Proza żywa

Okładka książki Proza żywa Leopold Buczkowski
Okładka książki Proza żywa
Leopold Buczkowski Wydawnictwo: Pomorze biografia, autobiografia, pamiętnik
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Pomorze
Data wydania:
1986-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1986-01-01
Język:
polski
ISBN:
8370030475
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Leopold Buczkowski. Przebłyski historii, przelotne obrazki Leopold Buczkowski, Karol Jóźwiak, Agnieszka Karpowicz, Ewa Klekot, Marian Kratochwil, Paweł Polit, Justyna Staroń
Ocena 0,0
Leopold Buczko... Leopold Buczkowski,...
Okładka książki Polska nowela współczesna t. I Tadeusz Borowski, Kazimierz Brandys, Leopold Buczkowski, Tadeusz Bujnicki, Bohdan Czeszko, Jan Dobraczyński, Stanisław Dygat, Kornel Filipowicz, Jarosław Iwaszkiewicz, Wojciech Kajtoch, Zofia Nałkowska, Marian Promiński, Ksawery Pruszyński, Jerzy Putrament, Adolf Rudnicki, Jan Józef Szczepański, Bogdan Wojdowski, Henryk Worcell, Jerzy Zawieyski, Wojciech Żukrowski
Ocena 6,6
Polska nowela ... Tadeusz Borowski, K...
Okładka książki Pismo literacko-artystyczne, nr 5/1986 Eugenia Basara-Lipiec, Leopold Buczkowski, Leszek Bugajski, Ignacy Fiut, Stanisław Gola, Jerzy Harasymowicz, Stefan Jurkowski, Wojciech Kajtoch, Andrzej Kaliszewski, Krzysztof Karwat, Krzysztof Lipiński, Rainer Maria Rilke, Łukasz Trzciński, Zygmunt Trziszka, Alois Vogel
Ocena 6,0
Pismo literack... Eugenia Basara-Lipi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1122
209

Na półkach: ,

Pomysł na tę książkę i sam sposób przelania myśli na papier, jest w tym wypadku tyleż ciekawy i niecodzienny, co trudny w ocenie, czy całość prezentuje się dobrze, czy źle. Zygmunt Trziszka, który tak jak Buczkowski był piewcą wsi prawdziwej w swoich utworach prozatorskich, siada przy stole ze swoim przyjacielem, słucha opowiadanych przez niego historyjek i go.. nagrywa. Nagrywa, aby później przenieść te monologi na papier, a przy okazji nie przeszkadzać autorowi ciągłym przerywaniem, co mogłoby zakłócić swobodny pływ jego myśli i słów. Naprawdę zmyślnie wykombinowane.
Buczkowski ujmuje czytelnika niezwykłą prostotą tematów które porusza, a jednocześnie czasem puszcza oko do osobników przeintelektualizowanych, którzy lubią czytać trudne i niespotykane zbyt często słowa. Ciężko jest się tu pochylać nad jakimiś wybranymi historiami, gdyż jest ich tutaj cała masa, większość rekordowo krótka, a skakanie Pana Leopolda po chronologii i tematach jest rujnujące dla ludzkiej pamięci. Raz przeczytasz o głodnym chłopie, co rżnie jęczmień, za chwilę o weselnikach zbierających na gacie dla pana młodego, potem są wspomnienia z okopów lub planu filmowego, a między nimi usadawia się coś, co z grubsza przypomina kazanie. Do pewnego momentu takie niespodzianki mogą się podobać, ale częstokroć Buczkowski absurdalnie odpływa w swoich rozważaniach, przypominając Becketta trochę, co dla mnie osobiście było bardzo irytującym doświadczeniem, bo nie wiadomo czy on tak szczerze, czy zmyśla chcąc zrobić Trziszkę (i przy okazji czytelników) w balona.
Po kilkudziesięciu krótkich formach prozatorskich trafia czytelnik na trudną do pokonania ścianę- są to liczące kilkadziesiąt stron bryły tekstu, który ciężko podpiąć pod jakiś konkretny gatunek. Jeden z tych "rozdziałów" wygląda jak stylizowany na ustępy z "Talmudu", przez co w odbiorze jest troszkę trudny, a tematycznie moralizatorski do bólu zębów. Drugi to już jazda na całego: pisany po chłopsko- rusińsku tekst o zwykłych wiejskich sprawach. Nie, nie cyrylicą. Nie, nie dałem rady przeczytać całości. Nie, nie zrozumiałem z tego zbyt wiele. Ja rozumiem że Buczkowski urodził się w Nakwaszy na Ukrainie i mógł go ten niecodzienny dialekt fascynować, ale to było ponad moje siły.
Jest w tej książce sporo cech, które mi się bardzo podobają, jak prostota historii, wiejskie tematy, wtręty o kulturze żydowskiej, czy przeplatanie się w tle malarstwa, rzeźby, grafiki czy muzyki, ale jest też tu kilka sporego kalibru wad. Początek był obiecujący, ale z biegiem czasu coraz bardziej mi to doskwierało.

Pomysł na tę książkę i sam sposób przelania myśli na papier, jest w tym wypadku tyleż ciekawy i niecodzienny, co trudny w ocenie, czy całość prezentuje się dobrze, czy źle. Zygmunt Trziszka, który tak jak Buczkowski był piewcą wsi prawdziwej w swoich utworach prozatorskich, siada przy stole ze swoim przyjacielem, słucha opowiadanych przez niego historyjek i go.. nagrywa....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    2
  • 2014
    1

Cytaty

Więcej
Leopold Buczkowski Proza żywa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także