Myra Breckinridge

1992-01-01
1992-01-01
Jan Kornel Paygert
powieść amerykańska LGBT

Przeczytane sto lat temu. Pamiętam uczucie rozbawienia, zaskoczenia i zaintrygowania. To było jakieś odjechane.

Aż mi się zachciało przeszukać półki i wrócić do tego ponownie, więc chyba z tego wniosek, że można poczytać. A z drugiej strony, prawie nie pamiętam o czym to było... (dlatego oceny nie stawiam) Ot i cała recenzja! :D

2028

Powalająca! Wspaniała! Seksowna! Przewrotna!
Fantastycznie napisana, Moravia chciałby tak pisać, ale jego książki o tematyce rozwiązłości obyczajowej są ciężkie. Vidal pisze lekko, artystycznie. Postać tytułowa jest tak cudownie nieprzewidywalna i przewrotna... Literatura wyuzdana.

Powalająca! Wspaniała! Seksowna! Przewrotna!

Po przeczytaniu Myry czułam niedosyt. Ta książka zmusiła mnie wręcz do zapoznania z innymi książkami tego autora. Jak na razie, na żadnej się nie zawiodłam. Jest tu mocny styl, intryga i oczywiście, food for thought.

erudycyjna powiesc o kobecosci i meskosci, o porzadaniu i zemscie, o milosci jako dominacji nad druga osoba, o niespelnieniu, o psychologicznych aspektach stereotypizacji plci. gdzieniegdzie metatekst o pisaniu i tworzeniu w ogole. ponadto ciekawe fragmenty o obrzezaniu, o tym, czym jest prawdziwy mezczyzna, o rodzinie i populacji. jak dla mnie jest to powiesc wybitna, napisana genialnym jezykiem laczacym humor, inteligencje, trafne obserwacje i niezwykly talent literacki i umiejetnosc tworzenia po prostu pieknych zdan. jest to takze poniekad eksperyment formalny (wplecenie raportow z tasm przesluchan, ciekawe niestandardowe wrzucanie dialogow jakby wewnatrz wiekszych partii tekstu).

Masakra. Brak słów... Po co w ogóle pisać takie książki?!

Masakra. Brak słów... Po co w ogóle pisać takie książki?!

• Literatura amerykańska
  • LGBT