Dzienniki - Kurt Cobain

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Journals
83-7298-423-9
bronx

Kurt Cobain zapełnił tuziny notesów tekstami piosenek, rysunkami i zapiskami o swoich planach dla "Nirvany", przemyśleniami o sławie, o kondycji muzyki i o ludziach, którzy kupowali i sprzedawali jego samego i jego sztukę. Ponad dwadzieścia takich notesów przetrwało jego liczne przeprowadzki i podróże. Od czasu jego śmierci były zamknięte w sejfie. Te dzienniki odsłaniają oblicze artysty, który kochał muzykę, znał historię rocka i który był zdecydowany, by ustanowić w tej historii swoje miejsce.
Dzienniki to hipnotyzujący, nieporównywalny portret najbardziej wpływowego muzyka swoich czasów. Książka zawiera rysunki wykonane przez Kurta Cobaina.

Opinie czytelników (1984)
wiech | 2015-10-14
Na półkach: Przeczytane, Biograficzne
Przeczytana: 14 października 2015

Mam ogromny sentyment do gitarzystów.
Uwielbiam niemal wszystkich - od Jimiego Hendrixa począwszy.
I mam kilku szczególnie ulubionych, m.in. Kurta Cobaina.
Ta książka, to jego zapiski, rysunki, pomysły, prywatna korespondencja.
Wiedziałam, że pewnie nie dowiem się, co skłoniło go do samobójstwa. Poznałam go jednak bliżej.
Utwierdziłam się w przekonaniu, że był ogromnie utalentowanym, ale przygniecionym popularnością, bardzo nieszczęśliwym człowiekiem.
Wciąż jest moim idolem – Czy nic tego nie zmieni? – Nie wiem, może, kiedyś. :)

niezapowiedziana | 2018-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2018

To niesamowite przeżycie, móc spojrzeć na ręczne notatki i bazgroły człowieka legendy.
Zgadzam się z tym, że Dzienniki nie powinny być oceniane. To nie jest żadna książka. A sam autor nawet pojęcia nie miał o tym, że kiedykolwiek zostanie przypadkowo autorem czegoś wydanego. Ale nie mogę nie dać żadnej gwiazdki, przede wszystkim dlatego, że nie chcę przyczynić się do zaniżenia oceny tej pozycji. A z całą pewnością jest to cenny notatnik (oczywiście nie dla przypadkowych osób, tylko dla sympatyków Kurta ).
W biografiach możemy zarzucać autorom, że są zbyt subiektywni. Wątpimy w to, skąd oni mogą wiedzieć, co taki Kurt sobie myślał. A tutaj sam Kurt pisze o tym co lubi, czego nie lubi, co go wkurza. Nie ma lepszego źródła informacji o nim niż on sam.
Jednak jest jedno ale... Ponoć jest tak, że każdy z nas siebie jakoś ocenia, ale to jak widzą nas inni, niekoniecznie jest z naszą oceną tożsame. Tutaj oprócz tej różnicy w postrzeganiu siebie, trzeba by było dodatkowo wziąć pod uwagę...

Czy tylko ja czułam sie chamsko czytając jego prywatne zapiski?

Vigether | 2014-04-18

Muszę przyznać, że czytając dziennik Cobaina czułam się tak jakbym bezczelnie właziła komuś buciorami w życie. "Nie czytaj mojego pamiętnika, kiedy mnie nie będzie." Myślę, że nikt nie chciałby dzielić się swoimi prywatnymi zapiskami. No właśnie... Nikt poza Kurtem: "Proszę, przeczytaj mój pamiętnik, przejrzyj moje rzeczy i rozgryź mnie". Czy go rozgryzłam? Oczywiście, że nie. W głowie mam jeszcze większy chaos niż przed lekturą. Wdarcie do umysłu mojego licealnego idola było niezwykle inspirującym doświadczeniem. Polecam każdemu fanowi artysty.

goś | 2011-01-24
Przeczytana: 2005 rok

"Nie czytaj mojego pamiętnika, kiedy mnie nie będzie. (...)kiedy się rano obudzisz, proszę, przeczytaj mój pamiętnik. Przejrzyj moje rzeczy i rozgryź mnie."
- szansa aby zajrzeć do głowy Cobaina. Zlepek tekstów, inspiracji, przemyśleń, odczuć, wydarzeń. Dla wszystkich tych którzy chcieliby spróbować go "rozgryźć".

Kira | 2010-09-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Często do niej wracam. Budzi wiele emocji. Bardzo lubię, chociaż nie jest to żadne arcydzieło, czasem wieje nudą.

Sergiusz | 2011-02-24

Całość dość interesująca, ale chaotyczna z uwagi na mózg przepalony trawą

Igor | 2013-05-29

W zasadzie to nie jest książka jako taka. To prywatny, zeskanowany notes i pamiętnik lidera legendarnej formacji - Kurta Cobaina. Pozycji tej nie da się po prostu przeczytać. To album, do którego regularnie się powraca, przewraca kilkanaście stron i zatrzymuje na jednej z nich, przeglądając z nostalgią w sercu żywe myśli przelane przed laty na papier. Kartkując "Dzienniki" można poczuć się poniekąd jak w filmie "Być Jak John Malkovich", kiedy czytając prywatne przemyślenia Cobaina nie do końca wiadomo czy postępuje się słusznie i czy nie jest to przypadkiem przesadna ingerencja w cudze życie. Jednocześnie pozwala nam to na zbliżenie się do wokalisty i poznania go od nieco intymnej strony.

Yave | 2014-08-19

Z buciorami w życie jednego z najdziwniejszych, ale najciekawszych muzyków wszech czasów. Rewelacja!

lullaby | 2010-05-30

Nic odkrywczego. Nic nowego. Zlepek informacji, urywki tekstów, szkice. Nudne do potęgi.

zobacz kolejne z 1974