Brzemię

The Burden
Maciej Grabski
literatura piękna
Ag2S

Jedenastoletnia Laura Franklin jest wściekła, gdy na świat przychodzi jej siostra Shirley, urocze dziecko, które wkrótce stanie się oczkiem w głowie całej rodziny. Ale jej uczucia do siostry zmieniają się całkowicie pewnej dramatycznej nocy — wtedy Laura przysięga sobie chronić dziewczynkę ze wszystkich sił. Przez lata opiekuje się siostrą wytrwale i zaborczo, a brzemię jej miłości do Shirley odciska się piętnem na życiu obu sióstr. Kiedy Shirley zaczyna tęsknić za wolnością i własnym życiem Laura musi zrozumieć, że miłość nie może być obsesją.

źródło opisu: https://publicat.pl/

źródło okładki: https://publicat.pl/

Oficjalna recenzja
Róża_Bzowa książek: 6599

Ciężar bycia dzieckiem

Dzieciństwo kojarzyć się zwykło z okresem szczęścia i beztroski, z czasem sielankowego biegania po łące, niewinnego zachwytu pięknem przyrody oraz bezwarunkowej miłości rodziców. Wielu ludzi ma takie doświadczenia… głównie natury czytelniczej. Niestety spory procent ludzkości częściej mógł o takim dzieciństwie czytać niż go doświadczać. Można za to winić różne czynniki zewnętrzne, natury społeczno-ekonomicznej (bieda, ustrój polityczny, miejsce zamieszkanie itd.), ale często takie a nie inne dzieciństwo zawdzięcza się własnej rodzinie.

Agatha Christie przyzwyczaiła czytelników do świetnego tła obyczajowego w swoich doskonałych kryminałach. Teraz, dzięki wznowieniom jej powieści obyczajowych opublikowanych pod pseudonimem Mary Westmacott, można odkryć w jej twórczości odważnie opisane problemy natury ludzkiej, uważane za tematy tabu. Autorka nie stroni w swych dziełach od opisywania dramatycznych, a niekiedy nawet tragicznych wydarzeń. W „Brzemieniu” nie waha się zrujnować pozytywnych skojarzeń osoby czytającej, podejmując trudny i kontrowersyjny temat niejednakowej miłości rodziców do każdego z dzieci i faworyzowania jednego z nich. Oprócz tego pojawiają się inne, równie niełatwe kwestie, jak zazdrość o rodzeństwo, zawiedzione nadzieje wobec rodziny, odpowiedzialność czy wreszcie choroba i śmierć.

Życie głównej bohaterki powieści Laury Franklin raz za razem okazuje się być dalekie od tego, czego można się spodziewać: zachowanie rodziców wobec dziewczynki nie zyskałoby aprobaty specjalistów od wychowania, kontakt z rodzeństwem jest – delikatnie mówiąc – dziwny, a wydarzające się w życiu rodziny tragedie skutkują nieoczekiwanymi decyzjami dorosłych. Wszystko to sprawia, że dziecko żyje w stanie niepewności i braku poczucia bezpieczeństwa, z czym radzi sobie tak, jak umie czyli przez niestandardowe zachowania i szukanie wsparcia u osób zupełnie, wydawałoby się, nieodpowiednich. Pewnej nocy, w dramatycznych okolicznościach, wszystko się nagle zmienia – Laura podejmuje decyzję brzemienną w skutki, która na zawsze zmieni układ sił w rodzinie i odciśnie piętno na życiu kilku osób, a także jej własnym.

Autorka, opisując różne meandry życia rodzinnego, nie mami czytelnika słodkimi obrazkami rodem z komedii romantycznych, ale przedstawia całą paletę emocjonalnych odcieni rodzinnej historii. Nie znajdzie się tu ani łatwego pocieszenia, ani klasycznego happy endu. Ze zdumieniem za to odkryć można w książce wątki mistyczne i religijne czy tematykę poświęcenia i społecznego zaangażowania, czyli kwestie będące wciąż na czasie. Na tle zalewających wciąż rynek książki produktów obyczajowych powieść Westmacott (Christie) okazuje się przyciągać świeżością spojrzenia na trudne kwestie, wnikliwością obserwacji oraz głębią opisu ludzkiej psychiki. Ostatnie zdanie dzieła nie pozwoli zamknąć książki z zadowoleniem z zakończenia miłej lektury, lecz zostawi nas z uczuciem lekkiego dyskomfortu albo przynajmniej z potrzebą przemyślenia tego, co przeczytaliśmy. Choć bowiem życie rzadko przypomina powieść, to dobra powieść powinna przypominać życie w jego aspekcie zaskakiwania i nieoczywistości, a co najważniejsze – inspirowania do refleksji.

Jowita Marzec

Aneta-Wiola | 2019-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2019

„Szczęście to jeden z pokarmów życia, stymuluje wzrost, jest wspaniałym nauczycielem, ale nie celem jako takim, a przez to samo w sobie nie daje dostatecznej satysfakcji”.

Laura od dziecka musiała sobie radzić z poczuciem, że jest odepchnięta. Nie była wystarczająco kochana, absorbowana.
Po śmierci swojego brata ma nadzieję, że cała miłość skupi się na niej. Nic bardziej mylnego, gdyż na świat przychodzi młodsza siostra Shirley, która kradnie uwagę wszystkich.
Dziewczynka jest zazdrosna, życzy jej śmierci. Wszystko się zmienia od pewnego dramatycznego wydarzenia. Od tej pory Laura obiecuje sobie, że już zawsze będzie się opiekować młodszą siostrą.
Kobieta nie dostrzega, że w tej całej obsesyjnej miłości, nie znajduje czasu dla siebie, a siostrzana więź coraz bardziej zacieśnia się na Shirley, która pragnie wolności.

Bałam się co to będzie… Agatha Christie, którą dobrze znam jako Mary Westmacott - w formie obyczajowej lektury.
Nie spodziewałam się, że BRZEMIĘ to lektura o...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-10-07
Przeczytana: 07 października 2018

Laura Franklin czuła jako dziewczynka, że rodzice poświęcają więcej miłości i uwagi jej bratu, Charlesowi. Wszystko ma się zmienić, gdy braciszek umiera. Rodzice są pełni smutku, wydaje się, że dla Laury jest to dobra okazja do odzyskania ich uczuć. Wkrótce na świat przychodzi kolejne dziecko, siostrzyczka Shirley. Zawiedziona Laura życzy sobie, aby dziecko umarło...

Pewnego dnia w domu wybucha pożar, a Lura bohatersko ratuje z niego siostrę. To przełomowe wydarzenie zmienia wszystko. Od tej chwili Laura poświęca całe swoje życie na to, aby jej siostra była szczęśliwa i kochana.

Stopniowo poznajemy dalsze losy rodzeństwa, pierwszą miłość Shirley i jej nieszczęśliwe małżeństwo. W cieniu tego zawsze gdzieś widać Laurę, która jest pełna poświęceń. Czuje, że musi odkupić winy za myśli, które nigdy nie powinny pojawić się w jej głowie.

Shirley jednak nie zaznaje szczęścia, nawet gdy po raz drugi wychodzi za mąż. Wpada w alkoholizm i tragicznie ginie. Laura po jej śmierci postanawia...

FannyBrawne | 2017-11-28

Laura dorasta w zamożnej, spokojnej rodzinie, powinna więc czuć się szczęśliwa. Dziewczynka jest jednak samotna i nieco lekceważona przez rodziców, którzy faworyzują jej starszego brata. Gdy Charles umiera, Laura jest przekonana, że teraz rodzice całą swoją miłość przeleją na nią. Tak się jednak nie dzieje. Jakiś czas po śmierci Charlesa na świat przychodzi Shirley. Laura początkowo nienawidzi młodszej siostrzyczki i życzy jej śmierci, jednak pewne dramatyczne wydarzenie sprawia, że dziewczynka poprzysięga, że całe życie będzie chronić siostrę. Gdy Shirley dorasta, Laura uświadamia sobie, że jest wobec niej nadopiekuńcza. Nie potrafi jednak przestać ingerować w życie siostry, przekonana, że sama wie, co zapewni jej szczęści.

,,Brzemię” pod kilkoma względami przypomina ,,Córeczkę” tej samej autorki. Obie powieści opowiadają o relacji między kobietami, ich wzajemnych zależnościach oraz trudnych wydarzeniach, które zaważyły na ich życiu. W obu Agatha Christie poruszyła również temat...

Renax | 2017-09-27
Przeczytana: 26 września 2017

Powieść traktuje o dwóch siostrach i ich życiu: Laurze i Shirley. Laura jest dzieckiem starszym, niekochanym, a w dodatku żyjącą w cieniu śmierci swojego braciszka. Potem pojawiła się Shirley, a zarazem jej zazdrość i pragnienie miłości rodziców wzrosło. Wiele się zdarzyło w życiu dziewczynek od samego niemowlęctwa Shirley, co zmieniało postawę Laury: od nienawiści, po macierzyńską nadopiekuńczość i zaborcze próby układania siostrze życia. Oponentem i przyjacielem Laury był stary profesor, przyjaciel ich rodziców. On ciągle powtarzał najpierw rodzicom, że Laura jest zazdrosna o siostrę, potem wykazywał zrozumienie dla Laury, a potem ostrzegał ją przed układaniem życia siostrze.
Można by się przyczepić do fabuły, że ułożona, żeby udowodnić tezę o tym, żeby nie układać innym życia i że nie ma prostej recepty na szczęście i miłość. Że można być szczęśliwą z draniem, a męczyć się w związku z kimś idealnym. Że kochanie kogoś czasami oznacza odcięcie się od jego problemów i pozwolenie...

SaraSam | 2017-08-14

Tym razem bezsprzecznie Christie porwała moje serce. Opowiada, o tym jak bardzo pragniemy wszystkiego co najlepsze dla tych, których kochamy. O chęci stworzenia najszczęśliwszego życia dla najbliższych.
Christie stawia pytanie, czy to w ogóle możliwe?
Momentami mistyczna, tkliwa, mocno filozofująca ustami głównych bohaterów historia o życiu, uczuciach i miłości.

zapraszam na sarasamusionek.blogspot.com

Bożena | 2017-05-17
Przeczytana: 03 maja 2017

Znakomita, nieprzegadana książka. Tym razem jest to powieść psychologiczno-obyczajowa, nie kryminał. W niektórych opiniach pojawiają się zarzuty, że w drugiej części powieść staje się nudna, spowalnia itd. Według mnie autorka świadomie zastosowała taki zabieg, chcąc oddać jak najlepiej charakter postaci, która się wtedy pojawia. Bardzo podobają mi się również bohaterowie drugoplanowi i tytuł, który można interpretować na różne sposoby. Myślę, że wielu współcześnie piszących rozdęte do granic możliwości powieścidła wiele by się nauczyło czytając właśnie takie "minimalistyczne" utwory.

Jolka | 2017-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Powieść "Brzemię" z 1956 roku. Autorka Agata Christie pod pseudonimem Mary Westmacott. Hmm, myślałam, że tradycyjnie czytam kryminał, ale tym razem trafiło się coś zupełnie innego. Jest to niewątpliwie świetna powieść obyczajowo –psychologiczna (tak bym to nazwała). Napisana z dużą erudycją, lekka i łatwa w odbiorze, chociaż podejmująca trudną tematykę miłości rodzicielskiej i siostrzanej. Wrażenia bardzo pozytywne. Królowa kryminałów idzie z duchem czasu i otwiera się na nowości, bo daje się tu odczuć powiew nowoczesności. A zatem Agata Christie czy Mary Westmacott? I jedna i druga. Zdecydowanie!

Wiesiek | 2017-04-07
Przeczytana: 28 marca 2017

Nic nie wiedziałem o tej książce i podszedłem do niej jak do kryminału. I jakież było moje zaskoczenie. Książka okazała się całkiem fajną powieścią, którą czytało się lekko i przyjemnie. Ciekawa fabuła powodująca, że czekałem co będzie dalej. Uważam, że warto ją przeczytać.

MałaPisareczka | 2017-03-14
Przeczytana: 14 marca 2017

Miłość jest zarówno szczęściem, jak i nieszczęściem. Za mało miłości może być równie opłakane w skutkach co za dużo miłości. Trudno - przede wszystkim matkom - odnaleźć złoty środek, by i ona (wilk) był syty, jak i dziecko (owca) cała.

Jak się okazuje na przykładzie Laury Franklin - z nienawiści do miłości jeden krok. Lecz nie ma tutaj na myśli romantycznego uczucia. Nie, nie. Rzecz rozchodzi się o jej o dziesięć lat młodszą siostrę. Na początku jej nie lubi, ponieważ jest zazdrosna, a po pewnej dramatycznej nocy zaczyna nieoczekiwanie poświęcać całe swe życie dla Shirley (bowiem tak ma na imię jej młodsza siostra).

Plusem jest to, że główna bohaterka zdaje sobie sprawę, że jej miłość może skrzywdzić swoją siostrę, dlatego robi co może, by dać jej jak najwięcej wolności. Shirley dorasta, staje się kobietą żadną przygód i miłości, wychodzi za mąż... a Laura pomaga jej w jej życiu jak tylko może. I choć ta wybiera często bardzo złe decyzje, pozwala jej na to. Pozwala żyć...

Kaja | 2016-12-18
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Byłam bardzo ciekawa tej książki. Od pierwszych stron mnie zaciekawiła, bardzo dobrze mi się ją czytało. W tej książce nie było pośpiechu, nie oczekiwałam też niespodzianek, choć tu Christie mnie przyjemnie zaskoczyła. Historia jest o poczuciu winy i chęci odkupienia, o siostrzanej miłości pełnej poświęceń. A przede wszystkim to lekcja o tym, że nie można nikogo uszczęśliwiać na siłę i wiecznie trzymać pod ochronnym parasolem. Każdy przecież musi przeżyć życie po swojemu. Uwielbiam kryminały Christie, ale ta odmiana mnie pozytywnie zaskoczyła. Polecam przeczytać! ;)