Led Zeppelin. Kiedy Giganci chodzili po Ziemi

Wydawnictwo: Kagra
When Giants Walked the Earth: A Biography of Led Zeppelin
led zeppelin, biografia, muzyka
Michał

Czterdzieści lat po jego powstaniu w piwnicy jednego z domów w Chinatown, ukazuje się pierwsza, prawdziwa i wiarygodna biografia najbardziej legendarnego zespołu rockowego na świecie – Led Zeppelin. Byli ostatnim cudownym dzieckiem lat sześćdziesiątych i pierwszym genialnym zespołem lat siedemdziesiątych – na gruzach The Yardbirds powstał jeden z najpopularniejszych rockowych zespołów wszech...

Byli ostatnim cudownym dzieckiem lat sześćdziesiątych i pierwszym genialnym zespołem lat siedemdziesiątych – na gruzach The Yardbirds powstał jeden z najpopularniejszych rockowych zespołów wszech czasów.

Mick Wall, ceniony autor biografii muzycznych i były współpracownik Page’a i Planta, bez wahania opisuje historię zespołu, który zdefiniował pojęcie ‘ekscesów’ na trasach koncertowych – i który przypłacił je tragediami, uzależnieniem od narkotyków i śmiercią. „Kiedy Giganci chodzili po Ziemi“ ujawnia po raz pierwszy tak szczegółowo zainteresowanie lidera zespołu Jimmy’ego Page’a okultyzmem, przedstawia okoliczności związane z nagłośnionym i kontrowersyjnym powrotem zespołu na koncert w londyńskiej O2 Arena, i śledzi próby wskrzeszenia pozostałego składu na stałe, uzależnione od chęci Roberta Planta. Wall w specjalnych retrospekcjach opisuje również historie życia poszczególnych 5 osób, które sprawiły że sen o wielkości Led Zeppelin spełnił się i zamienił w czasem trudną do ogarnięcia rzeczywistość – Page’a, Planta, Johna Paula Jonesa, Johna Bonhama i ich równie sławnego managera, Petera Granta.

Przede wszystkim jednak „Kiedy Giganci chodzili po Ziemi“ jest książką, w której autor opowiada zapierającą dech w piersiach, prawdziwą historię Led Zeppelin, z pozycji osoby, która zna Jimmy’ego Page’a od ponad dwudziestu lat. Ta książka to owoc wieloletnich badań i poszukiwań, biografia oparta nie tylko na wywiadach z poszczególnymi muzykami zespołu i współpracownikami, ale również wnikliwy opis wszystkich wydarzeń, które w taki sposób potrafi przedstawić tylko osoba powiązana od trzydziestu lat z muzycznym biznesem i jego największymi sławami.

źródło opisu: www.kagra.com.pl

źródło okładki: www.kagra.com.pl

Jan | 2019-03-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografia
Przeczytana: 08 marca 2019

Historia zespołu została spisana z niesamowitą precyzją. Autor musiał spędzić lata na studiowaniu materiałów i wywiadach z ludźmi, o których pisze. Obowiązkowa pozycja dla fanów Led Zeppelin i Rock & Rolla.
Daję 9 zamiast 10, bo momentami lektura trochę mi się dłużyła :)

ChrisHappy | 2019-02-23

Kawał dobrej, dziennikarskiej roboty. Niektóre opisy trochę zbyt rozległe, trochę zbyt odbiegające od tematu, ale ogólnie na plus.

PonuryDziadyga | 2017-09-25
Przeczytana: 25 września 2017

Z perspektywy czasu i po przeczytaniu tej książki, doszedłem do wniosku, że okładka pierwszego albumu Led Zeppelin była bardzo... prorocza.
Zespół, tak jak Hindenburg, w latach świetności zaskarbił sobie rzesze oddanych fanów, symbolizował niemal boski status, przepych i geniusz. U ludzi od początku wrogo nastawionych: przerażenie i natychmiastowe skojarzenia z czarcimi sztuczkami. Oba podmioty w widowiskowy sposób rozbiły się też o ziemię, kończąc pewien wspaniały etap w historii i stając się legendą na lata.

Nie czyta się tej biografii lekko i płynnie - z rytmu wybijają co rusz fragmenty pisane kursywą. Rozumiem, chodziło o jakąś stylistyczną odmianę, ale wybitnie tu nie zagrało. Biografia nie jest autoryzowana, chociaż Wall przeprowadził na przestrzeni lat dziesiątki wywiadów z muzykami i ich otoczeniem. Mamy więc pewność, że informacje są pierwszorzędnej jakości, a z drugiej strony nie miałem obaw o to, że książka będzie laurką.

Wydanie jest bardzo udane, jeśli chodzi o...

Olsko_Ulrich | 2017-04-29
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Cóż, jestem wściekle czepialska jeśli chodzi o translatorskie szczególiki, które zmieniają dość poważnie przekazywaną treść lub wypaczają informacje. Jednak w tym przypadku, pomijając oczywiste błędy związane z opisem nagrywania Stairway to Heaven (ponownie na 'magnetofonie' zamiast na 'flecie', no niestety ktoś tam na tym flecie grał, nieszczęsny 'recorder') oraz kilka zabawnych błędów związanych z nieznajomością pewnych piosenek (w których 'baby' to jednak nie 'dziecko', jak to widnieje w przekładzie, ale odniesienie do ukochanej) i zabawnych zmian w idiomach (co z kolei nie wpływa na treść w znaczący sposób), tłumaczenie prezentuje się na 5+. Co prawda pomija jakąś część terminologii i kilka zdań po drodze, ale w zamian prezentuje się świetnie jako książka dla szerokiego grona czytelników, którzy dzięki tym drobnym zabiegom nie muszą walczyć z technicznymi zwrotami.

Olsko_Ulrich | 2017-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Biografia, która nawiązuje do innych książek o Zeppelinach w tak subtelny sposób, że samo wychwycenie wszystkich smaczków daje czytelnikowi niesamowitą satysfakcję. Pięknie przetłumaczona, długa opowieść. Tekst, który analizuje historię zespołu pod wieloma kątami, prezentuje kontekst społeczny oraz całą paletę najbarwniejszych postaci muzycznego świata lat 70.

Co prawda Page zapowiedział, że nie ma co czytać tego "dziełka", ale złamał jedno z ważniejszych praw naszego "czytelniczego kodeksu" ;) Przyznał się, że wyraża opinię bez przeczytania książki. Jednak jeśli nawet by do niej zajrzał mogłoby mu się rzucić w oczy to jak wiele miejsca zajmują opisy jego znajomych zajmujący się okultyzmem, ile stron poświeta się Crowleyowi, jakim przypuszczeniem kończy się cała biografia.

Cóż, Wall z pewnością ma kronikarski talent, potrafi snuć historie, ma pomysły na to, jak zainteresować opisywanym tematem. Ale potrafi też ostro wyrazić swoje zdanie i bronić go dzięki swojej wiedzy. Taka...

Paula | 2017-02-20
Na półkach: Przeczytane, 2016, Muzyka
Przeczytana: listopad 2016

Bardzo ciekawa, tylko kiepsko przetłumaczona i beznadziejnie zredagowana (mnóstwo błędów gramatycznych, stylistycznych i interpunkcyjnych). Ale dla fanów - obowiązkowa!

Mimo ceny,było warto,pierwsza biografia,pewnie nie takie dobre jak zapamiętałem

Olka Pawlik | 2014-11-12

tak, najlepsza z najlepszych. Uwielbiam.

ada | 2014-08-13

Jeśli ktoś chciałby spotkać się z nimi w hotelowym pokoju po koncercie i sprawdzić co robią na balkonie z wędką - jak najbardziej polecam.

Danielwl | 2014-04-08

Bardzo rzetelna biografia jednego z największych zespołów rockowych w historii muzyki. "Giganci" zawierają mnóstwo smaczków, o których nie przeczytamy w innych, ogólnodostępnych źródłach - dla fanów Led Zeppelin pozycja absolutnie obowiązkowa. Jedyny minus, za który odejmuję gwiazdkę to prawdopodobny pośpiech przy wydawaniu książki, przez co zaniedbano korektę - w efekcie czytelnik napotyka na dużą ilość błędów stylistycznych, a nawet ortograficznych.