Wredna wioska

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Cykl: Seria niefortunnych zdarzeń (tom 7)
Wydawnictwo: Egmont Polska
The Vile Village
baudelaire, wioska
Marta

To już siódmy tom bestsellerowej Serii Niefortunnych Zdarzeń. Ponad 4 miliony sprzedanych egzemplarzy na całym świecie. Liczne recenzje w prasie polskiej i zagranicznej.. Autor uhonorowany nagrodą za stworzenie Najlepszego Koszmaru dla Dzieci. Po niefortunnym pobycie u państwa Szpetnych - Wioletka, Słoneczko i Klaus trafiają do niemiłej mieściny, zwanej w skrócie WZS. Tam dowiadują się, iż Hrabia Olaf został schwytany. Więzień ma na kostce tatuaż w kształcie oka i grubą, zrośniętą brew, mimo to dzieci nie rozpoznają w nim Hrabiego Olafa. Okazuje się, iż jest to Jacques Snicket. Jego nazwisko nie przypadkiem jest takie samo jak nazwisko autora opowieści, Lemony Snicketa...

Postanowiłam kupić kilka tomów tej serii po obejrzeniu filmu, który bardzo przyppadł mi do gustu.
Pierwsze 3 części spodobały mi się i to nawet bardzo. Zawsze szybciej i przyjemniej czyta mi się książki, na których podstawie powstał film (lepiej działa wtedy moja wyobraźnia).
Niestety, kolejne tomy przestały mnie tak zachwycać. Czytając je, miałam wrażenie, że pisze je jakiś niespełna rozumu autor przebywający w szpitalu psychiatrycznym...
Jeżeli ta książka jest skierowana dla dzieci, to na prawdę trudno mi wyobrazić sobie dziecko wbijające sobie do głowy tak ohydne historyjki...
Jeśli jej przekaz ma trafić do młodzieży, to też nie bardzo rozumiem jakiego typu jest to przekaz... Ja czytałam tę serię w wieku 15 lat i bardzo szybko mnie znudziła.
Czytanie zakończyłam na tym tomie i raczej nie zamierzam kontynuować...

czarna_maggie | 2013-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2013

-Co czytasz?
-Serię niefortunnych zdarzeń.
-Co?! Przecież to książeczka dla dzieci.
Zapewne. Co fakt to fakt. Ale czy to znaczy, że jest zabroniona dla dorosłych? A jeśli nawet to co? Zakazany owoc smakuje jeszcze lepiej!
Chociaż w tym przypadku to chyba jakiś gorzki granat.
Humor pana Snicketa(oczywiście, wiem że to tylko pseudonim)jest czarny jak moja ukochana czekolada. Rozpływa się w ustach, podobnie jak książka(która oczywiście się nie rozpływa bo nie zamierzam jej jeść, po prostu przelatuje się przez nią z szybkością błyskawicy).
Hrabia Olaf znów atakuje. Umiemy go rozpoznać już bezbłędnie, podobnie książkowe sieroty i chociaż jego pojawienie się nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem(tak samo jak gładkie wymknięcie się bohaterów) książka wcale nie jest schematyczna. Bo czy schematyczne może być coś tak...szalonego?
Najdziwniejsze lokacje, ekstraordynaryjne prawa i zwyczaje, absurdalna akcja i zdziwaczali bohaterowie tworzą aromatyczną mieszankę. Dodajmy jeszcze dorosłych- tak...

Jedna ze straszniejszych części Snicketa, zgłebiająca psychologię tłumu i bezsensowność paragrafów i regulaminów.
Bardzo polecam

Carleen | 2016-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Wracam do Serii Niefortunnych zdarzeń! Po krótkim ogarnięciu kontynuuję czytanie, bo poprzysięgłam sobie, że ta wszystkie 13 książek przeczytam.
Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych części. Co prawda na początku w ogóle nie mogłam się wciągnąć, ale końcówki się kompletnie nie spodziewałam! Te wszystkie zagadkowe kuplety, tajemnicze skróty i łamane na każdym kroku zasady. Poza tym kruki to zdecydowanie moja domena xD
Mam też ogromny respekt do autora. Ogromnie mi się podoba sposób, w jaki rozpoczyna rozdziały. Niby nic powiązanego z fabułą, a jednak w pewien sposób wprowadza czytelnika w nowe zdarzenia. Czuję się wtedy, jakby zwracał się bezpośrednio do mnie :)
Mimo to, nadal nie mogę zrozumieć, w jaki sposób ta książka znalazła się w dziale od lat 15.

Klara | 2014-04-15

A od niej zaczęła się przygoda z SNZ! Mama mi ją podsunęła w księgarni, a ja spojrzałam ze wstrętem. Dobrze, że jednak ją kupiłyśmy!!!

Zuza Fabijańska | 2013-08-24

Jedna z lepszych części Serii Niefortunnych Zdarzeń.

Mamerkus | 2016-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Limit krewnych się wyczerpał, za to teraz sieroty trafiają pod opiekę całej wioski, w ramach jakiegoś lewackiego programu promującego nowoczesne metody wychowania (subtelna krytyka wychowywania dzieci przez homoseksualistów?). Tyle że tym razem to dzieciaczki przechodzą do ofensywy, kiedy to na liście wiosek-kandydatów trafiają na wioskę WZS. Tam dochodzi do nieoczekiwanych wydarzeń i dosyć surrealistycznej zmiany w całej serii niefortunnych zdarzeń, od tej pory bowiem sieroty muszą się salwować ucieczką, oskarżone o morderstwo. Co gorsze w podstępnych knowaniach do hrabiego Olafa dołącza Esmeralda Szpetna, a trojaczki przeciwko sobie mają całą, posępną wioskę.
"Wredna wioska" nie jest tak dobra, jak "Winda widmo", poza zwrotem akcji rzutującym na całą SNZ, to nie ma tutaj zbyt ciekawej fabuły. Jak zwykle jest mroczno i niefortunnie, zaś kretynizm dorosłych przybiera tutaj tak monstrualne rozmiary, że traci wszelkie pozory wiarygodności, a zamienia się w czarną komedię.

Półmetek...

Amelia | 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016

Na początku nie czułam tej serii tak bardzo jakbym mogła. Po przeczytaniu jednak tego tomu mogę stwierdzić, że właśnie zaczyna mnie ona wciągać i to bardzo mocno. Czuję, że coś się będzie działo, coś niepokojącego. Mam wiele obaw, a najbardziej chcę rozwiązania tych tajemnic (tak jak obiecywała mi moja przyjaciółka, która serię czytała już dawno). Mam nadzieję, że nie jest dla mnie za późno i że nie jestem "za stara" jak to się mówi, ale liczę na dużo.

Noise | 2013-02-22

Książka fantastyczna. Dobrze mi się ją czytało :) Jest ciekawa a zarazem smutna :( Ale naprawdę polecam!!! :D

Jochi | 2014-02-14

Wszystkie książki z Serii Niefortunnych Zdarzeń pokazują głupotę ludzką, której trójka bohaterów musi stawić czoła. Robią to w sposób przystępny dla młodego pokolenia. Pokazują również, że w życiu często się nie układa, jednak, że zawsze coś się wymyśli, coś się wymyśli... Sposób, w jaki książki z cyklu Serii Niefortunnych Zdarzeń zostały napisane, może na dłuższą metę męczyć, dlatego radziłabym je dawkować - robić przerwy między jednym tomem, a kolejnym;)