Poniedziałkowa żałoba

Wydawnictwo: Red Horse
Monday Mourning
szkielety, zagadkowa śmierć
Ag2S

Temperance Brennan, antropolog sądowy Karoliny Północnej i kanadyjskiej prowincji Quebek, opuszcza Charlotte i przyjeżdża do zimnego, grudniowego Montrealu, aby w procesie o morderstwo zeznawać jako biegła sądowa. Powinna zajmować się przygotowywaniem do swojego wystąpienia, a zamiast tego kopie w piwnicy pizzerii. To niezbyt zabawne. Przejmujące zimno. Skradające się szczury. A do tego szkielety trzech młodych kobiet. Skąd się tam wzięły? Kiedy umarły? Luc Claudel, detektyw z wydziału zabójstw uważa, że szczątki należą do odległej przeszłości. Właściciel pizzerii znalazł przy szkieletach guziki pochodzące z XIX w. Claudel uznaje je za dowód starodawnego pochodzenia kości. Coś tu jednak nie pasuje. Tempe bada kości w laboratorium i ustala ich przybliżony wiek. Badanie szkliwa na zębach ujawnia miejsca narodzin kobiet. Jeśli ma rację, na barki Claudela spadają trzy współczesne morderstwa.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Nicość | 2016-03-24

Lubię powieści z tej serii, są ciekawe, dobrze się czyta, jest napięcie i dobry styl. Szkoda tylko, że autorka trochę już przynudza, ponieważ zaczyna być schematyczna. Zobaczymy, jak to będzie dalej. Mam nadzieję, że lepiej :)

Mika220 | 2014-06-09

Niezła książkę, ale jak inne Reich dla mnie nierówna. Tzn, ja za sobą mam "Deja ded" i ta jak pamiętam była solidna, ale już "Nagie kości" były dla mnie nierówne. Podobnie tutaj. Chwilami jest ciekawie, a chwilami nudno. Książka rozpoczyna się od znalezienia w pizzeri zwłok młodych dziewcząt. Okazuje się, że zwłoki są stare, ale tutaj z pomocą przyjdzie współczesna antropologia, dzięki której sporo można powiedzieć o ofiarach nawet bardzo dawnych morderstw. Nieźle mi się czytało, a i ja polubiłam i to już wcześniej doktor Brennann. Wesoła, sympatyczna, szczerze oddana swojej pracy.

Sporo też w tej części dzieje się w jej życiu uczuciowym, niepewna związku z Ryanem obawia się, że spotyka się też z inną kobietą. Najbardziej ciekawie robi się po połowie książki. Ciekawe jest też nawiązanie do syndromu sztokholmskiego, wiedziałam już o nim, ale i dobrze mi się o tym czytałam, zostało to interesująco przedstawione. Moja ocena 6/10, niezła pozycja, nie rewelacyjna, ale nawet w...

red_diva | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Książkę miło się czyta, ale końcówka była łatwa do przewidzenia. Nie podobało mi się, że w tej części Tempie tak późno domyśliła się prawdy.

majek | 2014-10-08
Przeczytana: 08 października 2014

To fantastyczne, że dzięki książkom Kathy Reichs mogę skubnąć trochę świata. Uwielbiam historie osadzone w rzeczywistości, choć będące fikcją literacką.
Nikt nie lubi poniedziałków. Są koszmarne. Dla Temperance też - najpierw ciała w piwnicy pizzerii, potem inne ciała, potem historia robi woltę i przez krótki czas tylko Czytelnik podejrzewa, kto tak naprawdę jest tym Złym. A w trakcie tego spośród zgliszczy wyłania się czarny humor, prezentowany głównie przez znajomych detektywów: Ryana, Claudela i kilku innych, "nowopoznanych" siedzących przy biurkach w kwaterze SQ. W pewnych momentach myślałam, że po prostu pęknę ze śmiechu. Do tego spójna fabuła, akcja trzymająca nerwy w napięciu i gnająca do przodu. Po prostu nie da się odetchnąć. Te książki wciągają jak bagno i długo pozostają w myślach.
Praktycznie nie mogę znaleźć żadnych wad w twórczości Kathy. Oprócz jednego minusa - Autorka pisze tak sugestywnie, że kiedy dr Brennan chodziła podminowana, to i ja byłam zła jak osa. To...

Ladyyoung | 2014-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Kathy Reichs przyzwyczaiła nas już do pewnego "modelu" swoich książek. Tym razem nie jest inaczej, ale to nie przeszkadza książce być dobrą.
Tempe Brennan wykopuje trzy ciała w piwnicy jednego z lokali. Wszyscy, z Claudelem na czele myślą, że są to stare zwłoki, na co wskazuje kilka faktów, ale nasza pani antropolog ma na ten temat nieco inne zdanie.
Bezowocnie przekopuje się przez listy nazwisk zaginionych dziewcząt, ale nie przynosi to większego efektu.
Ciekawie robi się też w jej relacjach z Andrew Ryanem. Czy aby jest z nią całkowicie szczery? Czy Danielle faktycznie jest problemową siostrzenicą?

Jak poprzednie pozycje autorki, z tej także możemy się wiele nauczyć. Pani Reichs jako biegły antropolog ma ogromną wiedzę, za co, jako czytelniczka ogromnie ją cenię, a ponadto zawsze w fabułę wplata inne interesujące fakty.
Osobiście uważam, że wprost nie da się jej nie lubić.
Główna bohaterka, jak zawsze rezolutna, porywcza i przesympatyczna. Nie ustępuje w dążeniu do celu.
Książkę...

Ania | 2014-04-02
Przeczytana: kwiecień 2014

Książki Pani Reichs stają się przewidywalne. W każdym tomie powieści Tempe wpada w kłopoty. Może pora wymyślić inny scenariusz?\

Co do treści, akcji - wszystko jest. Czyta się wprost szybko. Gdyby nie wpadająca w kłopoty dr Brennan. A tak poza tym nic zaskakującego.

wiejskifilozof | 2013-11-18

Kanada, muszę przyznać że rzadko trafiają mi się książki z tego gatunku,gdzie akcja toczy się w tym właśnie kraju.A tu mam świetną książkę.Bardzo dobra fabuła,styl.Również akcja.Tajemnica, napięcie.Jest tu wszystko czego potrzeba w porządnym thrillerze.

Małgosia | 2016-09-19
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 03 września 2016

7 książka autorki i tylko osoba znająca zawód antropologa mogła w ten sposób pospinać wątki tej historii.
A zaczyna się ona niewinnie, w piwnicy Pizzerii Tempe wykopuje trzy szkielety... No a potem, z każdą stroną historia nabiera coraz większego tempa, autorka sprytnie podsuwa nam mylne tropy, aby w kulminacyjnej scenie dać popis swoich umiejętności.
Muszę przyznać, że kilka razy serce zabiło mi szybciej i mocniej, na myśl, że Tempe może właśnie... no właśnie, co też ta świetna antropolog może na siebie znowu ściągnąć?
Jesteście ciekawi? Przeczytajcie, bo warto.

Karolina | 2012-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2012

Dobra książka, szybko się czyta, jednak zakończenie przewidywalne i znów powielony schemat. Mam wrażenie, że pani Reichs wymyśliła sobie jedno słuszne zakończenie i tylko lekko je modyfikując, wpycha je do każdej swojej książki.
Mimo to, polecam, szczególnie tym, którzy jeszcze nie sięgali po jej książki.

atee | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Kryminał napisany zgodnie ze sztuką. Jest tajemnica, którą ma rozwikłać bohaterka wpadająca w tarapaty, są opisy zbrodni oraz kulisy pracy policji w Kanadzie. Akcja rozkręca się za połową książki. W sumie warto doczytać do końca.