Tęsknota

Okładka książki Tęsknota Margit Sandemo
Okładka książki Tęsknota
Margit Sandemo Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Cykl: Saga o Ludziach Lodu (tom 4) fantasy, science fiction
Saga o Ludziach Lodu (tom 4)
Lengsel
Ringier Axel Springer Polska
2007-06-01
2003-01-01
978-83-60936-12-2
Anna Marciniakówna
milość cierpienie dziedzictwo Ludzie Lodu

Czytałam go w wieku 13 lat. Potem 17. I teraz w wieku 36. Zawsze płaczę na scenie pożegnania Tengela i Silje. Piękny, wzruszający tom pełen napięcia i nowych, intrygującycy postaci.

Jeden ze smutniejszych tomów 💔 ale muszę,bo się uduszę czemu??? Czemu Sol miała taka bezbarwna córkę???????

"Tęsknota" kończy nam pewien etap.

w 4 tomie "Sagi o ludziach lodu" poznajemy losy wnuków Silje i Tengela, odczuwamy skutki dziedziczenia złych cech, tracimy bardzo ważne osoby.
Cecillie, Suniva, Tarald - to na nich skupia się historia "Tęsknoty", przysporzą wielu zmartwień, ale też i dadzą wiele radości.

Kolejny raz Pani Margit Sandemo pokazuje siłę miłości, która nie patrzy na wygląd, pochodzenie, tylko skupia się na dobroci.

"Tęsknota" kończy nam pewien etap.

Kolejny raz Pani Margit Sandemo pokazuje siłę miłości, która nie...

Świetna seria, napisana pięknym językiem. Niepowtarzalna fabuła i bohaterowie. Szybko się czyta. Opinia przy pierwszym tomie. Polecam serdecznie.

Cały czas robię jeszcze reread tej serii. W miarę rozwoju fabuły dużo sobie jeszcze przypominam, więc przez kilka kolejnych tomów akcja nie będzie dla mnie zaskoczeniem. Jednocześnie jestem wciągnięta w historię tak samo, jak kilka lat wcześniej jako nastolatka.

"Tęsknota" wprowadza postać Irji - niezdarnej, zniekształconej kobiety, nieszczęśliwie zakochanej w Taraldzie z Ludzi Lodu. On jednak przed oczyma miał tylko Sunnivę, córkę Sol - zakazaną miłość, która mogła skończyć się tragicznymi następstwami...

W tej historii szczególnie odczuwalne jest uczucie tytułowej tęsknoty. Emocje Irji są zaraźliwe, kolejne zdarzają wywołują ogrom współczucia i buntu dla jej niesprawiedliwych losów, zwłaszcza przy całej jej pogodzie ducha i niezłomności. To jedna ze szczególnie zapadających w pamięć postaci z początków Sagi.

Kolejne sygnały działania dziedzictwa, konsekwencje i zagrożenia dla Ludzi Lodu stanowią tło dla historii, dramatycznie ukazując przekleństwo ciążące nad rodem. Jednocześnie otrzymuje pierwszy raz ukazanie w tak mocnym wymiarze najmroczniejszej strony tego, czym Tengel Zły obciążył swych potomków. Wprowadzenie postaci Kolgrima dodaje sporo zawirowań historii, jego pierwsze akty zła, manipulacji i przedsmak późniejszych czynów dodają nutę grozy całej historii.

Szczególnie przejmujący tom, który oczywiście gorąco polecam!

“Tęsknota” opowiada o zakazanej miłości, wykluczeniu i smutku. W tym tomie zdałam sobie sprawę, jak bardzo zżyłam się z kilkoma bohaterami. Uświadomiłam sobie to dopiero w momencie ich śmierci. I zaczęłam zadawać sobie pytanie “czy w ogóle chcę dalej brnąć w tę sagę, skoro ich już nie ma?”. 8/10

Smutna część Sagi, bo kończy się tu historia Tengela Dobrego i Silje.
Irja, dziewczyna z ubogiej, wielodzietnej rodziny, zostaje zaakceptowana przez dzieci Ludzi Lodu z Grastensholm i Lipowej Alei. Jest zapraszana do zabaw i uczestniczy w rodzinnych spotkaniach i imprezach Ludzi Lodu. Dziewczyna jest bardzo dobra, czuła i troskliwa, szczególnie ceni ją coraz bardziej zapadająca na zdrowiu Silje.
Niestety, jej powierzchowność zdradza przebytą chorobę, krzywicę, jej kończyny, kręgosłup są zdeformowane, a ruchy bardzo niezgrabne.
Zakochuje się w przystojnym Taraldzie, wnuku Tengela. Ale problem jest w tym, że jego serce już jest zajęte przez śliczną kuzynkę Sunnivę, która odwzajemnia uczucia młodzieńca.
Wkrótce młodzi informują rodzinę, że muszą wziąć pospieszny ślub (a dziecko już jest w drodze). Tengel Dobry wpada w gniew z przerażenia- Tarald i Sunniva są zbyt blisko spokrewnieni, a to zwiększa ryzyko urodzenia obciążonego złym dziedzictwem dziecka i w konsekwencji śmierć matki przy porodzie. Rodzina na skutek błagań zakochanych jednak forsuje pomysł ślubu, mimo czarnowidztwa Tengela.
W końcu jak grom z nieba następuje ogromna tragedia, która na zawsze zmieni rodzinę.
No i jest jeszcze wątek szczególnie przeze mnie lubianej bohaterki, charakternej i inteligentnej Cecylii z Ludzi Lodu, która zaczyna karierę na królewskim dworze jako guwernantka dzieci monarchy, i ulega fascynacji wysoko postawionym, przystojnym arystokratą, Alexandrem Paladinem.
Według mnie, jest to jedna z najbardziej dynamicznych, pełnych zwrotów akcji części Sagi. Cały czas się coś dzieje, złego i dobrego. Nie sposób się nudzić przy czytaniu.

Smutna część Sagi, bo kończy się tu historia Tengela Dobrego i Silje.

Czwarty tom odsłuchany i chyba co raz bardziej się wciągam ;)
Jest on poświęcony kolejnemu pokoleniu dzieci z Aleji Lipowej, zakazanej miłości pomiędzy ludźmi lodu oraz pożegnaniu głów rodu.
To chyba najsłabszy z tych czterech tomów, taki trochę przegadany choć zaskakuje zwrotami akcji.
Polecam

Czwarty tom odsłuchany i chyba co raz bardziej się wciągam ;)
Polecam

Nie podobał mi się ten tom ><. Pierwszy raz, odkąd zaczęłam tą serię totalnie się w trakcie pogubiłam, a do tego nie polubiłam w ogóle bohaterów z nowego pokolenia. Przyznaję, że poza tym momentem, kiedy oficjalnie żegnamy Tengela i Silje (mocna rzecz, kompletnie się nie spodziewałam!) książka niesamowicie mi się ciągnęła i dłużyła, a przecież to jest takie cieniutkie..

• Saga o Ludziach Lodu
  • Margit Sandemo