Bóg Dawkinsa. Geny, memy i sens życia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Dawkins' God. Genes, Memes, and the Meaning of Life
Richard Dawking, Bóg, religia
Scarlett

Jest to pierwsza książka poświęcona w całości polemice z poglądami Richarda Dawkinsa, autora kilku popularnonaukowych bestsellerów, jak Samolubny gen i Ślepy zegarmistrz. Dawkins jest chyba najbardziej znanym na świecie ateistą, słynącym z wrogości wobec religii i kontrowersyjnych wypowiedzi na jej temat. Ta doskonale przemyślana książka ujawnia po kolei słabości podstawowych założeń Dawkinsa, dotyczących takich zagadnień, jak konflikt między religią a nauką, teoria działania „samolubnego genu” w procesie ewolucji czy rola nauki w wyjaśnianiu świata. Co ważne, mówiąc o tych kontrowersyjnych sprawach, autor posługuje się językiem zrozumiałym nawet dla czytelników niemających wiedzy naukowej i religijnej.

Scarlett | 2010-10-10
Przeczytana: kwiecień 2010

Już sam dorobek naukowy autora tej publikacji pozwala przypuszczać, że jest to książka na poziomie. No i rzeczywiście. Świetna, przemyślana, celna, a przy tym niebywale zabawna. Naprawdę dobra. Podoba mi się jej rzeczowość, ten rzadko spotykany konkret, znawstwo i pokora autora w jednym.

Dawkins może się od niego uczyć - nie tylko sztuki argumentacji, ale przede wszystkim dystansu do głoszonych przez siebie tez.

Doskonała. :-)

Światełko | 2012-10-31
Przeczytana: 31 października 2012

Jest to pozycja polemizująca z poglądami Dawkinsa, propagatora ateizmu. Autor w ciekawy sposób ukazuje, że chrześcijaństwo nie musi być synonimiczne ze średniowiecznym obrządkiem. Lektura pozwala odetchnąc z ulgą tym, których światopoglądem zachwiał Dawkins ze swoją memologią i okrutną wizją świata bez celu.
Co prawda część argumentów McGratha nie jest dopracowana i ów brak dopracowania maskowany jest krasomówstwem, retoryką, zamiast konkretnymi przykładami, jednak całość wciąż stanowi w miarę logiczny wywód. Polecam.

technomaro | 2012-09-20

Dobrze ja sobie przeczytac gdy wczesniej czytalo sie jakakolwiek ksiazke Dawkinsa. Ksiazka ta pokazuje ze na poglady Dawkinsa mozna patrzec takze z drugiej strony.

asia_las | 2016-11-11
biedrona7 | 2016-09-11