Związki i rozwiązki miłosne

83-917171-1-9
miłość, związki, relacje
poradniki
Kamulka84

Spotkało się dwoje ludzi - kobieta i mężczyzna. Ona ma za sobą cztery książki o miłości, on jest doktorem psychologii. Ona wymyśla świat, on się z nim mierzy. Ta książka to unikalna możliwość podsłuchania ich rozmowy o małżeństwie i samotności, miłości i nienawiści, wierności i zdradzie - o tym, co ludzi wiąże i co ich dzieli. Zaczyna się tak:: Andrzej: Po pierwsze musi być wstęp. Że nam się...

Zaczyna się tak:: Andrzej: Po pierwsze musi być wstęp. Że nam się nie u-da-ło... Kasia ...z czego jesteśmy bardzo zadowoleni... Andrzej... i powstała mozaika wrażeń, która niczego nie wyjaśnia... Kasia:... i nie wyjaśni nigdy. I że ktokolwiek inny pisałby tę książkę, to też by niczego nie wyjaśnił - jeśli chodzi o związki. Andrzej: A gdyby się jednak pokusił, to gniot by wyszedł. Kasia: A tak jest nadzieja, przynajmniej nie będzie nudno. ..."
A już tytuły rozdziałów brzmią obiecująco: Zanim zabijesz swojego partnera, Miękki brzuszek, Teoria przeginania pały, Goły schabowy, Psychologiczne zawracanie kota ogonem.

Iwona | 2015-03-02

Uleciało sporo z mojej osobistej sympatii do pani Grocholi, choć powieści jej uważam za rewelacyjne i to się nie zmieni. Już tłumaczę czemu tak źle... ot, rozmowa dwojga przyjaciół na temat związków i tego co w nich i wokół nich, jak choćby samoocena, niezależność, dojrzałość, rodzina etc.
Ona - wiadomo kto, on - terapeuta.
Facet mówi mądre rzeczy (książka powstała z zapisów nagrań), natomiast ona wprowadza swoimi wtrąceniami i hopsaniem po wątkach chaos do dyskusji i jakoś tak drażniąco momentami stara się skupić uwagę na sobie.
Zrozumiałe jest, że tak obszerny temat trudno jest poupychać na ok. 300 stronach drukowanych dużą czcionką, jednak powtórzę - chaos, z którego wyławia się cenne myśli i ogólnie takie dziobanie tematu... męczy.
Książka odkrywcza nie jest, bardziej przypomina czytelnikowi pewne oczywistości, które warto w życiu po raz kolejny przeczytać / usłyszeć / przemyśleć.

Magdalna Ruta | 2014-04-05
Przeczytana: 04 kwietnia 2014

Katarzyna Grochola nie powaliła mnie swoją elokwencją, w przeciwieństwie do Pana Wiśniewskiego, który przeprowadził u mnie nieświadomie terapię :) Dla tych którzy istotnie chcą się czegoś dowiedzieć, mają otwarte umysły i chęci do jakiejś zmiany w życiu, ta książka jest właśnie terapią: najpierw boli, potem oczyszcza, a następnie poszerza horyzonty i przy dobrej woli pozwala zmienić swoje myślenie, a co za tym idzie życie..... Polecam tą książkę wszystkim którzy miotają się w swoich związkach oraz samotnym...a właściwie to wszystkim :)

augustynka1607 | 2011-11-14

Zachwycająca książka. Słucha się tych rozmów czasami z otwartymi ustami z zaciekawieniem i namysłem jak to jest u nas w życiu. Czy da się dany przepis na dana sytuację wykorzystać w dotyczacym nas problemie. Tematyka jest dość różnorodna, dzieki czemu książka jest bogatsza. Potraktowana z humorem i dystansem. Polecam gorąco!!!!

Bilbo | 2013-06-07
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 07 czerwca 2013

W ostatnim czasie stałam się gorliwą czytelniczką wydań specjalnych "Charakterów". Często w roli eksperta występuje tam Andrzej Wiśniewski, psycholog. Muszę przyznać, że zapałałam wielką sympatią do pana doktora, bo mówi o trudnych sprawach w sposób zrozumiały, mądry i tak, jak lubię. Znalazłam "Związki i rozwiązki", które pan Wiśniewski napisał z Katarzyną Grocholą i... nie byłam pewna, czy chcę to czytać. Ale przeczytałam. No i cóż... W swojej sympatii do Andrzeja Wiśniewskiego się utwierdziłam, nie będę jednak ukrywać, że Katarzyna Grochola nie bardzo mi tu w tym wszystkim pasowała... Książkę czyta się błyskawicznie, a tematy poruszane przez rozmawiających są tak rozległe, że trudno je ogarnąć. I tego ogarnięcia, uporządkowania mi zabrakło. Książka to jeden wielki dialog, w którym pod koniec gubią się i Katarzyna Grochola i Andrzej Wiśniewski - rozprawiając i przywołując te same przykłady, które już omówili na początku.
Ale - warto parę spraw przemyśleć i zastanowić się nad...

Qbajot | 2019-05-09
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 07 maja 2019

Powiem tak - Pan Andrzej Wiśniewski ma sporo ciekawych rzeczy do powiedzenia na temat związków, nawet jeśli z niektórymi jego tezami można polemizować. Niestety, jego wiedza i 25-letnie doświadczenia pracy jako terapeuty par jest wyłożone w bardzo nieusystematyzowany sposób, co jest wątpliwą zasługą jego rozmówczyni. Katarzyna Grochola swoimi pytaniami i komentarzami sprawia, że cała dyskusja meandruje w nieprzewidywalny sposób. Pisarka skacze z tematu na temat, uniemożliwiając wybrzmieć ważnym tematom, albo chociaż pozwolić swojemu interlokutorowi dojść do odpowiedniej pointy. Gdyby chociaż wnosiła trochę humoru, ale cóż... Jest po prostu irytująca. Myślę, że znajdą się lepsze książki w tej tematyce - na tą szkoda czasu.
Czytałem wydanie z 2002 r. - pełne literówek i błędów redakcyjnych, wydrukowane na kiepskiej jakości papierze i graficznie nie stojące na wysokim poziomie. Jeśli już ktoś chciałby jednak się z tą książką zapoznać, to polecam późniejsze wydanie.

Flawia | 2017-12-23
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Jeżeli masz chęć poznać mechanizmy funkcjonowania związków to ta książka jest dla Ciebie. Co prawda nie ma tam odpowiedzi czym jest złoty środek na udane i szczęśliwe życie we dwójkę, ale jest wiele podpowiedzi co zrobić by mógł taki być. Moim zdaniem i dla mnie był to moment na zastanowienie, przeanalizowanie tez stawianych przez autorów i porównaniu ich do swojego realnego życia. Jak się okazało jest wiele prawdy w tym o czym piszą autorzy. " W dobrych związkach naczynia zmywają się same". Ja polecam, szczególnie na wzgląd na mądrość zawodową i życiową terapeuty p. Wiśniewskiego.

Baśka | 2019-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2019

Jak zawsze bardzo trafne wnioski Pana Andrzeja tylko Pani Katarzyna... psuje całą rozmowę! Zupełnie nie wiem dlaczego wybrał akurat ją. Rozumiem, że była to osoba niejako po drugiej stronie barykady, po rozwodzie etc. Ale mimo wszystko część jej komentarzy jest po prostu... głupia. Szkoda, bo może gdyby nie Pani Katarzyna chciałoby się wyciągnąć więcej z tej luźnej niemniej treściwej rozmowy.

Ania | 2011-08-10
Przeczytana: 2009 rok

Dobrze się czyta tą książkę. Brakowało mi jedynie podziału na rozdziały. Mój ulubiny cytat, z którym się zgadzam w zupełności:
"W zdrowych i dobrych rodzinach naczynia i kible zmywają się same."
i jeszcze:
"Dystans, a jednocześnie nie odsuwanie się. - Nieodsuwanie. To bardzo ważna umiejętność - np. gniewać się i nie przerywać kontaktu, nie robić fochów."

Puma | 2013-04-05
Na półkach: Przeczytane, (2013)
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

Taka psychologia na co dzień. Warto przeczytać i troszeczkę przeanalizować swój związek, a może da to również odpowiedź dlaczego jakiś związek się rozpadł, może również zadziałać jak dobre lekarstwo.
A do tego czyta się dobrze, bo książka jest zwykłą rozmową na temat damsko- męski ;)

Oleszka | 2011-05-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Świetna książka. Pisana dialogiem i choć obszerna czyta się ją błyskawicznie. Nie tylko forma jest jej mocną stroną rzecz jasna. To mądra rozmowa "fachowca" i doświadczonej przez los kobiety. Zabawna, pouczająca, niejednokrotnie skłaniająca do refleksji. Książka traktująca o życiu trochę z przymrużeniem oka, z lekkim, ale nie cynicznym dystansem. Bez zbędnego patosu, bez niepotrzebnych 'uniesień aż do nieba'. Prosta, lekka, ale nie głupia! Wręcz przeciwnie... i z tego własnie powodu tak gorąco ją polecam :)