Mort

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 4)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
1 160
1 560
2 060
Mort
838686852X
fantasy, humor, parodia, Świat Dysku

Inne wydania

Czasem nawet śmierć potrzebuje wakacji - a na Świecie Dysku, jedynej Płaskiej Ziemi we wszystkich wszechświatach, kościsty strażnik klepsydry życia uświadamia sobie, że tylko jedno może dać mu chwilę wytchnienia: terminator. Wybiera więc sobie Morta - chłopca gorliwie pragnącego zdobyć wiedzę, której stanowczo posiadać nie powinien. Wprawdzie Mort szybko opanowuje tajniki przechodzenia przez...

Wprawdzie Mort szybko opanowuje tajniki przechodzenia przez ściany, jednak nauka obiektywizmu to całkiem inna sprawa. Zwłaszcza kiedy życie, po które został wysłany, należy do pięknej, młodej księżniczki. W związku ze zmianą biegu losu rzeczywistość chwieje się w posadach. A że Śmierć wyruszył w podróż, by poznać rozkosze śmiertelnych, to właśnie Mort, z pomocą niezbyt kompletnego maga imieniem Cutwell oraz adoptowanej i pełnej entuzjazmu córki Śmierci, musi naprawić przyszły tor historii - zanim Dysk się przekręci...

źródło okładki: www.empik.com

książek: 2027

Nawet Śmierć potrzebuje czasem wypoczynku. A tym bardziej w Świecie Dysku. Kiedy więc nadarza się okazja, bierze na ucznia Morta - chłopca pragnącego zdobyć wiedzę. Z początku terminowanie idzie dobrze, ale gdy do akcji wkracza piękna księżniczka, skrytobójstwo, a raczej jego brak, to kłopoty muszą się wydarzyć. Mort musi szybko coś wymyślić, bo z naruszeniem równowagi świata nie ma żartów. Dobrze, że w swoim nieszczęściu nie jest sam.

Książkę tę przeczytałam w ramach mojego osobistego wyzwania, by w wakacje zacząć "Świat Dysku". Więc w odrobinę wolnego wybrałam się do biblioteki, żeby... zacząć od tomu czwartego (jak ja to kocham -_-). Na początku byłam trochę zła, ale zaraz przestałam. Uwielbiam tę książkę!

Tę krótką opowiastkę naszpikowano taką ilością humoru (w większości czarnego), że po prostu nie wyrabiałam. Dawno nie bawiłam się tak dobrze przy żadnej książce. Terry Pratchett naszpikował każdą stronę toną gagów i scenek rodem ze skeczów.

Polubiłam dosłownie wszystkich...

Arek | 2010-09-05
Przeczytana: 05 września 2010

Ksiązka jest bardzo dobrze napisana, tutaj Pratchett pokazał się znów z innej strony, zachwyciły mnie zwroty akcji, humor, lekka poetyczność i barwność opisów. Dodając jeszcze ciekawe postacie, szczególnie Śmierci a poniekąd Morta i Alberta, dało to świetną całość. Dużo scen mi się podobało i już od pierwszej strony klimat jaki wywoływał bohater Śmierć dawał się odczuć, polecam.

Itemka | 2010-04-23

Wszystkie przeczytane książki Pratchetta uważam za świetne, ale ta jest jedną z moich ulubionych. Poznajemy bliżej postać Śmierci, Po raz pierwszy widzimy zdania pisane wielkimi literami na prawie każdej stronie, a więc to, na co wielbiciele Śmierci tylko czekali. Warto czasem posłuchać, co mówi ten kościsty pan w czarnym płaszczu, bo mądrze prawi - to, co u Pratchetta cenię najbardziej - w zabawny, fantastyczny sposób wytyka głupotę ludzkiego rozumowania. Polecam!

Michał Nosorowski | 2013-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mort, to bohater, który doświadczył fantastycznej przygody. Wykazał się odwagą, pomimo swojej niezdarności. Śmierć to przezabawnie opisana postać, która nie do końca rozumie ludzi i ludzkich zachowań. Próbując to zrozumieć, Śmierć wtapia się w ludzi i próbuje przyjemności ludzkich, prócz seksu, który według Śmierci wydał się zbyt mało znaczący, by zmieniać swoją kościstą postać na bardziej cielesną, tym samym wybierając Morta na swojego zastępce. Fabuła jest ciekawa i ozdobiona mocną dawką dobrego humoru. Polecam wszystkim fanom fantasy.

Degamisz | 2014-04-15

Jak zwykle u Pratchetta groteska miesza się absurdem i czarnym humorem co po raz kolejny wyszło znakomicie. Poza tym cykl o Śmierci uważam za jeden najlepszych (na równi z cyklem o Wiedźmach). Już sam główny wątek - Śmierć chce zrobić sobie urlop - to zapowiedź świetnej zabawy i taka była

Merida | 2013-04-25

Jak można lubić Śmierć? Jeśli zobaczysz tego pana (bo jest to pan, nie pani), jak łowi ryby czy też jest kucharzem w pubie, stanowczo zmienisz zdanie o kostusze, gdyż jest on do gruntu ludzki i...godny przyjaźni ;)

"Mort" jest książką, która głównie traktuje o Śmierci. Ale nie z małej litery. Śmierć, jako antropomorficzna personifikacja, przyjmuje na ucznia nieudolnego Morta, ma mu ów chłopiec niepoukładany pomóc z wykonywaniem śmiercionośnych obowiązków. Ale Mort jest jeszcze bardziej nieuczesany niż można by przypuszczać i od razu pakuje się w tarapaty, mieszając w osnowie czasu.

Trzeba przeczytać! Wczesne książki Pratchetta są bardzo magiczne i bardzo zabawne :) Nie sposób nie polubić postaci. Zwłaszcza, gdy mówią WIELKIMI LITERAMI.

Krzysztof | 2015-01-04
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mort to czwarta książka z serii „Świata Dysku” i najlepsza jaką do tej pory przeczytałem z tego cyklu. Sir Pratchett podejmuje poważne tematy, jak zawsze w sobie tylko znanym subtelnym stylu pełnym czarnego humoru i fantastycznych elementów. Książkę czytałem po raz kolejny z równie wielką przyjemnością, jak za pierwszym razem. W głównym stopniu jest to zasługa stworzonych przez pisarza postaci, a szczególnie pana Śmierci kościstej ‘antropomorficznej personie’, która stoi na straży porządku świata. Na tej straży stoi od początku świata gdy pojawił się pierwszy zalążek życia, więc trwa to bardzo długo i mogło to już go porządnie zmęczyć. Książka opowiada o tym jak Śmierć zdecydował się przyjąć pomocnika i wybrać na urlop. Czy był to dobry pomysł? Czy Śmierć może wziąć sobie wolne?

Wszystko zaczyna się w momencie gdy pewien chłopiec o imieniu Mortimer trafia ze swoim ojcem na targ gdzie mają znaleźć dla chłopaka praktyki by mógł sobie ułożyć życie. Decyzja o wysłaniu Morta do pracy...

Amadea | 2015-05-06
Na półkach: Audioteka, Przeczytane
Przeczytana: 06 maja 2015

Już na wstępie żałowałam, że to był tylko audiobook, bo jeśli ktoś potrafi skopać dobrze napisany tekst, to zwykle jest to, albo tłumacz, albo lektor.
W tym przypadku lektor amator popisał się beznadzieją makabryczną, co utrudniało mi szybkie dobrnięcie do końca tejże świetnej fantastycznej bajki.
Doborowe towarzystwo "Świata Dysku" z Panem Śmiercią, Mortem i ich lukratywnymi stanowiskami pracy oraz narzędziami pracy, czyli kosą, klepsydrami i życiomierzami, to świetne odprężenie.
Zaczęłam od czwartego tomu " Świat Dysku " i uznaję,że jest świetną odskocznią od wielu innych książek, więc można sięgać po następne ( może w innej wersji) :).
Właściwie to bajki dla każdego, bez względu na wiek.

SzkockaKrata | 2015-09-07
Na półkach: W oryginale, Przeczytane

Szukanie pracy jest stresującym zajęciem. Tytułowy bohater osiągnął już ten wiek, w który pora opuścić rodzinny dom ...

.. i zdobyć zawód. Nie jest to jednak takie proste, bo "rozmowa kwalifikacyjna" polega na wystawaniu na targu i czekaniu, aż potencjalny pracodawca Cię wybierze. Mort ma jednak mnóstwo szczęścia. Trafia mu się najbardziej niezwykły "mistrz rzemiosła" jakiego można sobie wymarzyć. Dzięki nowej pracy zacznie podróżować..

.. i poznawać interesujących ludzi, z których niektórzy będą nawet żywi.

"Mort" to kolejna przezabawna książka ze Świata Dysku i pierwsza w serii, w której tak dużą rolę dostała moja ukochana Śmierć.

anika | 2014-10-09

Jak zwykle – dowcipnie, celnie, ironicznie, sarkastycznie, błyskotliwie, refleksyjnie.

Neil Gaiman zrobi serial na podstawie książki Pratchetta

„Dobry omen” wspólna książka Neila Gaimana i zmarłego w zeszłym roku Terry'ego Pratchetta doczeka się ekranizacji. Na jej postawie ma powstać sześcioodcinkowy serial - obsada i data premiery nie są jeszcze znane.