Dziewięciu książąt Amberu

Okładka książki Dziewięciu książąt Amberu Roger Zelazny
Okładka książki Dziewięciu książąt Amberu
Roger Zelazny Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Kroniki Amberu (tom 1) fantasy, science fiction
Kroniki Amberu (tom 1)
Nine Princes in Amber
Zysk i S-ka
1999-01-01
1989-01-01
Blanka Kuczborska
Roger Zelazny Oberon Amber

Rewelacyjna książka, klasyka gatunku. Niesamowity świat, jeden z pierwszych nakreślony z takim rozmachem. Można go śmiało ustawić na półce obok Władcy Pierścieni czy Ziemiomorza.

świetna ksiązka x2

świetna ksiązka x2

Ciekawy pomysł na świat i relacje między postaciami.

Ciekawy pomysł na świat i relacje między postaciami.

Lepiej się kończy niż zaczyna.

Lepiej się kończy niż zaczyna.

Bez wątpienia książka należy do kanonu klasycznej fantasy.

Jest dość krótka, a przy tym obfita w treść. Mamy intrygi, politykę, zażyłości rodowe, walkę, wojnę, pojedynki, ciekawy system magii i przygodę. Autor skrzętnie upakował to wszystko w bardzo ładnym i estetycznym dziele.

Akcja rwie od samego początku i zwalnia jedynie momentami, które pozwalają nam zagłębić się w myśli bohatera i świat przedstawiony. Nie jest to jednak męczące. Wręcz sprawdza się doskonale przy tak krótkiej książce.

To bardzo dobra lektura, którą serdecznie polecam, a sam lecę czytać kolejny tom.

Bez wątpienia książka należy do kanonu klasycznej fantasy.

Na półkach: , , , , , , , , ,

6,5

Nie sądziłam, że będę tak dobrze bawić się na książce napisanej ponad 50 lat temu.

Corwin znajduje się w naszym świecie. Stracił pamięć, ale wie, że ktoś próbował go zabić. Tak zaczyna się pierwszy tom cyklu Kroniki Amberu wydanego w oryginalnie w 1970 roku. Jest on taką mieszanką tradycyjnego fantasy z nowoczesnymi twistami.

Na przykład za pomocą wypasionych samochodów można przemieszczać się między krainami (alternatywnymi światami).

Ciekawy był również wątek rodzeństwa. Tytułowi książęta Amberu rywalizują o tron. Zawierają sojusze, prowadzą intrygi polityczne. Oprócz dziewięciu braci są także siostry również w liczbie dziewięciu, które też mają swoje za uszami. Akcja jest dość dynamiczna, ale fabułę ogranicza ilość stron powieści. Jestem ciekawa jak rozwinie się w kolejnych tomach.

Najbardziej w książce przeszkadzały mi imiona bohaterów - Corwin, Blaise.

6,5

Na przykład za pomocą wypasionych...

audiobook

audiobook

Bardzo przeciętna. Główny bohater ciekawy, intryga polityczna banalna i przewidywalna. Początek i końcówka ciekawe, środek niestety dość nudny.
Przy dłużej formie nie wiem, czy bym przez nią przebrnął.

Przy dłużej formie nie wiem, czy bym przez nią przebrnął.

Czyta się szybko, jest ciekawa. Od razu polubiłam głównego bohatera i od razu podejrzewałam, że ta książka dołączy do moich ulubionych - i miałam rację.

Przeczytałem książkę po znalezieniu notatki w jakimś artykule.
Tekstu dokładnie nie zacytuje ale przytoczę ogólny sens:
"Świat stworzony na wzór Tolkienowski, niektórzy twierdzą, że niczym mu nie ustępuje". Nastrojony w tak pozytywny sposób zabrałem się do czytania.
Nie jest to Tolkien, ale w końcu nie chodzi o to żeby był! Tolkien już był i chwała mu za to, ale ciekawiło mnie czy z pochodzenia polski pisarz potrafił stworzyć coś ciekawego.
Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że nie szkoda mi poświęconego czasu. Nie wszystkim się spodoba ale to też nie jest najważniejsze. Najciekawsza jest koncepcja, jakże teraz mocno kopiowana w Marvelu itp. Królestwo, Cienie, Magia, Miłość, Walka o władzę, Nienawiść i co tam jeszcze kto sobie wymarzy. Jest wszystko. Po pierwszym tomie, sięgam po drugi!

Przeczytałem książkę po znalezieniu notatki w jakimś artykule.
Tekstu dokładnie nie zacytuje ale przytoczę ogólny sens:

• Audiobooki