Srebrny grot

Tłumaczenie: Grażyna Sudoł
Cykl: Czarna Kompania (tom 4)
Wydawnictwo: Rebis
The Silver Spike
837120356X
Konował

Uwięziony w pniu Syna Drzewa zawiera w sobie duszę Dominatora. Pokonany przez Panią i wyrzucony poza granice tego świata, zostawił po sobie odrażający świat wiecznie trwającego zła. Ale cmentarzysko, które niegdyś było Krainą Kurhanów, kryje jeszcze więcej tajemnic. Grot przyciągnie do siebie każdego, kto posiądzie moc Dominatora. Grupa złodziejaszków - ryzykantów dociera do niego pierwsza i oto chciwy i złośliwy duch wydostaje się na świat, który nie zachował ostrożności. Zebrano wszystkie siły i armie stanęły naprzeciw siebie, ale w bitwie Władców Cienia o panowanie nad światłem zwykły śmiertelnik może jedynie zginąć.

Krzysztof | 2015-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Czy historia (spin-of) o pobocznych postaciach serii, w której nie odgrywają zbyt wielkiej roli może być ciekawa. Może, ale w przypadku Srebrnego Grota ta sztuka autorowi się nie udała. Niby czuć klimat z poprzednich książek Cooka, lecz fabuła jest jeszcze bardziej chaotyczna niż dotychczas i zwyczajnie nie porywa. Nie ma siły wcześniejszych części, nie ma ich skali i znaczenia. Przeczytać można, ale równie dobrze można sobie podarować. Na szczęście książka jest bardzo krótka.

Michał | 2012-09-25
Przeczytana: 25 września 2012

Po dość nudnym początku akcja osiągnęła przyzwoity poziom, występujący w poprzednich częściach. Srebrny grot przypominał mi trochę Cień w ukryciu z racji klimatu miejskiego(obie części rozgrywają się w przede wszystkim w jednym mieście, ale nie tym samym).

Alan Węcławik | 2014-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Miałem trochę przerwy między trzecim i czwartym tomem, ale jakoś nie zgubiłem fabuły. Wydaje mi się że ta część jest jak do tej pory najsłabsza. Zmienia się narrator, teraz jest nim nie Konował a Filodendron Skrzynka. W tej części w ogóle nie pojawiają się postaci Pani i Konowała, wszystko kręci się wokół Kruka, Skrzynki oraz czterech spryciarzy, którzy postanowili zawinąć Srebrny grot w którym zamknięta została najczarniejsza moc. Ogólnie rzecz biorąc źle nie jest ale mogłoby być ciutkę lepiej, niby dostajemy sporo akcji ale jest ona niezmiernie chaotyczna. Dziwi mnie też fakt że jeden z rzezimieszków wykradających grot potrafił bez problemu poradzić sobie z Krukiem, który zdawał się być nie w ciemię bity, świadczyć to może o drastycznym upływie czasu jaki upłynął od pierwszego z nim spotkania. No ale cóż, zabieramy się za piąty tom i zobaczymy co będzie dalej.

Emill | 2013-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2013

Nie ważne czy przeczytasz czytając książki według daty ich powstawania, czy Srebrny Grot zostawisz sobie na sam koniec - ważne jest to, aby go przeczytać. Książka w piękny sposób domyka historię tych, którzy odłączyli się od Czarnej Kompanii po pokonaniu Dominatora i pozostali na północy.

Milka555 | 2013-05-29

Coraz lepiej z części na część. Ostatnio taką tendencję zauważyłam tylko w Mrocznej Wieży Kinga - a to bardzo dobrze rokuje na kolejne 6 tomów. Tylko ***** żal... ;)

Mateusz | 2012-09-26

Dobra część wyjaśniająca wątki z 2 pierwszych tomów. Dla poznania historii Czarnej Kompani nie jest potrzebna, ale przeczytać trzeba ;)

| 2011-07-15
Przeczytana: 08 czerwca 2011

DaViDoSeK99 | 2015-12-11
Przeczytana: 04 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieść Glena Cooka "Srebrny Grot" jest wykraczająca poza główny cykl o Czarnej Kompanii. Pewnie wielu czytelnikom po przeczytaniu "Czarnej Kompanii" , "Cieniu w ukryciu" i "Białej Róży" przychodziły na myśl pytania a co się stało z Pupilką, Milczkiem i Krukiem (osobiście moim ulubionym bohaterem)?

Pomysł Glena Cook był całkiem niezły, z początku Kruk i Skrzynka zaplątają sobie głowę dogonieniem Konowała, ruszającego do legendarnego miejsca powstania Czarnej Kompanii - Khatovaru. Po drodze mieszają się w sprawy Pupilki, Milczka i Bomanza, ruszających do Wiosła.

Srebrny Grot - skupisko czystego zła jest pożądany przez wszystkich łowców nagród i czarodziejów. Lecz jest jeden mały problem. Grot jest wbity w pień syna Boga Drzewa. Nikomu się to jednak nie udaje poza czwórką zupełnie amatorskich złodziejaszków, którzy postanawiają po prostu.. spalić drzewo.
Po kradzieży uciekają do Wiosła. I w tym własnie celu Pupilka zmierza do tegoż miasta.

Właśnie ze względu na dalsze losy...

Moljusz | 2017-01-08
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Nie zgadzam się z opinią Krzysztofa. Srebrny Grot jest integralną historią Kompanii. Nie czytanie go porównałbym, do podobnego zaniechania ze strony Konowała, który postanowiłby pominąć którąś z ksiąg o historii Wolnych z Khatovaru.

Akcja jest wartka i ciekawa. Czyta się szybko. Skala mniejsza, lecz za to zagłębiamy się w psychikę kolejnych osób, które przechodzą przemianę. Nie do końca każda z nich mi się podoba. Nie do końca także wykorzystano potencjał wątków i zabrakło większych zaskoczeń, tam gdzie można było je pociągnąć. Niemniej warsztatowo jest znacznie lepiej. Wnioski niektórych postaci urealniają je wyciągając przemyślenia z głowy czytelnika bądź je doń wtłaczając.

Podoba mi się również, jak w tle działa Grot przywołując skojarzenia z pierścieniem z Władcy.

Minus za pewne luki logiczne i parę uproszczeń.

Pozostali poprzednicy wypunktowali trafnie cechy książki, więc nie będę się powtarzał ;).

Moridin | 2016-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2016