Led Zeppelin. Kiedy Giganci chodzili po Ziemi

Tłumaczenie: Michał Kapuściarz
Wydawnictwo: Kagra
7,75 (200 ocen i 20 opinii) Zobacz oceny
10
17
9
34
8
67
7
54
6
21
5
6
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
When Giants Walked the Earth: A Biography of Led Zeppelin
data wydania
ISBN
9788387598396
liczba stron
428
słowa kluczowe
led zeppelin, biografia, muzyka
język
polski
dodał
Michał

Czterdzieści lat po jego powstaniu w piwnicy jednego z domów w Chinatown, ukazuje się pierwsza, prawdziwa i wiarygodna biografia najbardziej legendarnego zespołu rockowego na świecie – Led Zeppelin. Byli ostatnim cudownym dzieckiem lat sześćdziesiątych i pierwszym genialnym zespołem lat siedemdziesiątych – na gruzach The Yardbirds powstał jeden z najpopularniejszych rockowych zespołów wszech...

Czterdzieści lat po jego powstaniu w piwnicy jednego z domów w Chinatown, ukazuje się pierwsza, prawdziwa i wiarygodna biografia najbardziej legendarnego zespołu rockowego na świecie – Led Zeppelin.

Byli ostatnim cudownym dzieckiem lat sześćdziesiątych i pierwszym genialnym zespołem lat siedemdziesiątych – na gruzach The Yardbirds powstał jeden z najpopularniejszych rockowych zespołów wszech czasów.

Mick Wall, ceniony autor biografii muzycznych i były współpracownik Page’a i Planta, bez wahania opisuje historię zespołu, który zdefiniował pojęcie ‘ekscesów’ na trasach koncertowych – i który przypłacił je tragediami, uzależnieniem od narkotyków i śmiercią. „Kiedy Giganci chodzili po Ziemi“ ujawnia po raz pierwszy tak szczegółowo zainteresowanie lidera zespołu Jimmy’ego Page’a okultyzmem, przedstawia okoliczności związane z nagłośnionym i kontrowersyjnym powrotem zespołu na koncert w londyńskiej O2 Arena, i śledzi próby wskrzeszenia pozostałego składu na stałe, uzależnione od chęci Roberta Planta. Wall w specjalnych retrospekcjach opisuje również historie życia poszczególnych 5 osób, które sprawiły że sen o wielkości Led Zeppelin spełnił się i zamienił w czasem trudną do ogarnięcia rzeczywistość – Page’a, Planta, Johna Paula Jonesa, Johna Bonhama i ich równie sławnego managera, Petera Granta.

Przede wszystkim jednak „Kiedy Giganci chodzili po Ziemi“ jest książką, w której autor opowiada zapierającą dech w piersiach, prawdziwą historię Led Zeppelin, z pozycji osoby, która zna Jimmy’ego Page’a od ponad dwudziestu lat. Ta książka to owoc wieloletnich badań i poszukiwań, biografia oparta nie tylko na wywiadach z poszczególnymi muzykami zespołu i współpracownikami, ale również wnikliwy opis wszystkich wydarzeń, które w taki sposób potrafi przedstawić tylko osoba powiązana od trzydziestu lat z muzycznym biznesem i jego największymi sławami.

 

źródło opisu: www.kagra.com.pl

źródło okładki: www.kagra.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (20)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 27
Jan | 2019-03-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografia
Przeczytana: 08 marca 2019

Historia zespołu została spisana z niesamowitą precyzją. Autor musiał spędzić lata na studiowaniu materiałów i wywiadach z ludźmi, o których pisze. Obowiązkowa pozycja dla fanów Led Zeppelin i Rock & Rolla.
Daję 9 zamiast 10, bo momentami lektura trochę mi się dłużyła :)

książek: 74
ChrisHappy | 2019-02-23
Na półkach: Przeczytane

Kawał dobrej, dziennikarskiej roboty. Niektóre opisy trochę zbyt rozległe, trochę zbyt odbiegające od tematu, ale ogólnie na plus.

książek: 872
PonuryDziadyga | 2017-09-25
Przeczytana: 25 września 2017

Z perspektywy czasu i po przeczytaniu tej książki, doszedłem do wniosku, że okładka pierwszego albumu Led Zeppelin była bardzo... prorocza.
Zespół, tak jak Hindenburg, w latach świetności zaskarbił sobie rzesze oddanych fanów, symbolizował niemal boski status, przepych i geniusz. U ludzi od początku wrogo nastawionych: przerażenie i natychmiastowe skojarzenia z czarcimi sztuczkami. Oba podmioty w widowiskowy sposób rozbiły się też o ziemię, kończąc pewien wspaniały etap w historii i stając się legendą na lata.

Nie czyta się tej biografii lekko i płynnie - z rytmu wybijają co rusz fragmenty pisane kursywą. Rozumiem, chodziło o jakąś stylistyczną odmianę, ale wybitnie tu nie zagrało. Biografia nie jest autoryzowana, chociaż Wall przeprowadził na przestrzeni lat dziesiątki wywiadów z muzykami i ich otoczeniem. Mamy więc pewność, że informacje są pierwszorzędnej jakości, a z drugiej strony nie miałem obaw o to, że książka będzie laurką.

Wydanie jest bardzo udane, jeśli chodzi o...

książek: 1782
Olsko_Ulrich | 2017-04-29
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Cóż, jestem wściekle czepialska jeśli chodzi o translatorskie szczególiki, które zmieniają dość poważnie przekazywaną treść lub wypaczają informacje. Jednak w tym przypadku, pomijając oczywiste błędy związane z opisem nagrywania Stairway to Heaven (ponownie na 'magnetofonie' zamiast na 'flecie', no niestety ktoś tam na tym flecie grał, nieszczęsny 'recorder') oraz kilka zabawnych błędów związanych z nieznajomością pewnych piosenek (w których 'baby' to jednak nie 'dziecko', jak to widnieje w przekładzie, ale odniesienie do ukochanej) i zabawnych zmian w idiomach (co z kolei nie wpływa na treść w znaczący sposób), tłumaczenie prezentuje się na 5+. Co prawda pomija jakąś część terminologii i kilka zdań po drodze, ale w zamian prezentuje się świetnie jako książka dla szerokiego grona czytelników, którzy dzięki tym drobnym zabiegom nie muszą walczyć z technicznymi zwrotami.

książek: 1782
Olsko_Ulrich | 2017-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Biografia, która nawiązuje do innych książek o Zeppelinach w tak subtelny sposób, że samo wychwycenie wszystkich smaczków daje czytelnikowi niesamowitą satysfakcję. Pięknie przetłumaczona, długa opowieść. Tekst, który analizuje historię zespołu pod wieloma kątami, prezentuje kontekst społeczny oraz całą paletę najbarwniejszych postaci muzycznego świata lat 70.

Co prawda Page zapowiedział, że nie ma co czytać tego "dziełka", ale złamał jedno z ważniejszych praw naszego "czytelniczego kodeksu" ;) Przyznał się, że wyraża opinię bez przeczytania książki. Jednak jeśli nawet by do niej zajrzał mogłoby mu się rzucić w oczy to jak wiele miejsca zajmują opisy jego znajomych zajmujący się okultyzmem, ile stron poświeta się Crowleyowi, jakim przypuszczeniem kończy się cała biografia.

Cóż, Wall z pewnością ma kronikarski talent, potrafi snuć historie, ma pomysły na to, jak zainteresować opisywanym tematem. Ale potrafi też ostro wyrazić swoje zdanie i bronić go dzięki swojej wiedzy. Taka...

książek: 316
Paula | 2017-02-20
Na półkach: Przeczytane, 2016, Muzyka
Przeczytana: listopad 2016

Bardzo ciekawa, tylko kiepsko przetłumaczona i beznadziejnie zredagowana (mnóstwo błędów gramatycznych, stylistycznych i interpunkcyjnych). Ale dla fanów - obowiązkowa!

książek: 34

Mimo ceny,było warto,pierwsza biografia,pewnie nie takie dobre jak zapamiętałem

książek: 52
Olka Pawlik | 2014-11-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione

tak, najlepsza z najlepszych. Uwielbiam.

książek: 72
ada | 2014-08-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Jeśli ktoś chciałby spotkać się z nimi w hotelowym pokoju po koncercie i sprawdzić co robią na balkonie z wędką - jak najbardziej polecam.

książek: 82
Danielwl | 2014-04-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Bardzo rzetelna biografia jednego z największych zespołów rockowych w historii muzyki. "Giganci" zawierają mnóstwo smaczków, o których nie przeczytamy w innych, ogólnodostępnych źródłach - dla fanów Led Zeppelin pozycja absolutnie obowiązkowa. Jedyny minus, za który odejmuję gwiazdkę to prawdopodobny pośpiech przy wydawaniu książki, przez co zaniedbano korektę - w efekcie czytelnik napotyka na dużą ilość błędów stylistycznych, a nawet ortograficznych.

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd