Zamroczenie

Tłumaczenie: Małgorzata Kozłowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
L'étourdissement
83-08-03898-0
magia, sen, miasto, literatura francuska

Powieść Joëla Egloffa to znakomicie skonstruowany obraz miasteczka, w którym na granicy rzeczywistości i snu dzieją się sprawy błahe, dziwne, magiczne, zabawne, przerażające... Opisywanego przez Egloffa miejsca trudno szukać na mapie. O takie światy upomina się tylko najlepsza literatura.

wiejskifilozof | 2012-10-11

Dziwna , ani mądra , ani durna .Mnóstwo absurdów .

Franka | 2011-12-28
Przeczytana: wrzesień 2009

Przed otworzeniem książki, nie miałam najmniejszego pojęcia, o czym mogłaby ona być. Wiatrak na okładce. I co z nim? Pierwsze strony przyniosły rozwiązanie. Wiatr (w istocie bardzo odkrywcze), lecz… kiedy wieje z zachodu niesie ze sobą zapach zgniłych jaj. Kiedy jest to wiatr, który wieje ze wschodu, ma odór siarki drapiącej gardło. Kiedy przybywa z północy, są to czarne dymy. Kiedy w końcu zrywa się wiatr, który nadchodzi z południa, co na szczęście nie dzieję się często, naprawdę pachnie jak gówno, nie ma innego słowa. Ale przecież do wszystkiego można się przyzwyczaić. (Zachęcające do kontynuowania lektury, prawda?)
Główny bohater pracujący w rzeźni dusi się w tym szarym, postindustrialnym miasteczku. Na próżno szuka w swojej pamięci przebłysków słońca, od kiedy pamięta niebo zawsze było pokryte grubą warstwą ciemnych chmur. Marzy, aby się stamtąd wydostać… (Kto by nie chciał?)
Trafność słów, absurd i śmiech na sali.

perzu | 2013-01-05

Krótka i lekka książeczka wprost ociekająca absurdem i czarnym humorem.
Po raz pierwszy w życiu popłakałem się ze śmiechu w trakcie czytania.
Zamroczeczenie swoim klimatem bardzo przypomina takie filmy jak Delicatessen, Liga Gentelmanów (Pcin Dolny), czy Zielonych Rzeźników, zaś poczuciem humoru bardzo blisko jej do Monty Pythona.
Jeśli lubisz czarny, wręcz wisielczy humor, gęsto przeplatany z absurdem, to książka dl Ciebie.

Karolina Sosnowska | 2015-07-19
Na półkach: 2015, Przeczytane