Dom na pustkowiu

Tłumaczenie: Urszula Palik
Wydawnictwo: Sonia Draga
Tannöd
tajemnica, zniknięcie, niepokój

Obsypany wieloma nagrodami kryminał od 2006 roku nieprzerwanie królujący na niemieckich listach bestsellerów. Prawie milion sprzedanych egzemplarzy!! Na skraju lasu, daleko od wsi, mieszka zamożna rodzina Dannerów. Mieszkańcy domu na pustkowiu uchodzą za odludków i dziwaków, dlatego początkowo nikogo nie dziwi, gdy przestają się pokazywać we wsi, nie przychodzą na mszę i nie posyłają dzieci do szkoły. Dopiero po jakimś czasie ludzi zaczyna intrygować nagłe zniknięcie całej rodziny.

W tytułowym domu, jak już pewnie się domyśliliście - oddalonym od innych siedzib ludzkich, wydarzyła się straszna tragedia, została zamordowana cała rodzina, a nikt nie wie kto jest sprawcą i dlaczego to zrobił. Cóż za niespodzianka!

Książka nie ma standardowej akcji, w większości składa się ona bowiem z wypowiedzi różnych osób mieszkających w okolicy, głównie na temat rodziny oraz popełnionej zbrodni, poprzeplatane gdzieniegdzie modlitwami. Kilka z tych wspomnień nie ma przypisanego autora, kilka pochodzi od członków rodziny. Z każdą kolejną stroną dowiadujemy się coraz więcej o tej rodzinie i, jak się można domyślić, wyłania się mało optymistyczny obraz relacji między bliskimi i innymi członkami lokalnej społeczności. Obecność kilku trupów w szafie chyba nikogo nie zaskoczyła, szczególnie, że rodzina z domu na pustkowiu do najbardziej towarzyskich nie należała.

Nie ma w niej zbędnego owijania w bawełnę, autorka powoli z każdą wypowiedzią dąży do wyjaśnienia całej historii,...

książek: 1901
Gosia | 2013-09-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Straszna historia zabójstwa całej rodziny. Opowiedziana tak prostymi środkami wyrazu, oszczędna w słowa i komentarze, że pozostaje tylko esencja koszmaru. Nie rozumiem aż tak wielkiego fenomenu tego kryminału, ale trzeba przyznać, że przyciąga uwagę.

teri | 2013-08-16
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Ladnie wydana,cieniutka,wydrukowana duza czcionka,do przeczytania w jeden dzien a moze mniej.Dramat rozgrywajacy sie w malej niemieckiej wiosce."Pieklo jest w nas.W naszych glowach,w naszych sercach.Demon siedzi w kazdym z nas.I kazdy z nas moze w kazdej chwili uwolnic tego demona."Kryminal obsypany wieloma nagrodami i okrzykniety bestsellerem.Moim zdaniem to spora przesada.Przeczytac mozna ale rownie dobrze mozna sobie darowac.La dramma in villaggio...
Specjalne podziekowania dla Jawory!

Justyna | 2015-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2015

Tytułowy "Dom na pustkowiu" skrywa wiele tajemnic. Zamieszkująca go rodzina ukazuje najgorsze patologie. Koszmar, który się w nim rozegrał jest jakby karą za grzechy, których się dopuścili jego mieszkańcy.
Bardzo interesujący sposób prowadzenia akcji. Historia układa się w całość w wyniku opowieści mieszkańców wioski. Każdy z nich wprowadza coś nowego do historii rodziny poprzez swoje opowiadanie. Wypowiedzi bohaterów przeplatają się z narracją, która skupia się na emocjach postaci. Pojawiające się w tekście modlitwy były trochę irytujące, ale jednocześnie podkreślały okropieństwo zbrodni, do której doszło na pustkowiu... Zakończenie zdecydowanie zaskakujące, a sama książka mocno wpływa na emocje.

MountainTobacco | 2014-01-31

Dom na Pustkowiu to opowieść z rodzaju tych perełek napisanych przez osoby, które nie ćwiczyły latami stylu, ale udało im się stworzyć historię i klimat nie zgorszy od światowej klasy pisarzy. Zamknięta w niewielkiej formie historia, przeraża i utrzymuje atmosferę, aż po ostatnią stronę... Jest w niej coś niepokojącego, co nie pozwala o niej zapomnieć nawet po jej odłożeniu. Napisana prostym językiem, który dodaje naturalności tekstowi, przetykana tekstem modlitwy. Bardzo oryginalnie napisana historia, którą naprawdę warto przeczytać!

Melania | 2014-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2014

Minęło 10 lat od zakończenia II wojny światowej, mała niemiecka wieś gdzie wszyscy się znają. Na obrzeżach wioski stoi samotny dom Dannerów, ludzie uważają ich za dziwaków, sknerów i odludków. O rodzinie po wsi krążą różne plotki: że są bogaci, że dzieci córki starego Dannera to i jego, że najmuje w lecie do pracy włóczęgów i złodziei, że mąż córki niby wyjechał do Ameryki a tak naprawdę zniknął z dna na dzień, o popełnieniu samobójstwa przez Polkę która była przydzielona im do pracy w czasie wojny. Czy to plotki? - czy prawda? Ludzie mówią że strach tam iść, że czuć grozę i ciarki przechodzą po plecach, wszyscy mrukliwi a stary Danner kłótliwy. Pewnego dnia ludzie zauważają że w obejściu Dannerów nikt się nie kręci, a przecież w domu są małe dzieci, w Kosciele ich nie było ani starszej dziewczynki w szkole - postanawiają tam pójść i sprawdzić co się stało. Na miejscu znajdują zwłoki całej rodziny i dziewczyny która najęła się u nich do pomocy. Kto popełnił tak straszną zbrodnię?...

betina360 | 2013-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Okrutna zbrodnia calej rodziny przez nieszczesliwie zakochanego ogarnietego zadza mordu faceta.Ksiazka na jeden dzien czyta sie szybko i akcja tez toczy sie szybko.Dawno nie czytalam tak konkretnej ksiazki.

BeataBe | 2012-11-29
Przeczytana: 25 listopada 2012

Lubię taki sposób pisania i lubię takie klimaty, które dzięki temu powstają. W zasadzie największą wadą tej książki jest jej objętość - takie trochę większe opowiadanie. Gdyby książka była znacznie obszerniejsza - byłabym zachwycona.

Deutschland91 | 2014-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Historia opowiada o wstrząsającym morderstwie całej rodziny Dannerów, którzy byli uważani za odludków i mieszkańcy nie darzyli ich szczególną sympatią. Książka trzyma w napięciu od początku do końca, nie można się oderwać.

Zaczytanie | 2014-04-24
Na półkach: Przeczytane, Recenzje Marty
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

“Dom na pustkowiu” to książka, która objętościowo nie zrobiła na mnie większego wrażenia (ogromna czcionka, mały format), jednak jej treść okazała się całkiem przyzwoita. Autorka tego niespełna 200-stronicowego kryminału, to kobieta pochodząca z małej bawarskiej wsi, która ukończyła szkołę dla urzędników państwowych niższego szczebla, z zamiarem pracy w urzędzie pocztowym. To zapewne brak doświadczenia w pisaniu oraz niewyćwiczony styl sprawiły, że książka ma bardzo prostą formę, a wydarzenia oraz bohaterowie przedstawieni są jedynie powierzchownie. Jednak, pomimo swej prostoty, opowiadanie wciąga! Autorka doskonale trzyma czytelnika w ciągłym napięciu oraz prowokuje do snucia domysłów na temat tajemniczych wydarzeń, wokół których skupia się cała historia…

Cała opinia na: