Córeczka

9788324582051
Maria Grabska-Ryńska
Maria Grabska-Ryńska

Ofiara całopalna

"Syn jest synem, dopóki nie weźmie sobie żony. Lecz córka jest córką przez całe twoje życie".

Powieść czytałam pod tytułem "Córka jest Córką". Osią powieści jest relacja matki i córki oraz kosztów zachowania więzi, gdy okoliczności skłócają kobiety. Konflikt między owdowiałą Ann Prentice, która zakochuje się i marzy o kolejnym małżeństwie a jej córką Sarah, ostro sprzeciwiającej się zamążpójściu matki, przybiera na sile i niesie ze sobą wiele smutku.
Kto wie, czy nie jest częściowo autobiograficzną książką.
Nie jest kryminałem a raczej obyczajówką - z wątkiem romansowym - przeciętną i niczym się wybijającą spośród takowych (choć doceniam lekki erotyzm, niepopularny 70 lat temu).

Powieść mimo upływu lat pozostaje aktualna, niestety jej przewidywalność, brak zaskoczeń obniża ocenę do 6.

Historia jest krótka, nieskomplikowana i od początku wiadomo w jakim kierunku zmierza bieg zdarzeń. Autorce niestety zbyt często udawało się wpadać w moralizatorski ton, a zachowania bohaterów były aż nazbyt uproszczone. Tak jak i same relacje wykreowane między nimi, zwłaszcza między córką a matką, okazały się dość płaskie. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, towarzyszy jej jakaś myśl przewodnia, ale chyba wolę pisarkę w kryminalnej odsłonie.

Powieść obyczajowa, którą przeczytałam z zaciekawieniem i praktycznie bez odkładania. Coś mnie do niej ciągnęło. Możliwe, że magnesem okazał się temat powieści: relacje matka-córka, ale też wyraziście zarysowani bohaterowie. Momentami wyczuwałam humor specyficzny dla Autorki.

Książka przyjemna, dosyć "lekka", bohaterowie są nakreśleni raczej cienką linią-nie czujemy przywiązana do żadnego z nich. Powieść jest próbą zarysowania problemów między chęcią zapewnienia miłości i wszystkiego co najlepsze dorastającemu dziecku, a potrzebą spełnienia własnych potrzeb samotnej matki. Wszystko w tej książce dzieje się szybko, większość ważnych wydarzeń jest wspominana, nie jesteśmy natomiast ich świadkami. Największy nacisk natomiast jest położony na relacje bohaterek, ich dojrzewanie i zmiany w komunikacji.

Obyczajowa Christie jest tak samo rewelacyjna jak jej kryminalna wersja. Doskonale rozgrywa psychologiczny spektakl toczący się na oczach czytelnika.

Bardzo ciekawa analiza psychologiczna relacji matka-córka. Zapałałam dużą niechęcią do córki.

Ale mi ta córeczka (Sara) działała na nerwy. Bardzo realistycznie pokazane relacje matki i córki i na ile obie panie ingerują w swoje życie. Gdzie są granice odrębności w tak bliskich relacjach, czy na pewno wiemy co robimy wtrącając się w czyjeś życie, nawet jeśli mamy najlepsze intencje, ale też życie jest przewrotne.

Klasyczny przykład literatury obyczajowej z elementami romansu. Książka z początku o kryzysie wieku średniego, dokonywania wyboru między córką a ukochanym mężczyzną. W drugiej połowie obserwujemy zmiany jakie zaszły w bohaterkach.
Książka obiektywnie dobra, lecz, jak mi się wydaje, dość przewidywalna i zdecydowanie nie leżąca w moim guście. Polecam dla starszych czytelników nie ze względu na treść, lecz wydźwięk, jaki z niej płynie.

8/10

8/10

bardzo trudna książka. ale ważna dla każdej mamy która chce szczęścia jej córki...
bluszcz uczuciowy.

bluszcz uczuciowy.