Urodziny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Cumpleanos
literatura meksykańska
Ag2S

Krótka powieść znakomitego pisarza meksykańskiego, znanego już w Polsce z kilku książek, krytyka rozważa najczęściej jako wirtuozerską etiudę na temat czasu i jego "kolistego" charakteru; wskazywałby na to motyw reinkarnacji, podjęty raz jeszcze przez Fuentesa (nie bez wpływu myśli orientalnej - są w książeczce jawne odniesienia do buddyzmu): każda z występujacych tu trzech postaci bywa kimś innym - małym Georgem, Sigerem z Brabantu, postacią biblijną, itd... Wydaje sie jednak, że prawdziwymi bohaterami Fuentesa są pewne problemy rodem z nieortodoksyjnej filozofii średniowiecznej - intelekt ponadosobowy i niedoskonałość świata stworzonego, do których nawiązuje on często w swojej wielkiej powieści "Terra Nostra". Błyskotliwość stylu, aura tajemniczości i niejednoznaczność w warstwie intelektualnej - oto najistotniejsze cechy tego utworu.

Asia | 2018-05-14
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 06 maja 2018

Tytuł ten niespecjalnie mnie zachwycił. I choć rzeczywiście dopatrzyłam się owej „kolistości czasu”, to nie nazwałabym książki „mistrzowską etiudą”. To jest taki tytuł, o którym krytycy tworzą pochlebne recenzje, podziwiając niecodzienne podejście, a czytelnicy są skonsternowani. Carlos Fuentes chodził mi po głowie jako autor, z którym chciałabym się zapoznać, ale ten tytuł był zdecydowanie słabym wyborem.

szpulla | 2015-12-01

Bardzo sugestywne, wręcz namacalne opisy miejsc – łatwo je sobie wyobrażać. Trudno mi było natomiast obserwować postacie i podążać za fabułą, która jest dosyć zmienna. Przez to książka wydaje się nieco męcząca, jednak niewielka objętość sprawia, że można to znieść :)

rej | 2018-07-01
Paulina | 2018-03-04