Zamordowana piramida

Okładka książki Zamordowana piramida Christian Jacq
Okładka książki Zamordowana piramida
Christian Jacq Wydawnictwo: Libros Cykl: Egipski sędzia (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Egipski sędzia (tom 1)
La Pyramide assassinée
Libros
2000-01-01
2000-01-01
Zygmunt Burakowski
Starożytny Egipt faraon Ramzes II Giza

Moja Najukochańsa seria o starożytnym egipcie. Kryminał, barwny opis egipskich realiów [powiedzmy że wierzę że tak było]. Wartka akcja i ciepła fabuła gorzejąca serce

Warto sięgnąć po tę pozycję. Książka jest tak realna że czytelnik czuję ciepły powiew egipskiego wiatru. Kryminał pełen zwrotów akcji. Pobocznie toczą się losy wielu Egipcjan co nadaje fabule realizmu. Nie mogę się doczekać kiedy sięgnę po kolejną część.

Nie przepadam za kryminałami (w wersji literackiej- w kinematografii uwielbiam),ale trylogia "Egipski sędzia" była naprawdę interesująca. Nie jestem w stanie powiedzieć, na ile realia antycznego Egiptu zostały przedstawione rzetelnie, ponieważ nigdy nie zagłębiałem się w tę tematykę, ale dla laika wszystko jest tutaj bardzo wiarygodne.

Nie jest to też klasyczny kryminał- powieść ta zahacza również o gatunek przygodowy, co tylko dodaje klimatu całej fabule. Trzeba przy tym pamiętać, że nie jest to literatura najwyższych lotów i radziłbym się nastawić po prostu na miło spędzone chwile przy lekkiej i przyjemnej książce.

Nie jest to też klasyczny kryminał-...

Jedna z najlepszych książek przygodowych, jakie miałem okazję przeczytać. Wspaniała opowieść o miłości i zemście. Zauważalne było wszechobecne zło, z jakim zmagali się bohaterowie, ale dodawało to ciekawości, jak sobie oni poradzą. Ciekawa, nieprzewidywalna fabuła, oryginalne postacie i naprawdę porywająca akcja, bez przydługich opisów tamtych czasów. Lektura godna polecenia!

Piszę ocenę po przeczytaniu całego cyklu. To powieść o przemijaniu starego porządku, w którym wartość miały honor, powinność, uczciwość itp. Rzecz dzieje się za czasów faraonów, ale problemy są na wskroś współczesne. Nadejście nowego, to monetaryzm, merkantylizm i ogólnie, współczesny paradygmat ekonomiczny.

Pierwszy tom trylogii napisanej przez francuskiego egiptologa oceniam tylko na sześć gwiazdek, ze względu na styl narracji, który mi nie odpowiada.

Jacq pisze krótkimi scenkami, które w pewnym momencie urywa i w kolejnym rozdziale pokrótce dowiadujemy się, jak to się skończyło. Np. rodział kończy się opisem typu: `S. wskakuje do rwącej rzeki by kogoś uratować. Porywa go nurt, czuje wodę w płucach`. Koniec rozdziału. Kolejny rozpoczyna się od: `S. został okrzyknięty bohaterem, bo uratował tonącego`. Wiem, że jest dużo osób, którym taki styl pisania odpowiada i po prostu szybko zaczynaja kolejny rozdział, by dowiedzieć się, co się stało później. Mnie niestety to odrzuca, bo mam wrażenie, iż autor ma pewne braki warsztatowe i nie jest w stanie opisać rwącej akcji i budować napięcia narracją.

Do pozytywnych stron tej książki zaliczam świetne opisy starożytnego Egiptu (czyli tego, w czym autor jest specjalistą) i to one podsycają moje zainteresowanie tą historią.

Sama powieść ma elementy składowe na hit: młodzi żywiołowi bohaterowie, spisek w najwyższych sferach państwa, morderstwa, walka o sprawiedliwość, romans...

Polecam miłośnikom starożytnego Egiptu.

Zamordowana piramida stoi u mnie na półce od niepamiętnych czasów. Kilka razy miałam okazję ją przeczytać. Dla mnie jest ona klasyczną książką wannową - bez szału, ale przyjemnie się czyta, ale nie szkoda jak do wspomnianej wanny wpadnie... Do niedawna myślałam (nie zagłębiając się zbytnio w biografię autora ani jego specjalizacje) że jest to książeczka dla młodzieży i że ten "target" obrał sobie za cel autor. MOżliwe nawet że tak jest, dalej nie zagłębiłam się w biografię autora...
Niedawno wzięłam do ręki inną książkę tego egiptologa (Morderstwo w British Museum). I wrażenie mam podobne:
- fajna, miła lekturka dla młodzieży
- sympatycznie się czyta, bez szału, ale również bez odczuć negatywnych.
- opowiastka na wieczór nie zmuszająca do niczego, nawet do podstawowej orientacji "gdzie jest Egipt'.
- książeczka na raz "do obiadku"
Minusem jak dla mnie, jest fakt ze autor jest egiptologiem - w obu przypadkach mam niedosyt Egiptu w Egipcie.

Młody sędzia Pazer przenosi się z małej wsi do wielkiego miasta, aby tam wymierzać sprawiedliwość. Poznaje przyjaciół - Sutiego, Branira, Kema oraz piękną lekarkę Neferet. Zajmuje się wszelkimi sprawami związany z łamaniem prawa. Gdy jednak Pazer postanowi zająć się zagadkową śmiercią żołnierza, który trzymał wartę przy Sfinksie, nie będzie wiedział, że wejdzie w sam środek spisku przeciwko Egiptowi...

W miarę interesująca opowieść kryminalna osadzona w czasach Starożytnego Egiptu (mojego ulubionego okresu czasu). Na początku była wciągająca, potem troszkę za bardzo już wszystko się dłużyło, a pod koniec już wszystko nagle przyspieszyło i zostało potraktowane "po łebkach"... Ogólnie fajne postaci Pazera i Neferet, a także Sutiego, którego bardzo polubiłam. Wątek kryminalny jest, miłosny także, a także smaczki ze Starożytnego Egiptu, które były dużym plusem. Jednak czegoś mi tu brakowało, z związku z czym książka jedynie dla mnie mocno przeciętna, choć myślę, że jeszcze zawitam w świat młodego sędziego Memfisu.

Lekki kryminał taki w realiach starożytności osadzon. Dobre do czytania w autobusie po drodze do pracy...

Bardzo

Bardzo