Córka nierządnicy

Cykl: Nierządnica (tom 5)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Die Tochter der Wanderhure
9788375081947
Beata

Kasztelan Michał Adler zostaje zamordowany podczas przyjęcia weselnego Bony, przyjaciółki swojej córki, Trudi. Jego żona Maria oraz córki są wstrząśnięte i załamane. Po śmierci kasztelana sytuacja rodziny staje się bardzo ciężka. Wszyscy sądzą, że wdowa nie zdoła utrzymać majątku, a ci, których uważała za przyjaciół, okazują się chciwymi zawistnikami. Do tego protektor Adlerów, poprzedni biskup Würzburga, nie żyje, więc nie mają do kogo zwrócić się o pomoc. Jedyną nadzieją wydaje się król Fryderyk. Trudi potajemnie, bez wiedzy matki, udaje się w daleką, pełną niebezpieczeństw podróż, żeby prosić go o wsparcie.

źródło opisu: Sonia Draga, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Miłka | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Jeżeli znacie grę strategiczną HEROES, to podpowiem, że czwarta część sagi o „Nierządnicy” wiele z niej czerpie. Podobiznę widzę przede wszystkim w ciągle obecnej strategii zdobywania kolejnych zamków i posiadłości, przez mniej lub bardziej chciwych frankońskich władców. Ta chęć posiadania więcej ziem, bądź pozbawienia sąsiadów skrzętnie zarobionego majątku, była na porządku dziennym w czasach Średniowiecza i duet autorów idealnie przedstawił te realia w powieści. Bo czy powieść historyczna nie powinna być tak właśnie ulokowana, byśmy mogli wyobrazić sobie ówczesną rzeczywistość? Za tę wiarygodność i bogatą scenerię, cenię książki Iny Lorentz, a „Córka nierządnicy” na tym polu mnie nie zawiodła.

Nie zawiodłam się też na kreatywności pary autorskiej. Śmierć mojego ulubionego bohatera już na początku powieści, mimo, że dotknęła mnie i ze smutkiem spoglądałam na dalsze losy rodziny kasztelańskiej, pomogła mi wczuć się w rolę głównych bohaterów, współczuć im i wierzyć, że mimo...

allison | 2011-10-30
Przeczytana: 30 października 2011

Ufffff... Jakoś zmęczyłam kolejny tom i na razie mówię STOP książkom Iny Lorentz. Do pominiętego "Testamentu nierządnicy" na pewno nie wrócę, bo co za dużo, to niezdrowo:).

Boczar Czarny | 2012-11-25
Przeczytana: 24 listopada 2012

Przed sięgnięciem po każdą Sagę , Trylogie czy pojedynczej książki, zawszę odnoszę dziwnie wrażenie straty – gdy już daną książkę czy książki przeczytam , że moja przygodą i moich bohaterów też się skończyła. Podobnie było z Sagą o przygodach Nierządnicy. A gdy na początku tego tygodnia mogłem się sięgnąć po ostatnią część przygód toczących się na terenie III Rzeszy , czara goryczy pożegnania z Marią się przelała..

Akcja ostatniej części tego cyklu dzieję się w 12 lat po wydarzeniach z poprzedniej części. Maria i jej Mąż Michał wraz ze swoimi dzieci i przyjaciółmi w ciągu ostatnich lat poszerzyli , swój majątek dzięki szeroko wpływom wśród szlachty i dawnego biskupa Wurzuzga, który niestety ponosi śmierć i jego miejsca zastępuje wielebny Golfryd Schenk zu Limpurg , który chce rodzinie Adlerów za pomocą swoich „szerokich rąk „ pozbawić części majątku , którego kiedyś należy do biskupstwa. Knuje wielką intrygą za pomocą rzymskiego Prałata Cypriana Pratzendorfera , który tym...

Gulka | 2014-12-31
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Rozczarowała mnie ta książka. Może dlatego, że byłam "świeżo" po trylogii i miałam wielkie oczekiwania.
Na początku uderzyły mnie zmienione imiona bohaterów, zwłaszcza dzieci Hiltrud i jednej służącej Marii. Nie zwróciłam uwagi czy był to ten sam tłumacz, co w przypadku trylogii, ale uważam, że należało zachować jednolitość.
Na "dzień dobry" nastoletnia córka Marii traci dziewictwo. Słaby pomysł na wejściu. Potem jest bardzo dużo polityki, w której zawsze się gubię i łapię się na tym, że czytam bezwiednie, byle tylko dotrzeć do końca strony. Akcja nabiera przyspieszenia po śmierci Michała - sądy, oskarżenia, roszczenia wobec wdowy. W końcu Trudi podstępem wyrusza w podróż, by prosić króla o pomoc. Miałam nadzieję, że ta wędrówka będzie chociaż w połowie tak ekscytująca jak w przypadku Marii w poprzednich książkach Iny Lorentz - znowu się rozczarowałam. Trudi przez swoją naiwność wraz ze sługami trafia do niewoli dwóch rycerzy-bandytów. Są zamknięci, torturowani i bici. Udaje im...

Karolina Lipowska | 2013-10-06
Przeczytana: 05 października 2013

Fanką burzliwych historycznych romansów, przyznaję byłam, jestem i chyba zawsze będę. Kiedy bowiem akcja w powieści toczy się nieprzerwanie a przy tym bohaterowie (prawie wszyscy bez wyjątku) są tak samo barwni jak ogon pawia to tym lepiej. Taka właśnie jest powieść Iny Lorentz "Córka nierządnicy". Od samego początku do końca od książki nie można się oderwać. Dodatowym plusem są oczywiście postacie. Naiwność, ale przy tym nieopisana siła kobiet tworzy z nich istoty iście godne naśladowania. Nie brakuje rzecz jasna przy tym także szubrawców jak chociażby Georg von Gressingen czy szlachetnch ale jednoczesnie dosyć bezczelnych rycerzy jak sam Peter von Eichenloh. To właśnie owi bohaterowie sprawiają, że z każdą kolejną stroną czytelnik chce wciąż więcej i więcej.

Osobiście zatraciłam się nad książką, były momenty w których czułam się jakbym czytała dobra komedię i co najważniejsze umożliwiła mi ona popuszczenia troszeczkę wodzy fantazji na temat miłosnych scen, oszczędzając tym...

Laurel | 2013-09-09
Przeczytana: wrzesień 2013

Minęło dwanaście szczęśliwych lat dla Marii i Miachała, którym wiatr nie zawsze sprzyjał. Dzieci zaczęły dorastać, a przede wszystkim Trudi, która jest już w wieku w którym okoliczni młodzieńcy zaczynają się starać o jej rękę. Ślepo zakochuje się w Georgu z Gressingen i nie wie, że to właśnie jej ukochany będzie po części sprawcą kłopotów jej rodziny. Kibitzein jest oblegany przez zawistnych sąsiadów będących w zmowie z prałatem Cyprainem Pratzendorferem, którzy za rozkazem nowego biskupa Wurzburga Gotfryda Schenka zu Limburg, chce odebrać jej lenno i zgromadzone posiadłości. Trudi potajemnie wyrusza w podróż do Gessu by wstawić się za jej matką i Kibitzein u króla Fryderyka.

Powieść jest wciągająca i trzymająca w napięciu. Jest bardzo autentyczna przez tło historyczne i wplecenie średniowiecznych obyczajów. Każda z postaci jest indywidualna i do końca nieprzewidywalna jak w codziennym życiu. Dlatego ta saga jest bardzo autentyczna i zapewne jest to powód dlaczego tak...

LadySea | 2013-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

kolejny tom z serii o nierządnicy (1. nierządnica, 2. kasztelanka, 3.testament nierządnicy, 4. córka nierządnicy).
Akkcja powieści ma miejsce w XV w, tym razem to córka nierządnicy Marii jest główną bohaterką, przemierza kraj by uzyskać pomoc dla rodziny u króla.
Akcja powieści dzieje się na tle prawdziwych faktów historycznych, natomiast główni bohaterowie są fikcyjni, a realia historyczne nie są traktowane zbyt poważnie. Jest to typ powieści awanturniczo - przygodowej. Czyta się świetnie, z zapartym tchem, powieść napisana jest współczesnym językiem. Wspaniała rozrywka, tylko nie należy traktować jesj jako wiarygodnej wiedzy historycznej. Proponuję nie zaczynać gdy ma się coś ważnego do zrobienia, bo można utknąć w książce. POlecam.

Czechożydek | 2014-10-25

Trylogię o nierządnicy Marii czytałam będąc w liceum i wtedy się strasznie tym zachwycałam. Duet ukrywający się pod pseudonimem Iny Lorentz zachwycił mnie prostym przedstawieniem realiów historycznych oraz ciekawymi postaciami.
Teraz podchodziłam do tekstu bardziej sceptycznie ze względu na to, że jako takie wykształcenie wyższe już posiadam. Nie zawiodłam się, o nie - dalej daję się wciągnąć w intrygi, zamieszanie oraz zachwycam się sposobem przedstawiania postaci.
Polecam - to wbrez pozorom nie jest romans historyczny (owszem, trochę wątków miłosnych tu jest, no ale czy w prawdziwym życiu ich nie brak?), a powieść, która nie pozostawia uczucia niedosytu.

Kalalu | 2013-08-25
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Długo czekałam na "Córkę nierządnicy" w bibliotecznej kolejce. Może dlatego,że z takim zapałem się za nią zabrałam książka porwała mnie od pierwszych stron. A może po prostu ta część wyróżnia pod względem wartkiej akcji od pozostałych. Nie wiem. Wiem,że czytało mi się ją bardzo dobrze i żałowałam,że się skończyła.Jest tylko jeden mankament. Jeśli postać Marii czasem Was irytowała to należy się nastawić na kolejną bohaterkę tego pokroju. Trudi była czasem tak wkurzająca,że miałam ochotę wytrząsnąć ją ze stron książki i przetrzepać skórę.

Greta | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Kolejne bardzo udane spotkanie z duetem Iny Lorentz. Książka jak i jej poprzednie części potrafiła zaskoczyć momentem grozy, walki, miłości i pojednania. Nie da się nie zauważyć wielu intryg i spisków, które czają się za plecami głównych bohaterów. Osadzona w bardzo realistycznym świecie z całą pewnością pozwoli czytelnikowi z wielką przyjemnością zapoznać się z dalszymi losami władców Kibitzsteinu.
Warto zapoznać się z całą sagą. Serdecznie polecam.