Chleb olbrzyma

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Giant's Bread
miłość talent sztuka
dona

Kolejny (po powieści Córka jest córką) z sześciu romansów Agathy Christie, napisanych pod pseudonimem Mary Westmacott. Młody Vernon Deyre odkrywa u siebie niespodzianie ogromny talent muzyczny; znawcy twierdzą, że jest geniuszem. Musi jednak wybierać: albo poświęci się całkowicie komponowaniu, albo poślubi ukochaną kobietę, rezygnując z największej pasji swego życia. Wybiera to drugie. Ale czy...

Młody Vernon Deyre odkrywa u siebie niespodzianie ogromny talent muzyczny; znawcy twierdzą, że jest geniuszem. Musi jednak wybierać: albo poświęci się całkowicie komponowaniu, albo poślubi ukochaną kobietę, rezygnując z największej pasji swego życia. Wybiera to drugie. Ale czy słusznie? Czy nie zdeptał przy tym czyjegoś uczucia?
Vernon ginie na wojnie, jego żona ponownie wychodzi za mąż. Mija kilka lat i przyjaciele młodego muzyka rozpoznają go w szoferze bogatego Amerykanina. Ranny w głowę Vernon stracił pamięć. Odzyskuje ją i ponownie staje przed dawnym wyborem: sztuka czy miłość. Co wybierze teraz?

onika | 2015-01-14
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Powieści
Przeczytana: styczeń 2015

Troszkę nie rozumiem, dlaczego „Chleb olbrzyma” określany jest mianem romansu. Owszem, w powieści jest wielkie kłębowisko różnorakich miłości, ale mam wrażenie, że są one tylko pianą, pod którą skrywa się coś znacznie ważniejszego, coś, czego do końca nazwać nie umiem.

Główną postacią książki jest Vernon Deyre. Poznajemy go jako małego chłopca i śledzimy jego dorastanie. Vernon jest słońcem swoistego układu planetarnego, na który składają się członkowie jego rodziny, przyjaciele i przechodnie, którzy niczym komety na chwilę nawiedzają ten mały wszechświat i niby nic nie znacząc, jednak zostawiają w nim trwały ślad. A nad wszystkim unosi się cień Bestii, będącej sumą wszelkich lęków Vernona, i muzyka.

„Chleb olbrzyma” to powieść z zakończeniem na początku, ale pojęłam to w pełni dopiero na ostatniej stronie książki. Część poświęcona dzieciństwu głównego bohatera po prostu rozłożyła mnie na łopatki. Co chwila musiałam przerywać lekturę, żeby komukolwiek, kto był pod ręką,...

FannyBrawne | 2017-09-13

Agatha Christie jest jedną z moich ulubionych pisarek. Wiele jej kryminałów zaliczam do moich ukochanych książek. Teraz przyszedł czas na zapoznanie się z Mary Westmacott – wcieleniem Agathy jako autorki romansów. Pierwszym z nich jest ,,Cena Geniuszu”(wydawany też jako ,,Chleb Olbrzyma”, co jest zgodne z oryginałem). Inspiracją do napisania tej powieści był poemat Tennysona, jednego z ulubionych poetów Christie, pod tytułem ,,Enoch Arden”. Poemat opowiada o mężczyźnie, który powraca z wojny i dowiaduje się, że jego żona, przekonana o śmierci Ardena, wyszła już za innego. Nie chcąc wchodzić między nią a jej drugiego męża, główny bohater popełnia samobójstwo. Podobny motyw Christie opisała też w opowiadaniu ,,Dopóki starczy światła”. Jednak nie martwcie się. Niczego Wam nie zaspoilerowałam. Christie bowiem lekko nawiązuje do Tennysona, tworzy jednak całkiem inną i oryginalną historię.

Głównego bohatera Vernona poznajemy jako małego chłopca, wychowywanego przez autorytarną Nianię....

Kurebayashi | 2018-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

To dla mnie ostatnia z książek napisanych przez Agathę Christie pod pseudonimem Mary Westmacott. Muszę przyznać, że miały one różny poziom - od "Córka jest córką" z niezwykle irytującymi bohaterami, po "Samotną", która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie.

"Chleb olbrzyma" ma ciekawą fabułę i mówi o ciekawych zagadnieniach. Podobało mi się wnikliwe spojrzenie autorki na tak różne motywacje życiowe ludzi zwłaszcza młodych. Trudne wybory, których trzeba dokonywać, kompromisy, to ile człowiek jest w stanie poświęcić by realizować własne marzenia.

Polubiłam Jane za wielokrotne próby uzmysłowienia zarówno Vernonowi jak i Nell, że życie to nie bajka i nie dostosuje się do niczyich wyobrażeń ot tak. Niestety właśnie główny bohater jest najsłabszą stroną powieści. Nie sposób go polubić ani się z nim utożsamić. Bardzo irytująca postać, która chyba na żadnych etapie swojego życia nie ma pojęcia czego tak naprawdę chce, choć tak naprawdę myśli tylko o sobie.

Momentami męczyłam się podczas...

książek: 2014
ShyApple | 2010-10-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 16 października 2010

"Im bardziej się starzeję, tym większego nabieram przekonania, że nie ma nic tak żałosnego, tak śmiesznego, tak absurdalnego i tak absolutnie cudownego jak człowiek… "

Zaczyna się dosyć tajemniczo i w sumie niewinnie - premierą specyficznej sztuki nieznanego nikomu rosyjskiego geniusza i intrygującą rozmową krytyka muzycznego z właścicielem Opery Narodowej Sebastianem Levinne'm. Zaraz potem jednak czytelnik zanurza się w zupełnie inną opowieść - w historię małego Vernona Deyre, nie wiedząc jeszcze, że właśnie przed chwilą nieświadomie poznał całe sedno książki, całe jej przesłanie.

Książki Mary Westmacott wydają się skrajnie różne od powieści Agathy Christie, aż czasem trudno uwierzyć, że to jedna i ta sama osoba. Nie mamy tutaj nagłych zrywów akcji, nie mamy zbrodni ani wielkich zagadek. Każda tajemnica i każda niejasność rozwiewa się już po paru stronach. Fani kryminałów lub powieści akcji z pewnością by się "Chlebem olbrzyma" rozczarowali, lecz ktoś, kogo fascynuje ludzka...

Agnieszek | 2014-12-26
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2014
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Nierówna, ale potrafi zachwycić.
Portretem dziecka, szkicem nieudanego małżeństwa, subtelnością przedstawianych niespełnionych uczuć...

Romans to? Może i tak, na szczęście nie tylko.

| 2016-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Dowód na to czemu Agatha Christie czy J.K. Rowling nie powinny wychodzic poza gatunki ktore umieja pisac.

Kaja | 2017-01-21
Przeczytana: 17 stycznia 2017

"Chleb olbrzyma" to pierwsza z sześciu powieści obyczajowych napisanych przez Agathę Christie pod pseudonimem Mary Westmacott. Zazwyczaj uważane są jako romanse, co według mnie jest dość krzywdzące, bardziej opisuje relacje często skomplikowane międzyludzkie. Początek jest opisane przez 3-letniego, dość nieszczęśliwego chłopca. Mały Vernon, zamknięty w imponującej rodzinnej siedzibie (nazwanej Możne Opactwa), czuje się bardzo samotny. Wymyśla sobie niewidzialnych przyjaciół - uwielbiającego się bawić pana Greena i jego towarzyszy: Pudla, Wiewiórkę i Drzewo. Nie brakuje tu mocnych scen, bohaterowie naprawdę muszą cierpieć. I tylko szkoda, że ta powieść jest dość nierówna. Miejscami traci psychologiczny impet, niekiedy akcja zaczyna szybko iść do przodu, a niektóre sceny zostają zaledwie naszkicowane. Łatwo o rozczarowanie. Jednak mnie się bardzo podobała, dość szybko ją przeczytałam, chociaż na początku mnie nie zachwyciła.

Monika | 2011-08-08

Pierwszy romans Agathy Christie, który przeczytałam i chyba najlepszy. Spodobało mi się ukazanie życia głównego bohatera, poprzez poznanie jego charakteru i znajomych za dzieciństwa po problemy w dorosłym i niełatwym życiu. Mi jako miłośniczce intryg zawartych w jej kryminałach, bardzo spodobało się ukazanie życia na pozór zwykłych ludzi, pokazanie problemów i psychologiczny portret postaci.

Zefiryna | 2014-10-20
Przeczytana: 20 października 2014

Agatha Christie w innym wydaniu zaskoczyła mnie na plus. Ciekawe i całkiem inne spojrzenie na ludzi i ich charaktery, ukazane jednakże z całą, znaną z kryminałów, wnikliwością autorki. Historia, (jak się okazało), genialnego muzyka i jego przyjaciół, jak dla mnie niesie przesłanie, że każdy Nasz wybór ma swoje konsekwencje, a uparte dążenie do celu,(czasami) pomaga w jego osiągnięciu.

Plichcia | 2015-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Veron Deyre to główny bohater kolejnej, nie kryminalnej powieści Agathy Christie. Poznajemy go jako małego chłopca żyjącego w wiktoriańskiej posiadłości "Możne Opactwa". Vernon ma kochającą, lecz neurotyczną matkę i sympatycznego ojca, który czuje się małżeństwem zgnębiony i wybiera karierę na wojnie. Niestety ginie tam pozostawiając majątek w rękach żony.

Czytając stopniowo śledzimy losy Vernona począwszy od lat dziecięcych, poznajemy Joe - kuzynkę, która z nim zamieszkała jako dziewczynka i Sebastiana - chłopaka z sąsiedztwa. Razem wiodą beztroskie dzieciństwo, do czasu. Ze względów finansowych "Możne Opactwa" Deyer'owie muszą opuścić, ale Vernon jest zdeterminowany by tam w przyszłości powrócić.

Niespodziewanie Vernon przez całe życie niecierpiący muzyki zakochuje się w tej dziedzinie sztuki. Postanawia się zupełnie poświęcić zgłębianiu nauki gry i poznawaniu tajników komponowania. Przekonany, że nic od tego hobby nie jest w stanie go odciągać najzwyczajniej w świecie się...