Dzienniki - Kurt Cobain

2003-01-01
2003-01-01
83-7298-423-9
Dagmara Chojnacka
kurt cobain nirvana dzienniki biografia samobójca samobójcy narkotyki dragi muzyka grunge ikony ikona

Okładka książki Trudna droga z piekła Marilyn Manson, Neil Strauss
Trudna droga z... Marilyn Manson, Nei...
Okładka książki Miłość i śmierć - morderstwo Kurta Cobaina Ian Halperin, Max Wallace
Miłość i śmier... Ian Halperin, Max W...
Okładka książki Przystanek Woodstock. Historia najpiękniejszego festiwalu świata Jurek Owsiak, Jan Skaradziński
Przystanek Woo... Jurek Owsiak, Jan S...

Książka jest dokladnym tłumaczeniem zapisków Cobaina oraz jego rysunków z różnych etapów istnienia Nirvany. Widać w nich doskonale jakim Cobain artystą by - niepokornym, idącym pod prąd, nie godzącym się na komercjalizację swojej działalności i buntującym się przeciwko wszystkim i wszystkiemu. Dla fanów pozycja obowiązkowa.

Bardzo ciekawe doświadczenie, dość psychodeliczne. Polecam, żeby się z nimi zapoznać bo trochę można wejść w głowę autora zapisków, natomiast ja miałam kilka problemów z tymi dziennikami. Po pierwsze: nigdy nie wnikałam za bardzo w biografię Cobaina i nie znam wielu sytuacji, osób czy zespołów, o których wspomina. Drugim problemem jest całkowity brak kontekstu i umiejscowienia w czasie. Ale można sporo interesujących rzeczy powyciągać.
Lektura na jeden wieczór.

Nie jestem do końca pewna czy dobrze zrobiłam zaglądając do czyichś prywatnych zapisków. Ostatecznie moja ciekawość zwyciężyła ze względu na niesamowicie intrygującą psychikę Kurta Cobaina. Poznać jego przemyślenia, które przelewał na papier, było przygodą samą w sobie. Polecam.

To niesamowite przeżycie, móc spojrzeć na ręczne notatki i bazgroły człowieka legendy.
Zgadzam się z tym, że Dzienniki nie powinny być oceniane. To nie jest żadna książka. A sam autor nawet pojęcia nie miał o tym, że kiedykolwiek zostanie przypadkowo autorem czegoś wydanego. Ale nie mogę nie dać żadnej gwiazdki, przede wszystkim dlatego, że nie chcę przyczynić się do zaniżenia oceny tej pozycji. A z całą pewnością jest to cenny notatnik (oczywiście nie dla przypadkowych osób, tylko dla sympatyków Kurta ).
W biografiach możemy zarzucać autorom, że są zbyt subiektywni. Wątpimy w to, skąd oni mogą wiedzieć, co taki Kurt sobie myślał. A tutaj sam Kurt pisze o tym co lubi, czego nie lubi, co go wkurza. Nie ma lepszego źródła informacji o nim niż on sam.
Jednak jest jedno ale... Ponoć jest tak, że każdy z nas siebie jakoś ocenia, ale to jak widzą nas inni, niekoniecznie jest z naszą oceną tożsame. Tutaj oprócz tej różnicy w postrzeganiu siebie, trzeba by było dodatkowo wziąć pod uwagę fakt, że Kurt był uzależniony od narkotyków, co bardzo zniekształcało jego spojrzenie na siebie ale również na innych. Dlatego nawet mając dostęp do jego "złotych myśli" nie rozgryziemy go. O czym on sam wielokrotnie mówił, że nie chce żeby ludzie doszukiwali się tego co jest w tekstach napisanych przez niego piosenek. Ważna jest muzyka. A tekst każdy może interpretować dowolnie.

Mam ogromny sentyment do gitarzystów.
Uwielbiam niemal wszystkich - od Jimiego Hendrixa począwszy.
I mam kilku szczególnie ulubionych, m.in. Kurta Cobaina.
Ta książka, to jego zapiski, rysunki, pomysły, prywatna korespondencja.
Wiedziałam, że pewnie nie dowiem się, co skłoniło go do samobójstwa. Poznałam go jednak bliżej.
Utwierdziłam się w przekonaniu, że był ogromnie utalentowanym, ale przygniecionym popularnością, bardzo nieszczęśliwym człowiekiem.
Wciąż jest moim idolem – Czy nic tego nie zmieni? – Nie wiem, może, kiedyś. :)

Mam ogromny sentyment do gitarzystów.
Uwielbiam niemal wszystkich - od Jimiego Hendrixa począwszy.
I mam kilku szczególnie ulubionych, m.in. Kurta Cobaina.
Ta książka, to jego zapiski, rysunki, pomysły, prywatna korespondencja.
Utwierdziłam się w przekonaniu, że był ogromnie...

Oczywiście, że przeczytałem i obejrzałem, bo jak mógłbym nie, ale nie będę oceniać czyjegoś "pamiętnika", czy tam jak kto woli "dziennika", bo takie prywatne teksty nie nadają się i nie powinny być oceniane.

Kurta Cobaina uwielbiał mój brat. Jego muzyka do nie nie przemawiała, ale biografia ciekawa. Myślę, że miał depresję, bo jego życie jednak możnaby uznać za udane...

Pierwsza miłość muzyczna!!

Pierwsza miłość muzyczna!!

Lubię Cobaina, pewnie dlatego tak chętnie zanurzam się w jego bazgrołach mimo braku szczególnej wartości literackiej.

Wycinki z pamietnika, ciekawe dla wyznawcow kościoła Cobaina, mnie nie porwało

Wycinki z pamietnika, ciekawe dla wyznawcow kościoła Cobaina, mnie nie porwało