John Lennon. Niedokończona ballada

Tłumaczenie: Andrzej Wiśniewski
Wydawnictwo: StudioEMKA
JOHN LENNON LA BALLADE INACHEVEE
83-88931-74-1
biografia, the beatles, miłośc, życie,
Olala

John i Yoko...Razem tworzyli jedną z najbardziej medialnych par końca lat sześćdziesiątych i lat siedemdziesiątych. Dla wielu byli symbolem nadziei dla innych, szalonej ekstrawagancji. Historia ich miłości jest jedną z najbardziej szczególnych w historii. Kim tak naprawdę był John Lennon? Pełnym wewnętrznych przeciwieństw "bohaterem klasy robotniczej", który za życia stał się mitem. Geniuszem...

Kim tak naprawdę był John Lennon? Pełnym wewnętrznych przeciwieństw "bohaterem klasy robotniczej", który za życia stał się mitem. Geniuszem rocka nawróconym na sztukę awangardową. Eks Beatlesem, który się zmienił pod wpływem Yoko. Wiecznym nastolatkiem, troskliwym ojcem, autorem Strawberry Fields Forever, Imagine czy Woman. A kim jest w istocie Yoko Ono, ta córka japońskiego bankiera, artystka-idealistka, z której wyrosła kobieta interesu? Czy muzą, która zmieniła się w kobietę silnej ręki? 8 grudnia 1980 roku psychopata Mark Chapman zabija Lennona strzelając do niego pięciokrotnie z rewolweru. Kładzie tym samym kres ostatnim marzeniom pokolenia tak niesfornego jak wspaniałomyślnie szlachetnego. Kim byłby dzisiaj John Lennon? Jakim ścieżkami by podążał, on, dusza Beatlesów, któremu przeznaczenie dało wielką sławę, która okazała się być mieczem obosiecznym?
Książka wydana dla upamiętnienia 25 rocznicy śmierci Johna Lennona.

Spis treści:

Wstęp - Marek Sierocki
Pewnego razu w samym sercu swingującego Londynu
Za kilka wyimaginowanych szylingów
Beatles John
Freddie uciekinier
Spokojne dni u Mimi
Pewnego 6 lipca
Narodziny żuków
Słodka Cynthia i „Teddy John"
Battling Yoko
Yoko, mężczyźni i sztuka
Ciężkie czasy
Nowy początek
Powrót do Greenwich Yillage
Cut pieces, płatki śniegu, sztuka konceptualna itd
Cała prawda w worku?
Kierunek Londyn
Brunetka o wystających kościach policzkowych
Historia z pośladkami
Forcing
Yoko + ja
Maj 68 w życiu Johna
Dlatego, że to była ona, dlatego, że to był on
Filmy! Filmy!
Gibraltarskie ścieżki
Medialno-polityczne wędrówki Johna i Yoko
Beatlesi się dzielą, para się jednoczy
Krzyk pierwotny
Nowojorska nostalgia
Narada wojenna
John na wygnaniu
Powrót do kolebki
Sprawy domowe, chleb, miłość i pieluchy
Nagle, 8 grudnia
„Mister Lennon!"
Stan szoku
Epilog
Źródła bibliograficzne

kasiasiew | 2011-02-04

Tak naprawdę ta książka przedstawia pokrótce życie Yoko i Johna do pamiętnego spotkania w londyńskiej galerii oraz życie wspólne. Czytanie Niedokończonej ballady sprawiło mi dużą przyjemność. Może dlatego, iż w przeciwieństwie do większości fanów The Beatles cenię Yoko i darzę ją dużą sympatią. Ta książka to przede wszystkim historie dwóch niesamowitych postaci, których drogi stały się jedną. Historia pięknej miłości. W końcu tak wiele ich łączyło: wspólne marzenia, walka o ideały, dwie artystyczne dusze. Oddźwięk ich miłości słychać w większości solowych utworów Lennona, ale czuję niedosyt. Na 294 stronach nie można zmieścić tylu uczuć.

Ever | 2013-11-15
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam

Cóż mogę powiedzieć, książka jest bardzo dobrą i rzetelną biografią. Na dodatek została napisana przystępnym językiem. Co więcej, skupia się dość mocno na życiu i twórczości Yoko Ono, czego w innych Lennonowskich biografiach bardzo mi brakowało. Jednocześnie autor przedstawia życie Johna Lennona od dzieciństwa aż do śmierci i co najważniejsze z dużą ilością ciekawostek i anegdot z życia muzyka. Zdecydowanie każdy fan Johna Lennona i Yoko Ono powinien sięgnąć po tę książkę. Jedyne, czego tu naprawdę zabrakło, to może większej ilości informacji i historii Beatlesów- książka bardziej skupia się na twórczości Yoko i Johna po rozpadzie zespołu.
Mimo tego książka jest naprawdę godna polecenia.

Olala | 2010-04-26
Przeczytana: 2008 rok

Bardzo dobra biografia.Dla osób interesujących się tematyką -szczerze polecam. Dla ciekawych życia tej jakże intrygującej pary-również.Autor zebrał masę interesujących faktów i przedstawiał je w bardzo ciekawy sposób.

Caaarolayna | 2012-12-06

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dłużyła się w nieskończoność...
Do momentu w którym John Lennon spotkał swąją, jak się potem okazało, wielką miłość - Yoko Ono. Od tego czasu do mordersta Lennona, jego życie wydawało się być pełne emocji i wrażeń.
Ciekawa biografia, z innego niż do tej pory, punktu widzenia.
Jak najbardziej polecam, wszystkim fanom, jak i ludziom, którzy tylko słyszeli o fenomenie Johna Lennona. :)

Karolina | 2016-10-19
Na półkach: 2016, Przeczytane