Urodziny

Tłumaczenie: Maria Kaniowa
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Proza pod Globusem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Cumpleanos
83-08-03109-9
literatura meksykańska
Ag2S

Krótka powieść znakomitego pisarza meksykańskiego, znanego już w Polsce z kilku książek, krytyka rozważa najczęściej jako wirtuozerską etiudę na temat czasu i jego "kolistego" charakteru; wskazywałby na to motyw reinkarnacji, podjęty raz jeszcze przez Fuentesa (nie bez wpływu myśli orientalnej - są w książeczce jawne odniesienia do buddyzmu): każda z występujacych tu trzech postaci bywa kimś innym - małym Georgem, Sigerem z Brabantu, postacią biblijną, itd... Wydaje sie jednak, że prawdziwymi bohaterami Fuentesa są pewne problemy rodem z nieortodoksyjnej filozofii średniowiecznej - intelekt ponadosobowy i niedoskonałość świata stworzonego, do których nawiązuje on często w swojej wielkiej powieści "Terra Nostra". Błyskotliwość stylu, aura tajemniczości i niejednoznaczność w warstwie intelektualnej - oto najistotniejsze cechy tego utworu.

szpulla | 2015-12-01

Bardzo sugestywne, wręcz namacalne opisy miejsc – łatwo je sobie wyobrażać. Trudno mi było natomiast obserwować postacie i podążać za fabułą, która jest dosyć zmienna. Przez to książka wydaje się nieco męcząca, jednak niewielka objętość sprawia, że można to znieść :)

Rafał Windland | 2016-04-30
Marta | 2016-02-01