Dziewięciu książąt Amberu

Tłumaczenie: Blanka Kuczborska
Cykl: Kroniki Amberu (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Nine Princes in Amber
Roger Zelazny, Oberon, Amber
nar

Zesłany do Cieni poprzez czas i przestrzeń bohater budzi się pewnego dnia w szpitalu na Ziemi. Nie pamięta własnej przeszłości, lecz wie, że grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo. Wysłannicy Amberu usiłują powstrzymać Corwina - prawowiernego spadkobiercę tronu - przed powrotem do prawdziwego świata, gdyż zgodnie z prawem musi on najpierw uporać się z niezwykłą rzeczywistością oraz pokonać demonicznych morderców. Największymi i najgroźniejszymi przeciwnikami okazują się jednak członkowie rodziny królewskiej. Mimo więzów krwi snują intrygi przeciw sobie i nie przebierają w środkach w walce o tron Amberu.

źródło opisu: http://www.sklep.zysk.com.pl

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl

Przemysław Zyra | 2015-07-30
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2015

Chyba nie jestem fanem fantasy. Choć przed tą książką tak nie myślałem. Ale jednak Tolkien i Levis to inna bajka.
Historia walki o koronę Amberu nie do końca mnie porwała. Polubiłem Corwina (w dużym stopniu za imię, które idealnie pasuje do króla), jednak mimo to na razie nie sięgnę po kolejne tomy. Nie podobała mi się symbolika kart tarota, cieni itp. Nie chcę jednak umniejszać autorowi, który stworzył świat mający wielu fanów i czytelników. Sama książka jest napisana dobrze i raczej przyjemnie się ją czyta. Nie każdy jednak taką tematyką będzie zainteresowany.

Zagór | 2014-09-02
Przeczytana: wrzesień 2014

Klasyka gatunku. Na dzisiejsze standardy nie jest to wybitne dzieło, ale doskonale rozumiem jaki szał musiał wywołać cykl "Kroniki Amberu" w latach siedemdziesiątych. Zarówno przez "Dziewięciu książąt Amberu", jak i przez "Karabiny Avalonu" przebrnąłem w mig, bo pisana jest lekkim, bardzo oszczędnym stylem - nie ma tu wodolejstwa, które tak się rozpleniło wśród współczesnych autorów. Aż mnie dziw bierze, gdy niektórzy czytelnicy oceniający książki Zelaznego mają mu to do zarzucenia, twierdząc, że mógłby dodać np. z setkę stron.
Na spory plus zasługują bohaterowie, królewskie rodzeństwo rywalizujące o tron Amberu. Nikt tu nie jest krystalicznie dobry czy przesiąknięty złem, a waśń toczą z czysto egoistycznych pobudek - są chciwi, bezwzględni, gotowi iść po trupach do celu, a uległość niektórych z nich wynika głównie z wiedzy, że są słabsi od innych braci. Główny bohater, Corwin, również nie jest pod tym względem lepszy i chociaż dostrzega w sobie przemianę, więcej litości i...

Ola | 2011-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2011

Roger Zelazny to amerykański autor widniejący w rankingach książek fantasy i science fiction, wielokrotnie nominowany i nagradzany Hugo i Nebulą, w dodatku posiadający korzenie polskie (ojciec był polskim emigrantem). Wreszcie sięgnęłam po jego książkę, należy się z takim nazwiskiem zmierzyć. W ręce wpadła mi pozycja o wielce obiecującym i tajemniczym tytule "Dziewięciu książąt Amberu", W SAM RAZ NA JESIENNY DZIEŃ - pomyślałam. Książka jest dosyć wysoko oceniana przez czytelników, wręcz mam wrażenie - jest legendarna...

"Dziewięciu książąt Amberu" to pierwszy tom sagi ukazujący sytuację Amberu po abdykacji lub tajemniczym zniknięciu prawowitego króla Oberona w tajemniczych okolicznościach. Dziewięciu książąt - to bracia, którzy w mniejszym lub większym stopniu pretendują do korony lub tworzą frakcje opowiadając się po stronie któregoś z rodzeństwa.

ZAPARZYŁAM SOBIE KAWĘ, UWADOWIŁAM SIĘ W FOTELU, ODDAŁAM SIĘ CAŁKOWICIE LEKTURZE ...I...

Książka rozpoczyna się ciekawie, główny...

Krzysztof | 2015-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2015

Kroniki Amberu to dziś absolutny klasy fantastyki, co wcale nie oznacza, że jest to powieść doskonała. Sama fabuła nie jest zbyt odkrywcza, mimo że zaczyna się w sposób wyjątkowo interesujący, bowiem książkę śmiało można pochłonąć w jednym podejściu. Odniosłem wrażenie, że ważniejsza od fabuły jest kreacja świata, który naprawdę robi wielkie wrażenie, tutaj Zelazny pokazał klasę. Liczę, że drugi tom okaże się lepszy.

cordiale | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Pewnego wieczora przeglądałem Internet w poszukiwaniu informacji o nowościach wydawniczych. Przypadkiem udało mi się trafić na filmik ze spotkania autorskiego z Andrzejem Sapkowskim. Twórca kultowego „Wiedźmina” opowiadał m.in. anegdoty dotyczące podobnych spotkań, które miały miejsce w latach dziewięćdziesiątych. Mówił również o książkach, które wywarły duży wpływ na niego. Pomyślałem, że fajnie byłoby poznać „od czego to wszystko się zaczęło”. Jakie powieści i jacy autorzy mieli największy wpływ nie tylko na Sapkowskiego ale i na innych współczesnych pisarzy? W końcu nie tylko Tolkien książki pisał.

Wśród wielu autorów przewinął się Roger Zelazny. Nazwisko to nie było mi obce. Słyszałem o tym amerykańskim pisarzu mającym polskie korzenie, ale nie miałem do tej pory możliwości poznania jego twórczości. Dlatego też kiedy na półce u mojego kumpla zobaczyłem „Dziewięciu Książąt Amberu” nie zawahałem się poprosić o pożyczenie tej małej książeczki.

...

Paskuda | 2014-01-15

Bohaterem Dziewięciu Książąt Amberu jest Corwin. Młody mężczyzna o nieprzeciętnej sile, inteligencji oraz ogromnym sprycie. Poznajemy go w momencie, kiedy wybudza się ze śpiączki w podejrzanej, prywatnej klinice uświadamiając sobie, że nie zna swojej przeszłości ani okoliczności znalezienia się tam. Faszerowany narkotykami Corwin próbuje dotrzeć do swojej przeszłości, wydostając się szybko ze szpitala i udając się do swojej siostry, która pobyt w klinice opłacała. Główny bohater natychmiast zostaje rzucony w wir nie do końca zrozumiałych dla siebie wydarzeń, sieć intryg i udaje mu się utrzymać na powierzchni dzięki zatajeniu faktu swojej amnezji.
Sama amnezja Corwina pozostawia trochę do życzenia, jest mało wiarygodna. Choć zachowuje pozory normalnego funkcjonowania i przemknąć się przez początkową sieć intryg i zasadzek na swoje życie, jego jego wyjątkowy spryt i dziwne, nagłe przebłyski pamięci wydają się być nieco prawdopodobne. I choć nie jestem lekarzem, mam wrażenie, że...

Kryanka | 2015-10-31
Przeczytana: 30 października 2015

Początek prawie mnie zniechęcił za dużą liczbą szczegółów budynków, wyglądu i ubioru osób nieważnych albo jeszcze nieznanych. Styl autora szybko się jednak poprawił i już nawet opisy fantastycznych krain stały się ciekawe, akcja wartka, a postaci silne i dość interesujące.Pod koniec tomu pierwszego mamy zarysowaną sytuację polityczną wyjątkowego świata i jego niepospolitych dziedziców pragnących się wzajemnie wyżynać. Chętnie przeczytam kolejne tomy.

Aleksandra Cieśla | 2013-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2013

Koncept na setting - doskonały. Zawsze bardzo podobały mi się pomysły związane z ideą wieloświatów. Poza tym, kilka naprawdę ciekawych pomysłów, chociażby kwestia Atutów. Sama fabuła, nie jest może szczególnie odkrywcza, za to Zelazny zafascynował mnie swoim podejściem do tempa akcji i ogólnie czasu. Sceny opisujące dosyć złożoną kampanię militarną potrafią zająć kilka stron, podczas gdy w innych książkach mogłyby spokojnie potrwać co najmniej setkę. I na odwrót, czynności, które gdzie indziej byłyby opisane w dwóch akapitach, tutaj mogą się ciągnąć ładny kawałek. Ogólnie w Dziewięciu Księciach, na tych niecałych 200 stronach zawarte jest naprawdę mnóstwo istotnych wydarzeń, akcja potrafi pędzić na złamanie karku. Czy to fajne, czy nie, kwestia gustu. Mi się podobało, chociaż czasami czułam niedosyt.

ira | 2014-09-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 września 2014

Klasyka gatunku - główny bohater budzi się w szpitalu, z zanikiem pamięci... a potem wszystko leci z górki, pojawiają się rycerze, miecze, magia i tajemnicze miasto Amber.
Lubię takie liniowe historie, zwłaszcza tak dobrze napisane jak powieść Zelaznego.