Uroda na czasie

Okładka książki Uroda na czasie Leopold Buczkowski
Okładka książki Uroda na czasie
Leopold Buczkowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
201 str. 3 godz. 21 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1981-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1981-01-01
Liczba stron:
201
Czas czytania
3 godz. 21 min.
Język:
polski
ISBN:
8308002455
Tagi:
powieść
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Leopold Buczkowski. Przebłyski historii, przelotne obrazki Leopold Buczkowski, Karol Jóźwiak, Agnieszka Karpowicz, Ewa Klekot, Marian Kratochwil, Paweł Polit, Justyna Staroń
Ocena 0,0
Leopold Buczko... Leopold Buczkowski,...
Okładka książki Polska nowela współczesna t. I Tadeusz Borowski, Kazimierz Brandys, Leopold Buczkowski, Tadeusz Bujnicki, Bohdan Czeszko, Jan Dobraczyński, Stanisław Dygat, Kornel Filipowicz, Jarosław Iwaszkiewicz, Wojciech Kajtoch, Zofia Nałkowska, Marian Promiński, Ksawery Pruszyński, Jerzy Putrament, Adolf Rudnicki, Jan Józef Szczepański, Bogdan Wojdowski, Henryk Worcell, Jerzy Zawieyski, Wojciech Żukrowski
Ocena 6,8
Polska nowela ... Tadeusz Borowski, K...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
879
839

Na półkach:

najbardziej pozytywnym określeniem jakie mogłabym dać książce to dalekie echo klimatu u Władysława Myśliwskiego. Słowo "dalekie" oddaje tu całą różnicę między świadomą kompozycją i przekazem a postmodernistyczną formą dialogową, zupełnie chaotyczną i niepowiązaną fabularnie . Taką formę zapisywania samych dialogów wykorzystała np Ivy Compton-Burnett , ale efekt jest o wiele lepszy. Jako eksperyment literacki "Uroda na czasie'' jest ciekawa , ale nic ponad to.

najbardziej pozytywnym określeniem jakie mogłabym dać książce to dalekie echo klimatu u Władysława Myśliwskiego. Słowo "dalekie" oddaje tu całą różnicę między świadomą kompozycją i przekazem a postmodernistyczną formą dialogową, zupełnie chaotyczną i niepowiązaną fabularnie . Taką formę zapisywania samych dialogów wykorzystała np Ivy Compton-Burnett , ale efekt jest o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1380
297

Na półkach: ,

"Uroda na czasie" to jedna z tych książek, wobec których czytelnik może pozostać bezradny. Może jednak też popaść w zachwyt. Zachwyt nad materią języka, stylem, który w tym wypadku zdaje się stanowić absolutne centrum zainteresowania. Bo oto mamy przed sobą powieść bez bohaterów i bez akcji, z mnóstwem dialogujących głosów.
Czy można nie ulec magii języka, który tak bardzo wdzięczy się do czytelnika? Ani to stylizacja, ani archaizacja. Buczkowski staje się doskonałym imitatorem stylu, właściwego dla dawnych rozmówek, dziecięcych elementarzy, czy staromodnych powieści. A przy tym potrafi doskonale ukryć siebie. Można odnieść wrażenie, że pisarza w tej książce nie ma, jakkolwiek niedorzecznie by to nie brzmiało.
Bowiem równie dobrze książka mogła by być zbiorem samych cytatów, do tego stopnia została posunięta pisarska mimikra.
Język, który rozmawia sam ze sobą, a to o przechadzce, wojnie, czy też narzeczonym urzeka. Sprawia, że mimo braku narracji chce się kontynuować lekturę, aby zobaczyć, czym jeszcze może nas zaskoczyć ta niezwykła tkanina słów.
Nie ma chyba drugiej takiej książki w polskiej literaturze. Nie przypominam sobie, co więcej, podobnej pozycji w innym języku - tym bardziej dziwi fakt znikomego zainteresowania tym dziełem. To słowo może jest bardziej właściwe od określenia "powieść", bo przez wcześniej wspomniane zabiegi książka wymyka się łatwej klasyfikacji.
Posługując się tytułowymi słowami, książka ta jest tak urodziwa, a zarazem tak bardzo na czasie, trzeba przyznać, że nie jest to ani niezrozumiały bełkot, czy elitarny hermetyzm, a "jedynie" jeszcze jedno z arcydzieł Buczkowskiego, który dalej czeka na odkrycie i zajęcie należnego miejsca w polskiej literaturze.

"Uroda na czasie" to jedna z tych książek, wobec których czytelnik może pozostać bezradny. Może jednak też popaść w zachwyt. Zachwyt nad materią języka, stylem, który w tym wypadku zdaje się stanowić absolutne centrum zainteresowania. Bo oto mamy przed sobą powieść bez bohaterów i bez akcji, z mnóstwem dialogujących głosów.
Czy można nie ulec magii języka, który tak bardzo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    25
  • Posiadam
    3
  • Przeczytane
    3
  • Polska
    1
  • Siostry fikcji
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Uroda na czasie


Podobne książki

Przeczytaj także