Nagie kości

Wydawnictwo: Red Horse
Bare bones
antropolog, kości, Tempe, szczątki
Ag2S

Jest upalne lato. W Charlotte Dr. Temperance Brennan - ekspert w dziedzinie antropologii sądowej, oczekuje na swe pierwsze od lat wakacje. Wszystko wydaje się być gotowe, kiedy nagle zaczynają pojawiać się kości. W żelaznym piecyku na drewno zostają odnalezione zwęglone zwłoki noworodka. Jego matka - Tamela Banks, która sama jest jeszcze dzieckiem, znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Słoneczne popołudnie. Na polu kukurydzy w Północnej Karolinie, rozbija się niewielki samolot. Ciała pilota i pasażera są tak spalone, że ciężko je zidentyfikować. Najbardziej zagadkowe są jednak kości, znalezione na dalekiej farmie nieopodal Charlotte. Co takiego odkopał pies pani antropolog - Boyd? Wydaje się, że szczątki należą do zwierzęcia, jednak analiza laboratoryjna odkrywa szokującą prawdę.

Jaką historię opowiedzą kości? Analizy zdjęć rentgenowskich i badania DNA są bardzo niejasne Kto usiłuje powstrzymać Tempe przed poznaniem odpowiedzi? Ktoś ją śledzi. Trzeba go powstrzymać, zanim będzie za późno. Z zadziwiającą autentycznością, na jaką mogą sobie pozwolić jedynie eksperci z dziedziny antropologii sądowej, "Nagie Kości" poruszają istotne kwestie i do samego końca budzą w czytelniku grozę.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Dawid Kucfir | 2018-11-21

Tej części nie czytało się tak fajnie jak części poprzedniej jednak mimo tego nie powiedziałbym nadzwyczaj dużo złego o niej. Przed paroma laty to był mój wstęp do przygód Dr Tempie Brennan, wstęp, przy którym poległem i nieomal się nie zraziłem do książkowych Kości :D Tym razem moje nastawienie było zdecydowanie inne i po książce zostałem osobą jakby to ująć zadowoloną ^^. Polecam zdecydowanie jednak tylko osobom, które czytają w ciągu wszystkie części po kolei lub większość. W przeciwnym razie po tej książce można poczuć się jawnie zawiedzionym i ja to w pewnym sensie rozumiem gdyż akurat ta część nie jest najmocniejszą częścią w serii.

madelain_mp | 2018-11-02
Na półkach: Przeczytane, Detektywki

Plusem książki jest fabuła. Przedstawienie postaci i sam wątek kryminalny trochę jednak zawodzą

alutka74 | 2018-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 30 października 2018

Na farta trzeba sobie zapracować. W tym przypadku są to lata spędzona na obcowaniu z arkanami fachu antropologa sądowego. Nie ma freudowskich łamigłówek i nie ma sensu rozczłonkowywanie treści. Wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza - ona zawsze wzbudza szacunek. I jeszcze do tego prawdziwy mistrz drugiego planu - handel rzadkimi gatunkami zwierząt, jedna ze zmor współczesnego świata. Jak, po co , na co i dlaczego, problem poruszony kompleksowo.

dilbi | 2018-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

Książka lepsza od poprzedniej. Ale powoli zaczyna się w niej pojawiać ten sam schemat. Pani Doktor znajduje "przez przypadek" jakieś kości (najchętniej w szambie, bagnie czy innym równie pięknie pachnącycm miejscu), przeprowadza śledztwo, odkrywa prawdę, dostaje łomot, koniec.
Ale mimo wszytsko będę serię czytała dalej, bo zwyczajnie mi się podoba i sposób pisania i to jakie bagienko tym razem autorka wymyśli.

Chmurzasta87 | 2018-07-10

Uwielbiam przygody Brennan i każda część jest tak samo dobra :D

Paulina | 2017-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Śmierć i kości towarzyszą Brennan w pracy. Świetna książka. Polecam.

AriciaM | 2017-02-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 23 stycznia 2017

To jedna z tych książek, przez które trzeba przebrnąć. Czyta się średnio. Watki naciągane. Milion powodów, żeby nie wyjechać na wakacje. No bo o czym mielibyśmy czytać – o leżeniu na plaży? Tylko to wszystko takie „na siłę”.

Część szósta niczym nas nie zaskakuje. Temperance nadal w formie, niby wszystko po staremu, ale w jej życiu osobistym zajdzie kilka zmian, nie będę spoilerować, więc nie zdradzę jakich :)

Oprócz standardowych kości i badań nad nimi, będziemy mieli atrakcje typu czaszka wyłowiona z wychodka, zwłoki wyciągnięte z wody (plus w jaki sposób okrzemki mogą pomóc w ich identyfikacji i określeniu przyczyny śmierci) oraz jak odróżnić kości człowieka od kości czyjegoś nieżyjącego pupila zakopanego w ogródku. Autorka poruszy też problem ginących gatunków zwierząt i roślin - jak widać na nudę narzekać nie można.

Dobry i tylko dobry kawał antropologicznego śledztwa.

Małgosia | 2016-06-16
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Autorka rozwija przed nami, wydawałoby się, trzy osobne wątki: szkielecik noworodka, kości niedźwiedzi, kości ptaka i dwa szkielety. Jaką historię nam opowiedzą te kości? DNA i analiza zdjęć rentgenowskich są niejasne, a nastepstwem śledztwa Tempe jest polowanie na samą panią doktor. Kto ją śledzi? Znajdą tę osobę zanim będzie za późno?
"Nagie Kości" poruszają ważne i przez wielu ludzi omijane szerokim łukiem kwestie. Autorka z pełną podziwu autentycznością, na którą może sobie pozwolić jedynie ekspert z dziedziny antropologii sądowej opisuje bezmyślne działania ludzi, którzy szkodzą naszej przyrodzie.
A efektem pracy Kathy Reichs jest książka, która do samego końca budzi w czytelniku grozę.

Zajcew | 2016-03-05
Przeczytana: 05 marca 2016