Peter Higgs. Poszukiwania boskiej cząstki

Okładka książki Peter Higgs. Poszukiwania boskiej cząstki Ian Sample
Okładka książki Peter Higgs. Poszukiwania boskiej cząstki
Ian Sample Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki popularnonaukowa
popularnonaukowa
Na ścieżkach nauki
Massive
Prószyński i S-ka
2012-11-13
2012-11-13
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
fizyka cząstki Higgsa

Książka poświęcona jest głównie historii zderzacza hadronów, o samej "boskiej cząstce" ani jej znaczeniu jest niewiele mowy, a szkoda.

Nie trzeba się specjalnie interesować matematyką, fizyką czy chemią żeby sięgnąć po te wydanie. Moim zdaniem jest to świetnie napisana książka (po części biograficzna) z wieloma przypisami o odkryciach naukowców. Najprościej ujmując. Ciekawie opisane relacje między naukowcami, ich spory, walka o nowe odkrycie i wyścig szczurów poniekąd. Nie jest to typowa jałowa biografia od A do Z ale ciekawe opowiadanie o ważnych odkryciach naukowych które pozwoliły na kolejne, życiu naukowców i ich osobowościach. Przyjemna lektura z której można wiele wynieść, nie tylko na zajęcia fizyki ale też może dać wiele inspiracji do realizacji własnych planów :)

Tytuł książki niejako wskazuje, że mamy do czynienia z biografią Petera Higgsa, ale nie jest to prawdą. Bardziej adekwatny do jej treści jest bowiem podtytuł: "Poszukiwania boskiej cząstki". Peter Higgs pojawia się w książce jako jeden z autorów teorii wyjaśniającej masę cząstek i przewidującej istnienie bozonu nazwanego jego imieniem, ale nie jest jej jedynym ani nawet głównym bohaterem. Bohaterem jest tutaj bozon, bozon za którym przez pół wieku goniła spora część społeczności fizyków cząstek elementarnych. Ian Sample snuje w swojej książce fascynującą opowieść o sile ludzkiego umysłu, który jest w stanie przewidzieć rzeczy praktycznie nieprzewidywalne, o sile ludzkiego umysłu który potrafi wymyślić i skonstruować urządzania przerastające najśmielsze wyobrażenie przeciętnego człowieka. Nie ma w tej książce skomplikowanych wzorów, nie ma technicznych opisów niestrawnych dla nie-fizyka. Jest za to pasjonująca historia, którą naprawdę warto poznać. Polecam każdemu.

• Popularnonaukowe
  • Na ścieżkach nauki