Egipski sędzia t1. Zamordowana piramida

Wydawnictwo: Libros
La Pyramide assassinée
historyczna
kirikot

I tom z trylogii "Egipski sędzia" Bohaterem Zamordowanej piramidy, jest młody sędzia Pazer, człowiek o niezachwianych zasadach moralnych. W jego jurysdykcji znajduje się także Sfinks w Gizie. Pazer rozpoczyna śledztwo w sprawie włamania do Wielkiej Piramidy, zabójstwa strażników i kradzieży bezcennych świętości z komory grobowej. Pomaga mu jego przyjaciel Suti, zawodowy żołnierz. Gdy giną...

I tom z trylogii "Egipski sędzia"
Bohaterem Zamordowanej piramidy, jest młody sędzia Pazer, człowiek o niezachwianych zasadach moralnych. W jego jurysdykcji znajduje się także Sfinks w Gizie. Pazer rozpoczyna śledztwo w sprawie włamania do Wielkiej Piramidy, zabójstwa strażników i kradzieży bezcennych świętości z komory grobowej. Pomaga mu jego przyjaciel Suti, zawodowy żołnierz. Gdy giną kolejne osoby zamieszane w sprawę, sędzia dochodzi do wniosku, że za wydarzeniami kryje się polityczny spisek przeciwko władcy, faraonowi Ramzesowi II. Tymczasem spiskowcy doprowadzają do oskarżenia Pazera o morderstwo, a następnie do jego zaginięcia...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Monika | 2012-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2012

Życie, miłość, przyjaźń, intrygi i śmierć w starożytnym Egipcie, za panowania Ramzesa II - tak można w skrócie scharakteryzować tę powieść.

Główne postacie są faktycznie zbyt wyidealizowane, ale fabuła jest ciekawa i wciągająca.

Wielkim plusem książki jest dla mnie to, że napisana została przez egiptologa. Zawiera więc wiele ciekawostek z codziennego życia w starożytnym Egipcie.

Merida | 2013-05-22

To jedna z tych książek, do których wracam co rok i co rok nachodzi mnie myśl, że mógłby następować częściej. Już od pierwszego czytania, od pierwszego rozdziału, wiedziałam, że to będzie seria mojego życia i się nie pomyliłam. Christian Jacq chwycił mnie Egiptem za serce niczym imadłem.

Widać, że autor nie próżnuje w Instytucie Ramzesa. Wiedza wprost wylewa się z tej książki, ale jest to wiedza nie historyczna, ale wiedza o codziennym życiu ówczesnych Egipcjan, czego dość brakowało mi w innych książkach na ten temat. O, jest tam sporo o wierzeniach i o historii, ale to życie codzienne egipskiego sędziego Pazera i zagadka kryminalna jest tu motorem wydarzeń.

Po prostu cudo. A pierwsza część to dopiero zalążek tego, co będzie dalej...oj, będzie się działo!

Grażyna | 2016-02-28

Świetna, lekka książka.

Opowieść kryminalna osadzona w starożytnym Egipcie. Zaczyna się tajemniczo
i cała zagadka jest tak skonstruowana, że wciąga. Czytelnik chce więcej
i więcej. Bohaterowie są ciekawi, dokładnie opisani. Pisarz przedstawia ich
w wyidealizowany sposób, ale dla mnie to nie wada. Czasami miło poczytać
o niezłomnych charakterach. Wraz z powieścią, w spokojny wieczór możemy przenieść się w te ciekawe czasy i pomarzyć.

Polecam

wiecznie_glodna | 2013-08-23

Naprawde interesujaca, warta przeczytania, mozna sie przy niej odprezyc i zapomniec o swiecie. ;)
Jednakze minusem, ktorego nie moge nie zaznaczyc, a ktory nie dawal mi spokoju przez cala trylogie, byly zbyt nowoczesne wypowiedzi. Moze to kwestia tlumaczenia, ale niektore zwroty sa naprawde zenujace. Dekoncentrowalo mnie to i czasami wybijalo z rytmu ksiazki o starozytnosci.
Poza tym w porzadku, szczegolnie opisy dotyczace lekow i leczenia. Zdecydowanie nie zaluje, ze kupilam ;)

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Fragmenty:
• ~ Nauki mędrca Ipuwera
„Spójrzcie, jak spełniły się przepowiednie przodków; wszędzie dotarła zbrodnia, przemoc owładnęła serca, nieszczęście idzie przez kraj, leje się krew, bogaci się złodziej, zagasł uśmiech, sekrety wyszły na światło dzienne, drzewa wykarczowano z korzeniami, wdarto się do piramidy, świat upadł tak nisko, że garstka obłąkańców opanowała królestwo, a sędziów przepędzano.
Pamiętaj jednak o poszanowaniu Reguły, o uczciwym życiu dzień po dniu, o szczęśliwych czasach, kiedy to ludzie wznosili piramidy i z pieczołowitością uprawiali dla bogów ogrody warzywne, o tych błogosławionych czasach, kiedy każdemu do szczęścia wystarczyła zwykła mata.”
• „… miłość to taki potok, który znosi wszelkie tamy i zalewa istotę ludzką bez reszty.”

Pestilentia | 2013-09-04

Dostałam kiedyś tę książkę, podobnie jak dwie kolejne części trylogii, w prezencie. Po ich przeczytaniu poszłam do biblioteki i wypozyczyłam wszystkie dostępne książki pisarza. Inryga na poziomie( aczkolwiek ciut przewidywalna), interesujący bohaterowie no i sugestywnie przedstawione realia epoki.

annaniana | 2012-10-29
Przeczytana: 24 października 2012

Wydawałoby się, że mogłaby być to książka idealnie trafiająca w mój gust - historyczne tło, kryminalna intryga, czyli to co tygrysy lubią najbardziej. A jednak - jakieś to mdłe, bez życia zupełnie. Na plus zasługuję to, że autor podaje sporo szczegółów z zwykłego życia starożytnego Egiptu.

Monika Smelich | 2012-09-29
Przeczytana: 2011 rok

Najbardziej w tej książce nie podobało mi się to, że postacie są skrajnie idealne. To psuje całą pracę autora, ponieważ tekst wydaje się czasem bardzo przewidywalny.

bamama | 2011-08-05

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo lubię te serię o Egipcie. Sensacja, historia, troche miłości i wartka akcja POLECAM

Sandra | 2015-04-18
Przeczytana: kwiecień 2015

Uczucia mam nieco mieszane. Z jednej strony autor ciągle powtarza jedną kwestię, która staje się nieco nudna i naiwna "Uważaj na siebie". Dla autora świat jest albo biały albo czarny, nie ma w nim szarości. Postacie są wyidealizowane, niezłomnie brną do swojego celu, mimo wielu przeszkód, oczywiście nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w normalnym życiu tak nie ma. Owszem można być zaciętym, dążyć ślepo do osiągnięcia swoich celów, ale biorąc pod uwagę, problemy, które miał główny bohater, większość z nas po prostu by zrezygnowała, albo obrała inną, łatwiejszą ścieżkę. Nawet czarne charaktery są idealne pod swoimi względami, również nie odpuszczą, zrobią wszystko, aby uprzykrzyć innym życie. Prawie w nikim nie budzą się wyrzuty sumienia, są niczym głazy, a jeśli nie budzą się w nas żadne ludzkie odruch, współczucie czy wyrzuty sumienia, to chyba znaczy, że coś z nami nie tak. Z drugiej strony podobało mi się, bo książkę szybko się czyta. Autor rezygnuje z...