Mgły Avalonu

Okładka książki Mgły Avalonu
Marion Zimmer Bradley Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Avalon [Marion Zimmer Bradley] (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Avalon [Marion Zimmer Bradley] (tom 1)
Zysk i S-ka
2018-06-04
1982-01-01
Data 1. wydania:
1982-01-01

więcej Więcej

Historia o starych wierzeniach spotykających się z chrześcijaństwem. Poznajemy tu historię króla Artura od narodzin do śmierci.
Autorka przedstawiła świat oczami kobiet. W książce pokazane są rożne punkty widzenia tych samych zdarzeń i skrajnie odmienne charaktery jej bohaterek.
Wciągająca historia, która wraz z każdą stroną pochłania nas bardziej.
Początek nie jest tak...

Kocham tę książkę! Opisana w niej historia to skarb, który w sobie noszę. Przeczytałam ją 17 lat temu i nadal należy do najważniejszych dzieł literackich w moim życiu. Niezwykle duchowa. Silne kobiety z czarownego ludu, rytuały, potężna natura to wszystko bezbłędnie trafiło do mej wrażliwości. Polecam!

„Mgły Avalonu” wkradły się do naszego życia niepostrzeżenie – najpierw odrzucone po niezbyt zachęcającym blurbie sugerującym miałką powieść o niczym, później pojawiły się w polu naszych zainteresowań ponownie za sprawą Instagrama. Tym razem postanowiliśmy zmierzyć się z tą historią.
***
Kontrowersje na bok – wiemy, kim była autorka „Mgieł” i co o niej się mówi. Nie...

Książka tylko dla wytrwałych, cierpliwych czytelników - ma prawie 1200 stron. Początek czyta się lekko, przyjemnie. Potem historia zwalnia, przez środek dosłownie brnęłam (sporo tam punktu widzenia Gwen/Gwenifer, która jest przedstawiona jako ogromna katoliczka, fanatyczka wręcz, to przez jej fragmenty prawie porzuciłam książkę). A na koniec (od jakiejś 600 czy 700 strony)...

To nie jest opinia, ale nowa wersja portalu wymaga wpisania kilku słów, by dołączyć książkę do biblioteczki.
Pozdrawiam

"... tym, co człowiek myśli, stwarza wokół siebie świat, codziennie na nowo ... " - Marion Zimmer Bradley "Mgły Avalonu"

To wielka sztuka by starą, powszechnie znaną opowieść przedstawić światu zupełnie na nowo, z oryginalnej perspektywy i bez kompleksów w stosunku do pierwowzoru. Cóż, pani Bradley dokazała tej sztuki.

Rzadko czytam powieści, co zabawne, tej jeszcze nawet nie ukończyłem, lecz już jestem przekonany, że obcuję z arcydziełem. Mgły Avalonu to wyróżniająca się unikalną atmosferą...

Morgiana Walcząca. Taki przydomek mogę śmiało nadać po przeczytaniu Mgieł. Czarodziejka będąc uwikłaną w przynależności wysokiego urodzenia pragnęła na każdym kroku dać wyraz pragnieniu pokonywania "przeszkód" za pomocą niezdefiniowanej miłości. Wierna Magii, przy ogromnej pomocy Wzroku wpływa na układy królewskie.
Książkę, która stała się inspiracją powieściopisarzy...

Nie jestem zachwycona. Miałkie i rozwleczone, Nie porywa.

Trudno się nie zgodzić z Sapkiem: Arcydzieło Fantasy! Legendy arturiańskie opowiadane z perspektywy kobiet. Czarowna kraina, elfia krew, spiski: wygląda na to, że Sapek sporo zaczerpnął z tego dzieła. Czyta się to podobnie jak Martina: są spokojne momenty, są też wreszcie momenty, kiedy od lektury ciężko się oderwać.

2 519
    1 756