Nagie kości

Wydawnictwo: Red Horse
Bare bones
antropolog, kości, Tempe, szczątki
Ag2S

Jest upalne lato. W Charlotte Dr. Temperance Brennan - ekspert w dziedzinie antropologii sądowej, oczekuje na swe pierwsze od lat wakacje. Wszystko wydaje się być gotowe, kiedy nagle zaczynają pojawiać się kości. W żelaznym piecyku na drewno zostają odnalezione zwęglone zwłoki noworodka. Jego matka - Tamela Banks, która sama jest jeszcze dzieckiem, znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Słoneczne popołudnie. Na polu kukurydzy w Północnej Karolinie, rozbija się niewielki samolot. Ciała pilota i pasażera są tak spalone, że ciężko je zidentyfikować. Najbardziej zagadkowe są jednak kości, znalezione na dalekiej farmie nieopodal Charlotte. Co takiego odkopał pies pani antropolog - Boyd? Wydaje się, że szczątki należą do zwierzęcia, jednak analiza laboratoryjna odkrywa szokującą prawdę.

Jaką historię opowiedzą kości? Analizy zdjęć rentgenowskich i badania DNA są bardzo niejasne Kto usiłuje powstrzymać Tempe przed poznaniem odpowiedzi? Ktoś ją śledzi. Trzeba go powstrzymać, zanim będzie za późno. Z zadziwiającą autentycznością, na jaką mogą sobie pozwolić jedynie eksperci z dziedziny antropologii sądowej, "Nagie Kości" poruszają istotne kwestie i do samego końca budzą w czytelniku grozę.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Część szósta niczym nas nie zaskakuje. Temperance nadal w formie, niby wszystko po staremu, ale w jej życiu osobistym zajdzie kilka zmian, nie będę spoilerować, więc nie zdradzę jakich :)

Oprócz standardowych kości i badań nad nimi, będziemy mieli atrakcje typu czaszka wyłowiona z wychodka, zwłoki wyciągnięte z wody (plus w jaki sposób okrzemki mogą pomóc w ich identyfikacji i określeniu przyczyny śmierci) oraz jak odróżnić kości człowieka od kości czyjegoś nieżyjącego pupila zakopanego w ogródku. Autorka poruszy też problem ginących gatunków zwierząt i roślin - jak widać na nudę narzekać nie można.

Dobry i tylko dobry kawał antropologicznego śledztwa.

Joanna | 2013-09-04
Przeczytana: 08 stycznia 2012

Dr Kathy Reichs jest antropologiem sądowym w Gabinecie Medyka Sądowego Północnej Karoliny oraz w Laboratorium Kryminalistycznym i Medycyny Sądowej w prowincji Quebec. Razem z misją ONZ identyfikowała ofiary ludobójstwa w Rwandzie i Gwatemali oraz pracowała w Strefie Zero po zamachach terrorystycznych w Nowym Jorku. Kolejna powieść z cyklu Kości opowiada historię znalezionych w piecyku węglowym kości noworodka. Jego nieletnia matka znika ze swą rodziną w niewyjaśnionych okolicznościach. W tym samym czasie, w innym miejscu – na polu kukurydzy w Północnej Karolinie rozbija się niewielki samolot , znalezione zostają zwęglone ciała dwóch pasażerów . Jednocześnie w czasie pikniku na farmie niedaleko Charlotte odnalezione zostają przypadkowo kości zwierzęce ,a po bliższej analizie również ludzkie. Dr Temperance Brennan z właściwym sobie profesjonalizmem odsłania historię znalezionych kości . Poprzez zdjęcia rentgenowskie, badania laboratoryjne identyfikuje znalezione szczątki, pomaga w...

Mika220 | 2014-05-12

Tę książkę wzięłam dlatego, że pamiętam "Deja ded" tej autorki, które mi się podobało. Jakoś tak wyszło, że serialu "Kości" nie oglądałam, ale ta pozycja przypadła mi do gustu. Trochę mi zeszło z czytaniem tej, chyba z 5 dni, gdzie zazwyczaj czytam w 1 dzień, 2 lub góra 3 dni jak mniej czasu, ale miałam chwilową niemoc czytelniczą, wiadomo- każdemu może się zdarzyć.

W książce jak w każdej innej Kathy Reichs raczej spotykamy się dr Brennan. Jest ona antropologiem i tutaj bada dwie sprawy: zwłoki dziecka i okoliczności jego śmierci oraz znaleziony prawdopodobnie ludzki szkielet. Początek książki jest mocny, bo właśnie wtedy bada szkielet dziecka, to był dla mnie trudny moment, zawsze takie rzeczy mnie wzruszają. Oprócz tego poznajemy też życie prywatnej pani antropolog, jest ono dość ciekawe, chociaż chwilami poczułam przesyt i byłam zmęczona zachowaniem pani doktor. Sama zagadka bardzo ciekawa, a fakty, które później wychodzą na światło dzienne przerażające. Autorka poruszyła...

książek: 2025
Miśkaa | 2015-01-16

Udana część. Polecam fanom.

SpinamSię | 2016-03-01

Ciekawa fabuła, śledztwo i fajnie się czytało. A to co najbardziej lubię w tej serii to relacje między Tempe i Rayanem, czekam na to co dalej między nimi :)

red_diva | 2016-02-24
Na półkach: Kryminał, E-book, Przeczytane
Przeczytana: 24 lutego 2016

Książka dobra, jak wszystkie części i w końcu coś się ruszyło między Brennan i Ryanem :)

jatymyoni | 2014-08-01
Przeczytana: lipiec 2014

Lubię oglądać serial " Kości"dlatego przeczytałam ten kryminał. Jest on specyficzny, gdyż autorka jest nauczycielem, wykładowcą antropologii , naukowcem i nie tylko zamierza bawić, ale też uczyć.W tym tomoie czytelnicy powinni zaznajomiś się z ochroną zwierząt i rośliń w USA i nielegalnym ich handlem. Jako kryminał jest poprawna, postacie dobrze zarysowane i różnorodne,jest wątek miłosny, jest dedukcja, ale też sceny grozy. Szukać nie będę następnej książki tej autorki, ale jak trafię w biblotece na jej ksiązki, to z chęcią przeczytam i sprawdzę poprawność mojej hipotezy o warstwie dydaktycznej w jej książkach.

| 2011-02-17
Przeczytana: 2009 rok

Jedyne książki o tej tematyce jakie czytałem to właśnie tej autorki. Są ciekawe, chociaż brakuje im szybszej akcji. Każda książka jest podobna, ale poruszana tematyka jest często bardzo różnorodna co jest ich zdecydowaną zaletą. Polecam zainteresowanym antropologią sądową (chociaż bardzo wiele jej tam nie ma) i ogólnie ludziom z naukowym podejściem.

Izolda | 2013-01-18

Jestem miłośniczką serialu 'Kości'.Mimo,że postacie się różnią i to znacznie i tak je pokochałam.
Uwielbiam Ryana i Tempe.Świetnie wykreowane postacie.Ciekawa fabuła i wartka akcja.
Godna polecenia :)

majek | 2014-07-14
Przeczytana: 12 lipca 2014

Rewelacja! Temperance Brennan znowu w akcji, a w dodatku towarzyszy jej błękitnooki Ryan! Spirala śmierci i zbrodni znowu się nakręca, a nasza ulubiona pani doktor jest jak zawsze w centrum wydarzeń. Dzieje się wiele, przestępstwa niby są ze sobą nie powiązane, ale gdyby przyjrzeć się bliżej...
Książka nie obniżyła poziomu całej serii, wręcz sprawiła, że mam ochotę na więcej. Mój błąd, że nie czytam tomów w kolejności i dość długo nie mogłam dojść do ładu z wątkiem romantycznym, obecnym w każdej części.