Księga legend i opowieści bieszczadzkich

Wydawnictwo: Libra

Inne wydania

Wydanie VII rozszerzone i uzupełnione. To wydanie legend i opowieści bieszczadzkich jest najpełniejszym z dotychczasowych, zawiera ich bowiem 177, w tym kilkanaście nigdy niepublikowanych. Stanowi znakomity wgląd w demonologię dawnych mieszkańców Bieszczadów, a także przypomina tragiczne doświadczenia, jakie były ich udziałem. Oprócz baśniowych wątków są tu echa odległych wydarzeń historycznych, w których zapisana została ludzka radość i smutek, nadzieja i tragizm losów. Są zatem legendy i opowieści bieszczadzkie znakomitą lekturą dla każdego i na każdą porę...

ira | 2014-07-29
Przeczytana: 27 lipca 2014

W przedmowie do wydania, które posiadam, autor chwali się gwałtownym przyrostem liczby zawartych w "Księdze..." podań. Moim zdaniem, nie bardzo ma czym, ponieważ jest to w wielu przypadkach ta sama de facto legenda, tylko z drobnymi zmianami. A czytanie o pięciu z kolei kobietach, które z niewiele różniących się od siebie przyczyn zamieniły się w ten sam kamień, jest naprawdę nużące.
Ogólnie "Księga..." to zbiór króciutkich podań, z których wynika niezbicie, że większość kobiet jest niegodziwa, a wszystko co złe, to pogaństwo i pokropkiem się leczy.
Można mieć na półce i raz na pół roku przeczytać jedną historyjkę. W większym natężeniu - męczące.

Meehoow | 2011-08-24

Jakość przeszła w ilość. Przeważnie ciężki, chaotyczny język. Miejscami mocno wieje nudą. Trudno to czytać z zainteresowaniem.

Konrad | 2013-10-19

Całe podsumowanie wierzeń i legend ludzi Bieszczadu. Lubię takie rzeczy, więc bardzo mi się podoba.

Aaniyah | 2012-08-29
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Mieszkańcy Bieszczadów, chociaż częstokroć biedni i niewykształceni, mieli własną unikalną kulturę, swoje historie i legendy. Wraz z czystkami akcji Wisła zniknęli ludzie, którzy mogliby je przekazywać dalszym pokoleniom. Na szczęście nie wszyscy, a Andrzejowi Potockiemu udało się do nich dotrzeć i spisać ich opowieści, aby ocalić je od zapomnienia (i dociera tak od lat - każde kolejne wydanie książki jest poszerzane o niepublikowane jeszcze historie). Przy okazji, między innymi wraz z Jędrkiem Połoniną, stworzył kilka nowych legend, które idealnie wpisują się w romantykę Bieszczadów.

To jedna z tych książek, do których ma się stosunek raczej emocjonalny niż racjonalny, będący bardziej pochodną miłości do gór niż literackiego olśnienia. Dlatego powinna sprawić przyjemność każdemu prawdziwemu miłośnikowi Bieszczadów. Najlepiej, oczywiście, czytać ją w ukochanych górach i odwiedzać opisywane miejsca.

Julia | 2014-07-02
Przeczytana: lipiec 2014

Bieszczadzkie legendy - kwintesencja wakacji na bieszczadzkich szlakach. Książka zakupiona na parkingu w Ustrzykach Górnych; oddaje klimat najpiękniejszych polskich gór i prezentuje historie opowiadane z pokolenia na pokolenie, które w niektórych domach przetrwały do dziś. Krótkie, czasem straszne, czasem zabawne opowieści ilustrują w symboliczny sposób życie i myślenie ówczesnych mieszkańców regionu. Legendy i opowieści mogą w znaczny sposób przybliżyć czasy, po których pozostał kulturalny dobytek, o którym nie można nam zapomnieć. Wyrazy uznania dla autora, który wykonał ogrom świetnej pracy. Szkoda tylko, że książkę skończyłam czytać dwa lata po cudownym pobycie w Bieszczadach, bo prawdziwy urok ma ona właśnie w górach.

trafka | 2010-11-03

Bajki dla trochę większych, szególnie miłośników gór. Bieszczadzki klimat aż wycieka z tej książki. Czyta się lekko i przyjemnie, opowiadania są krótkie, więc idealnie nadaje się na czytanie z "doskoku".

| 2011-02-16
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicza
Przeczytana: lipiec 2009

Nie wyobrażam sobie jak można poczuć Bieszczady bez ich legend. Ta książka to zdecydowane must have każdego miłośnika bezkresnych bieszczadzkich połonin.

Martyna | 2013-10-19
Na półkach: Bieszczadowo, Przeczytane

Dla osób interesujących się tym regionem - ciekawe źródło informacji.

bartek | 2010-07-14

Jako miłośnik gór musiałem to przeczytać. polecam wszystkim wagabundom

Alex | 2016-11-09