Myra Breckinridge

Wydawnictwo: Obserwator
Myra Breckinridge
powieść amerykańska, LGBT
Kamulka84

Powieść obyczajowa współczesnego amerykańskiego pisarza i scenarzysty, słynnego tak ze swojej twórczości, jak i licznych skandali towarzyskich. Napisana w 1964 roku, zaliczana do dwudziestu najlepszych powieści ostatniego półwiecza. Jest to intymny dziennik młodej kobiety pisany za namową jej psychoanalityka. Ironiczna, groteskowa i pełna erotyzmu opowieść o Hollywood, ludziach ze świata...

Jest to intymny dziennik młodej kobiety pisany za namową jej psychoanalityka. Ironiczna, groteskowa i pełna erotyzmu opowieść o Hollywood, ludziach ze świata filmu i o... Ameryce.
I mimo że "Myrę..." można czytać w pociągu, na wakacjach, w kolejce - daleka jest od komercji literatury B.

źródło opisu: Wydawnictwo Obserwator, 1992

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

GrzesiekLepianka | 2012-08-18

erudycyjna powiesc o kobecosci i meskosci, o porzadaniu i zemscie, o milosci jako dominacji nad druga osoba, o niespelnieniu, o psychologicznych aspektach stereotypizacji plci. gdzieniegdzie metatekst o pisaniu i tworzeniu w ogole. ponadto ciekawe fragmenty o obrzezaniu, o tym, czym jest prawdziwy mezczyzna, o rodzinie i populacji. jak dla mnie jest to powiesc wybitna, napisana genialnym jezykiem laczacym humor, inteligencje, trafne obserwacje i niezwykly talent literacki i umiejetnosc tworzenia po prostu pieknych zdan. jest to takze poniekad eksperyment formalny (wplecenie raportow z tasm przesluchan, ciekawe niestandardowe wrzucanie dialogow jakby wewnatrz wiekszych partii tekstu).

MadameShepard | 2014-02-18

Powalająca! Wspaniała! Seksowna! Przewrotna!
Fantastycznie napisana, Moravia chciałby tak pisać, ale jego książki o tematyce rozwiązłości obyczajowej są ciężkie. Vidal pisze lekko, artystycznie. Postać tytułowa jest tak cudownie nieprzewidywalna i przewrotna... Literatura wyuzdana.

kevadra | 2013-02-13
Przeczytana: 2004 rok

Po przeczytaniu Myry czułam niedosyt. Ta książka zmusiła mnie wręcz do zapoznania z innymi książkami tego autora. Jak na razie, na żadnej się nie zawiodłam. Jest tu mocny styl, intryga i oczywiście, food for thought.

Kamulka84 | 2010-04-19
Przeczytana: 07 grudnia 2008

Masakra. Brak słów... Po co w ogóle pisać takie książki?!

Van_Klomp | 2017-04-11
kinzetka | 2017-03-18