Czarny potok

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
druga wojna światowa, Podole
shaloma

Akcja utworu rozgrywa się na Podolu w miejscowości Szabasowa i jej okolicach jesienią 1943 roku. Bohaterami są znani autorowi ludzie wspomniani nazwiskiem lub pseudonimem, którzy prowadzą walkę z Niemcami oraz miejscową policją ukraińską.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: www.wbibliotece.pl

Voudini | 2018-11-02

Jak pisać, gdy świat się zawalił?
„Czarny potok” to jedna z możliwych odpowiedzi. Rwana, zapętlona, rozkrzaczona, podszyta strachem i beznadzieją, umieszczająca czytelnika w samym środku chaosu i grozy wojennej pożogi.
Bo bezpowrotny upadek porządku świata można oddać na przykład (albo wyłącznie) poprzez rozpad powieściowej struktury. A jeśli zabieg ten okrasi się fantastycznym językiem, łączącym gwarowe naleciałości z konsekwentnymi neologizmami, otrzymany rezultat nie musi się wcale plasować tak daleko od arcydzieła. Szczególnie jeśli jest zarazem traktatem moralnym.

Różanopalca | 2011-12-27

Widzę wiele dobrych ocen dla tej pozycji, zastanawia mnie jednak, kto tak szczerze, od początku do końca zrozumiał Czarny potok? Czytałam go 3 razy ponieważ mieliśmy bardzo upierdliwego prowadzącego z lit. współczesnej, którego cieszyło niewymiernie dręczenie nas tym, czego nie rozumieliśmy. Aby uzyskać zaliczenie oczekiwał od nas odpowiedzi na pytanie z kim prowadzona była rozmowa na pierwszych stronach powieści. Pytałam różnych polonistów, bo mimo przeczytania lektury kilkakrotnie dalej nie umiałam odpowiedzieć na to pytanie. Najśmieszniejsze, że dalej nie umiem. Zaliczenie po wielu trudach dostałam, jednak nie dane mi było się tego dowiedzieć. Może kiedyś jeszcze powrócę do Czarnego potoku, nie lubię bowiem pozostawiać spraw niedokończonych, a to pytanie kołacze mi się w głowie co jakiś czas.

Karolina | 2013-10-11

Jest to książka, której ocenić nie potrafię, cud jakiś, że ją przeczytałam i zrozumiałam choć ułamki tej zawiłej opowieści.

Magda | 2011-05-13
MagdaR | 2012-07-02

Leopold Buczkowski chciał podobno poprzez chaos obecny w książce oddać nastrój II wojny światowej. Niestety, nadmiar pojawiających się postaci, brak narratora, który choćby na moment wprowadził w akcję, fabuła przeskakująca z jednego wątku na drugi powodują nie tyle zagubienie czytelnika, co wręcz niemożliwość wdrożenia się w historię. Gdyby nie przesadne eksperymentowanie z formą, być może byłoby lepiej. Książka zdecydowanie nastraja pesymistycznie, po pierwsze ze względu na treść (żadnych optymistycznych elementów, ponure opisy, wszechogarniające poczucie beznadziei), po drugie ze względu na zdezorientowanie samego czytelnika.

Kamila | 2014-02-09

Książka w pełni oddaje nastrój czasów. Narracja wprowadza wiele zamieszania i być może dlatego czytając Buczkowskiego nie zapamiętamy wszystkich szczegółów jednak jeśli chodzi o nastrój to ten eksperyment w pełni odzwierciedla mrok, ucieczki i całą atmosferę grozy tamtych lat.

JustForBerg | 2014-06-06

To nie jest słaba literatura, to jest kunszt i świetny koncept, ale szczerze nienawidzę tej książki. Czytałam dwukrotnie i w dalszym ciągu jej nienawidzę. Miś Kunda.. Wąskopyski.. uf, jak dobrze, że nigdy więcej jej nie przeczytam

Metal Szlachetny | 2018-03-01

Zdumiewająca, straszna i fascynująca książka-eksperyment, która wymaga sporego wysiłku.
Ale oddaje po stokroć w emocjach, które przesączają się zza jej kartek.

Stepan_Astachow | 2017-07-10

Pięknie chaotyczna. Zarówno narracyjnie, jak i językowo. Przeczytałem w jeden dzień, nie mogąc się od niej oderwać.

Makarena | 2014-03-04

Wspaniale chaotyczna, opisuje czasy wojenne takie jakie były - ciemne, kręte i nieprzytomne.