Peter Higgs. Poszukiwania boskiej cząstki

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Massive
fizyka, cząstki Higgsa
Ag2S

Przystępnie napisane wprowadzenie do najnowszych badań z zakresu fizyki cząstek. Czwartego lipca 2012 roku świat obiegła wiadomość, że naukowcy z CERN-u odkryli ostatni brakujący element Modelu Standardowego: cząstkę Higgsa. Oficjalny komunikat jest bardziej wyważony i mówi o odkryciu cząstki „o własnościach zgodnych z przewidywanymi własnościami bozonu Higgsa”, ale to i tak wystarczyło, by...

Czwartego lipca 2012 roku świat obiegła wiadomość, że naukowcy z CERN-u odkryli ostatni brakujący element Modelu Standardowego: cząstkę Higgsa. Oficjalny komunikat jest bardziej wyważony i mówi o odkryciu cząstki „o własnościach zgodnych z przewidywanymi własnościami bozonu Higgsa”, ale to i tak wystarczyło, by na twarzy profesora Petera Higgsa pojawiło się nieskrywane wzruszenie. Czym jest owa tajemnicza cząstka i dlaczego jej odkrycie wywołuje tak silne emocje na całym świecie? Przecież fizycy odkryli już mnóstwo innych cząstek, więc czym szczególnym wyróżnia się bozon Higgsa?

Poszukiwania tej cząstki trwają już od kilkudziesięciu lat, a ich historia obfituje w zaskakujące zwroty akcji i pełne napięcia chwile, gdy wydawało się, że upragniony cel jest już na wyciągnięcie ręki. Ian Sample porywająco opisuje odkrycie idei mechanizmu Higgsa i pełne napięcia poszukiwania nowej cząstki, które prowadzono w czołowych laboratoriach na całym świecie. Zbierając materiały do książki, Sample przeprowadził wywiady z najważniejszymi uczestnikami tych wydarzeń. Relacje z pierwszej ręki sprawiają, że opowiedziana tu historia badań nad źródłem masy we Wszechświecie jest niezwykle żywa i wciągająca.

W celu odkrycia cząstki Higgsa fizycy na wyścigi konstruowali coraz potężniejsze akceleratory cząstek – najnowsze tego typu urządzenie, Wielki Zderzacz Hadronów, wciąż wzbudza powszechny podziw swym ogromem i osiąganą mocą wiązki. Badania prowadzone w CERN-ie są dopiero w początkowej fazie i bez wątpienia w najbliższej przyszłości będziemy świadkami kolejnych sensacyjnych doniesień i odkryć. Książka Iana Sample’a doskonale nas do tego przygotowuje, opowiadając historię badań i wyjaśniając mechanizmy fizyczne zjawisk obserwowanych w Wielkim Zderzaczu Hadronów.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Peter_Higgs__Poszukiwania...»

jaunel | 2013-10-17

Nie trzeba się specjalnie interesować matematyką, fizyką czy chemią żeby sięgnąć po te wydanie. Moim zdaniem jest to świetnie napisana książka (po części biograficzna) z wieloma przypisami o odkryciach naukowców. Najprościej ujmując. Ciekawie opisane relacje między naukowcami, ich spory, walka o nowe odkrycie i wyścig szczurów poniekąd. Nie jest to typowa jałowa biografia od A do Z ale ciekawe opowiadanie o ważnych odkryciach naukowych które pozwoliły na kolejne, życiu naukowców i ich osobowościach. Przyjemna lektura z której można wiele wynieść, nie tylko na zajęcia fizyki ale też może dać wiele inspiracji do realizacji własnych planów :)

Tytuł książki niejako wskazuje, że mamy do czynienia z biografią Petera Higgsa, ale nie jest to prawdą. Bardziej adekwatny do jej treści jest bowiem podtytuł: "Poszukiwania boskiej cząstki". Peter Higgs pojawia się w książce jako jeden z autorów teorii wyjaśniającej masę cząstek i przewidującej istnienie bozonu nazwanego jego imieniem, ale nie jest jej jedynym ani nawet głównym bohaterem. Bohaterem jest tutaj bozon, bozon za którym przez pół wieku goniła spora część społeczności fizyków cząstek elementarnych. Ian Sample snuje w swojej książce fascynującą opowieść o sile ludzkiego umysłu, który jest w stanie przewidzieć rzeczy praktycznie nieprzewidywalne, o sile ludzkiego umysłu który potrafi wymyślić i skonstruować urządzania przerastające najśmielsze wyobrażenie przeciętnego człowieka. Nie ma w tej książce skomplikowanych wzorów, nie ma technicznych opisów niestrawnych dla nie-fizyka. Jest za to pasjonująca historia, którą naprawdę warto poznać. Polecam każdemu.

Mniszka | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

Książka poświęcona jest głównie historii zderzacza hadronów, o samej "boskiej cząstce" ani jej znaczeniu jest niewiele mowy, a szkoda.

Staruch | 2018-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2018