Poniedziałkowa żałoba

Wydawnictwo: Red Horse
Monday Mourning
szkielety, zagadkowa śmierć
Ag2S

Temperance Brennan, antropolog sądowy Karoliny Północnej i kanadyjskiej prowincji Quebek, opuszcza Charlotte i przyjeżdża do zimnego, grudniowego Montrealu, aby w procesie o morderstwo zeznawać jako biegła sądowa. Powinna zajmować się przygotowywaniem do swojego wystąpienia, a zamiast tego kopie w piwnicy pizzerii. To niezbyt zabawne. Przejmujące zimno. Skradające się szczury. A do tego szkielety trzech młodych kobiet. Skąd się tam wzięły? Kiedy umarły? Luc Claudel, detektyw z wydziału zabójstw uważa, że szczątki należą do odległej przeszłości. Właściciel pizzerii znalazł przy szkieletach guziki pochodzące z XIX w. Claudel uznaje je za dowód starodawnego pochodzenia kości. Coś tu jednak nie pasuje. Tempe bada kości w laboratorium i ustala ich przybliżony wiek. Badanie szkliwa na zębach ujawnia miejsca narodzin kobiet. Jeśli ma rację, na barki Claudela spadają trzy współczesne morderstwa.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Dawid Kucfir | 2018-11-21

Ta część jest zdecydowanie lepsza od poprzedniej. O ile części poprzedniej dało się zarzucić pewne rzeczy (z mojego punktu widzenia na przykład mnogość nużących opisów) tak w tej nie przyczepiłbym się do niczego dosłownie. No może tylko do tego jak zazdrosną i mściwą kobietą w tym wydaniu jest Tempie, to aż straszne :D A na dodatek strasznie lodowatą (Nie wiem czy kiedykolwiek wersja tv Tempie była w tak skokowym nastroju). W tej części mamy to co najważniejsze w kryminale czyli przede wszystkim wyraźne odniesienia do antropologii tak fizycznej jak i sądowej. O ile poprzednia część nie należała do najmocniejszych pozycji w serii tak ta książka jest jedną z najlepszych. Polecam zdecydowanie! ^^

dilbi | 2018-09-12
Przeczytana: 12 września 2018

Historia niezła, ale momentami się nudziłam, bo kolejne wydarzenia były oczywiste. Ale jakoś nie jestem w stanie „porzucić” tej serii. Za bardzo lubię Tempe i jej przybocznego pana policjanta :)

DorotaMaria | 2018-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 13 maja 2018

Naprawdę fajna książką.
Zaczęłam ją czytać w sobotę wieczorem, a w niedzielę wieczorem już skończyłam. Lekka, ale nie nudna. Wątek dość ciekawy. Długo nie wiemy skąd wzięły się kości, trochę mylny trop... Potem rozwiązanie zaczyna się samo jawić - na myśl przychodzi film pewnej wielonarodowej produkcji z 2016 roku. Zakończenie...Też ciekawe: uczeń przerósł mistrza.
Pozostaje też dygresja... Kto Nas otacza? Czego nie zauważamy? Czy tak łatwo stać się oprawcą?

Paulina | 2017-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Śmierć i kości towarzyszą Brennan w pracy. Świetna książka. Polecam.

"Kiedy we wtorek rano obudziła mnie prognoza pogody, wiedziałam, że będę musiała znieść zabójcze zimno. Nie tę sporadyczną styczniową ciepławą wilgoć, na którą tak strasznie narzekamy w Karolinie Północnej. Mam tu na myśli zimno w okolicach zera absolutnego. Zimno arktyczne. Mam na myśli zimno, że gdy-przestanę-się-ruszać-to-umrę-i-zjedzą-mnie-wilki".

Po "Nagich kościach" postanowiłam chwilę odpocząć od powtórki z rozrywki z Tempe Brennan i to chyba był mój błąd. Tom siódmy po przerwie znów denerwował drobiazgami takimi jak dość irytujący styl bycia pani antropolog, czy jej wieczne wpadanie w tarapaty.

Historia w tej części niezła, lecz mnie jakoś nie porwała. Coś jest w stylu Reichs, że więcej niż 6 gwiazdek na 10 możliwych raczej u mnie nie dostanie. Wszystko takie poprawne, schematyczne, momentami wręcz nudne. Tylko spora dawka antropologii ratuje sytuację i sprawia, że z premedytacją czytam tom za tomem, chociaż zbyt wielu pochwał pod adresem autorki nie zamierzam...

Małgosia | 2016-09-19
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 03 września 2016

7 książka autorki i tylko osoba znająca zawód antropologa mogła w ten sposób pospinać wątki tej historii.
A zaczyna się ona niewinnie, w piwnicy Pizzerii Tempe wykopuje trzy szkielety... No a potem, z każdą stroną historia nabiera coraz większego tempa, autorka sprytnie podsuwa nam mylne tropy, aby w kulminacyjnej scenie dać popis swoich umiejętności.
Muszę przyznać, że kilka razy serce zabiło mi szybciej i mocniej, na myśl, że Tempe może właśnie... no właśnie, co też ta świetna antropolog może na siebie znowu ściągnąć?
Jesteście ciekawi? Przeczytajcie, bo warto.

red_diva | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Książkę miło się czyta, ale końcówka była łatwa do przewidzenia. Nie podobało mi się, że w tej części Tempie tak późno domyśliła się prawdy.

atee | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Kryminał napisany zgodnie ze sztuką. Jest tajemnica, którą ma rozwikłać bohaterka wpadająca w tarapaty, są opisy zbrodni oraz kulisy pracy policji w Kanadzie. Akcja rozkręca się za połową książki. W sumie warto doczytać do końca.

Nicość | 2016-03-24

Lubię powieści z tej serii, są ciekawe, dobrze się czyta, jest napięcie i dobry styl. Szkoda tylko, że autorka trochę już przynudza, ponieważ zaczyna być schematyczna. Zobaczymy, jak to będzie dalej. Mam nadzieję, że lepiej :)

Kasia | 2016-02-11
Przeczytana: 04 lutego 2016

Nie jestem pewna czy kiedyś już tę książkę przeczytałam, czy Reichs staje się przewidywalna po paru książkach. Na pewno w tej jest tyle jasnych i wyraźnych wskazówek, że nie odczułam „plot twist” i można samemu się domyślić, kto jest zabójcą.
Poza tym schemat jest taki sam we wszystkich książkach, że po paru przeczytanych naprawdę nikt już nie będzie zaskoczony – w pierwszych to była dla mnie nowość, teraz to już przewidywalność.