniem równowagi świata nie ma żartów. Dobrze, że w swoim nieszczęściu nie jest sam.

Książkę tę przeczytałam w ramach mojego osobistego wyzwania, by w wakacje zacząć "Świat Dysku". Więc w odrobinę wolnego wybrałam się do biblioteki, żeby... zacząć od tomu czwartego (jak ja to kocham -_-). Na początku byłam trochę zła, ale zaraz przestałam. Uwielbiam tę książkę!

Tę krótką opowiastkę naszpikowano taką ilością humoru (w większości czarnego), że po prostu nie wyrabiałam. Dawno nie bawiłam się tak dobrze przy żadnej książce. Terry Pratchett naszpikował każdą stronę toną gagów i scenek rodem ze skeczów.

Polubiłam dosłownie wszystkich...

Arek | 2010-09-05
Przeczytana: 05 września 2010

Ksiązka jest bardzo dobrze napisana, tutaj Pratchett pokazał się znów z innej strony, zachwyciły mnie zwroty akcji, humor, lekka poetyczność i barwność opisów. Dodając jeszcze ciekawe postacie, szczególnie Śmierci a poniekąd Morta i Alberta, dało to świetną całość. Dużo scen mi się podobało i już od pierwszej strony klimat jaki wywoływał bohater Śmierć dawał się odczuć, polecam.

Aneta | 2018-06-27
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Gdy Śmierć pragnie zaznać życia to bierze sobie ucznia do terminu.
Bardzo dobry humor, wyraziste postacie. Wszystko połączone ze sobą lekko, przyjemnie i konsekwentnie.
"Kiedy stwórca składał ten świat miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy."
Gorąco polecam.

Finkla | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Czwarty tom "Świata Dysku", początek podcyklu o Śmierci. Tym razem temat poważniejszy, więc satyry jakby mniej. No bo Śmierć musi się czasami czuć bardzo samotny (w angielskim temu słowu przypisuje się rodzaj męski) — nikt go nie lubi, nie zaprasza na imprezy... Ale z powieścią nie jest tak ponuro, żeby w ogóle nie dało się uśmiechnąć.

W tej powieści pojawia się fabuła jako fabuła, a nie tło do żarcików. Wprawdzie zbliżona do romansu, ale pewnie od czegoś trzeba było zacząć. Romans na wesoło, bez westchnień i serenad da się przeżyć. A nie może być poważnie, skoro to Śmierć bierze się do aranżowania związków. Pierwsza dłuższa rozmowa dwojga swatanych to właściwie obrzucanie się delikatnymi inwektywami.

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/06/mort-smierc-w-swiecie-dysku.html

Itemka | 2010-04-23

Wszystkie przeczytane książki Pratchetta uważam za świetne, ale ta jest jedną z moich ulubionych. Poznajemy bliżej postać Śmierci, Po raz pierwszy widzimy zdania pisane wielkimi literami na prawie każdej stronie, a więc to, na co wielbiciele Śmierci tylko czekali. Warto czasem posłuchać, co mówi ten kościsty pan w czarnym płaszczu, bo mądrze prawi - to, co u Pratchetta cenię najbardziej - w zabawny, fantastyczny sposób wytyka głupotę ludzkiego rozumowania. Polecam!

Degamisz | 2014-04-15

Jak zwykle u Pratchetta groteska miesza się absurdem i czarnym humorem co po raz kolejny wyszło znakomicie. Poza tym cykl o Śmierci uważam za jeden najlepszych (na równi z cyklem o Wiedźmach). Już sam główny wątek - Śmierć chce zrobić sobie urlop - to zapowiedź świetnej zabawy i taka była

Michał Nosorowski | 2013-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mort, to bohater, który doświadczył fantastycznej przygody. Wykazał się odwagą, pomimo swojej niezdarności. Śmierć to przezabawnie opisana postać, która nie do końca rozumie ludzi i ludzkich zachowań. Próbując to zrozumieć, Śmierć wtapia się w ludzi i próbuje przyjemności ludzkich, prócz seksu, który według Śmierci wydał się zbyt mało znaczący, by zmieniać swoją kościstą postać na bardziej cielesną, tym samym wybierając Morta na swojego zastępce. Fabuła jest ciekawa i ozdobiona mocną dawką dobrego humoru. Polecam wszystkim fanom fantasy.

Szukanie pracy jest stresującym zajęciem. Tytułowy bohater osiągnął już ten wiek, w który pora opuścić rodzinny dom ...

.. i zdobyć zawód. Nie jest to jednak takie proste, bo "rozmowa kwalifikacyjna" polega na wystawaniu na targu i czekaniu, aż potencjalny pracodawca Cię wybierze. Mort ma jednak mnóstwo szczęścia. Trafia mu się najbardziej niezwykły "mistrz rzemiosła" jakiego można sobie wymarzyć. Dzięki nowej pracy zacznie podróżować..

.. i poznawać interesujących ludzi, z których niektórzy będą nawet żywi.

"Mort" to kolejna przezabawna książka ze Świata Dysku i pierwsza w serii, w której tak dużą rolę dostała moja ukochana Śmierć.

Sylwka | 2018-06-15
Na półkach: Przeczytane, Czytnik
Przeczytana: 21 maja 2018

Przyszedł czas na jeden z moich ukochanych cykli ze Świata Dysku Terry Pratchetta, czyli Cykl o Śmierci, który otwiera cudny Mort. W sumie nigdy nie potrafiłam się zdecydować, który z cykli lubię najbardziej. Zawsze ogarnia mnie dylemat czy wybrać Wiedźmy, czy Śmierć (jakkolwiek to źle nie zabrzmi ;)). Pewnie ten dylemat zostanie ze mną do końca świata i nawet o jeden dzień dłużej, więc żeby nie przedłużać…

Śmierć i terminator Mort. ;)
Śmierć postanawia wziąć chłopca do przyuczenia, który posiądzie wiedzę tajemną i da odpocząć starym i zmęczonym Śmierciowym kościom. Chłopiec imieniem Mort wydaje się wyborem doskonałym. Chłonie wiedzę jak gąbkę, a tajniki przechodzenia przez ściany opanował do perfekcji w tempie ekspresowym. Wszystko idzie po myśli Śmiercia, może nawet odda mu rękę swojej „przyszywanej” córki i ten przejmie biznes?

Na razie czas na upragniony wypoczynek i odkrycie rozkoszy (z wykreśleniem tych cielesnych) „ludzkiego życia”. Czy Mort poradzi sobie w pojedynkę?...