Mgły Avalonu

Marion Zimmer Bradley Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Avalon [Marion Zimmer Bradley] (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
2018-06-04
1982-01-01
Data 1. wydania:
1982-01-01
Zysk i S-ka
Avalon [Marion Zimmer Bradley] (tom 1)
fantastyka, fantasy, science fiction
2018-06-04

Wszyscy mnie okłamali. Ta książka nie jest tym, czym miała być. Jestem rozczarowana, mój dzień trafił szlag i w ogóle najlepiej, żeby już nikt tego nie czytał.
Ta seria seksistowskich monologów, bigoterii oraz gwałtów na nieletnich powinna zostać pogrzebana żywcem. To nawet nie było dobre fantasy.

TW: GWAŁT, MOLESTOWANIE, SEKSUALIZACJA NIELETNICH, BAGATELIZACJA STANÓW...

Początek klimatyczny, niczym "Gra o tron" z nutką "Wikingów".
Od razu się wyciągnęłam i nie mogłam oderwać. I tak do strony około 900. Bo właśnie wtedy poczułam, że wszystko się wali, fabuła strasznie mnie przytłoczyła, do tego stopnia, że nie chciałam wiedzieć co jeszcze się zepsuje... No cóż, wolałabym żeby nie było tych kilkuset ostatnich stron.
Niezmiennym jednak...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Myślałem, że znam legendy Arturiańskie ale byłem w błędzie. Majestatyczna powieść o wchodzeniu na szczyt i opis upadku. Człowiek myślał, że to byli ci wielcy, szlachetni rycerze i cnotliwe damy a okazuję się, że to tylko ludzie z znanymi nam grzechami i przywarami. Powieść długa, momentami się snuję ale patrząc na całość jest wielka.

Powieść wybitna w każdym calu. Mnie najbardziej urzekł mistycyzm wiary pogańskiej i związanych z nią rytułałów. Tworzy to niesamowity klimat i trochę nie rozumiem dlaczego nikt o tym nie wspomina w swoich recenzjach. Jedyny minus tej książki to wiejące nudą przydługawe fragmenty o niczym. Inspiracje tym dziełem wyraźnie widoczne w twórczości pana Sapkowskiego :)

Pierwsze co nasuwa mi się na myśl o tej lekturze, są jej gabaryty. Z tą książką poszłabym nocą, sama, w ciemny las i czułabym się bezpiecznie. Ponad 1100 stron i to w twardej oprawie!

Co do treści to całość mi się bardzo podobała, choć fanatyzm religijny i postacie Artura i Gwenifer irytowały mnie, przez co daje mniej gwiazdek. Wszystkie "przemyślenia" Gwenifer dla mnie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Klasyk fantasy z kręgu legend arturiańskich. Książka wybitna, zmusza do refleksji, porusza tematy wciąż aktualne. Nic nie jest tu czarne lub białe, każdy bohater ma swoje motywy, które można zrozumieć, choć nie zawsze się z nimi zgadzać. Ktoś zaznajomiony z legendami arturiańskimi będzie wiedział dokąd zmierza ta historia, ale sama podróż do jej końca będzie prawdziwą ucztą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zanim zacznę swoje przemyślenia nad tą książką w celu wyeliminowania wszelkich niejasności w recenzji użyłem powszechnie znanych wariacji imion Morgana, Ginevra itd. by ułatwić mi pisanie.

Czy popełniliście kiedyś błąd? I nie mówię tutaj o jakiejś drobnej pomyłce tylko o dość poważnym błędzie, którego łatwo można było uniknąć ponieważ istniały znaki dzięki którym da się...

Na półkach: , , , , ,

W zamierzchłych czasach żyli bohaterowie, o których do dziś opowiada się legendy, bo któż z nas nie słyszał o królu Arturze, czy walecznym Lancelocie, albo o czarownicy Morganie? Tych dwóch kawalerów przez lata było rycerskim wzorem, a kapłanką zapewne straszono niegrzeczne dzieci. „Mgły Avalonu” to historia pisana głowinie z perspektywy tej silnej kobiety.

Pani Marion...

Wciągnęła mnie od samego początku aż do samej... połowy. Miałam wrażenie, że autorka już tak się zapędziła w rozwijaniu tej historii, że w trakcie zgubiła natchnienie... i zrobiło się nudno. Doczytałam z przymusu, ale kilka razy zasnęłam. Ostatecznie warto było, bo to piękna opowieść.

Książka to absolutne arcydzieło, gdyby pominąć kreacje bohaterów, które, w moim odczuciu, są niedopracowane. Wielki szacunek za świetne przygotowanie merytoryczne autorki i bogatą wyobraźnię. Jedynym minusem tej wspaniałej powieści, moim zdaniem, jest nierówność - niektóre momenty są magiczne i czyta się je z zapartym tchem, inne natomiast wieją nudą, jak gdyby były pisane...

Dyskusje

2 287