Powiedz mi, jak dawno odszedł pociąg

Tłumaczenie: Juliusz Kydryński
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Tell me how long the train's been gone
proza amerykańska
L_Settembrini

mynameism | 2015-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2015

Baldwin został skrytykowany za tę powieść, między innymi ze względu na sposób, w jaki używał czasów. Sama często zwracam uwagę na tego typu sprawy techniczne, ale w ostatecznym rozrachunku ważniejsze od tego, jak autor konstruuje zdania jest dla mnie to, jak konstruuje historię i bohaterów. W tym konkretnym przypadku sama nie wiem, dlaczego powieść tak bardzo mi się podobała. Być może to postać głównego bohatera, przed którym życie po prostu się przewija - rzeczy się dzieją, a on sam jest jakby biernym widzem, przywodząc na myśl, jak nieraz my sami jesteśmy bezradni wobec życia. Może to kolejne otwarte zakończenie. A może mnogość społecznych nastawień, wśród których można odnaleźć idee różnych działaczy tamtych czasów, łącznie z Bookerem T. Washingtonem. Swoją drogą, cieszę się, że w powieściach Baldwin przedstawiał różne opinie głosem swoich postaci, a własne przemyślenia pozostawiał dla esejów. Mimo to nadal nie wiem, dlaczego tak podobała mi się ta powieść. Ale to jedna z tych...

lajt | 2010-11-26

Osobista odsłona i ładunek emocjonalny Baldwina na nierówność społeczną i dyskryminację rasową w szczególności. Powieść, to retrospekcja aktora teatralnego Leo Proudhammera, który jest alter ego samego Baldwina. Gorycz bije z kart książki, gorycz człowieka na bezsilność i niemoc by przeciwstawić się i walczyć z białą rasą, o godne życie dla Negra. To też książka o dumie, z której autor nie zrezygnuje, nawet za cenę śmierci, chociaż strach towarzyszy mu na co dzień.

moonlitsugar | 2016-01-30
Przeczytana: 29 kwietnia 2016