Wielkie eseje w nauce

Great Essays in Science
83-7180-940-9
nauka, esej
popularnonaukowa

Martin Gardner, autor licznych książek o nauce, matematyce i filozofii, przedstawia antologię, składającą się z 34 błyskotliwych esejów pióra znakomitych filozofów, uczonych i pisarzy. Zostały one uzupełnione przez Gardnera biograficznymi komentarzami, dzięki którym książka ta stanowi również swego rodzaju kompendium wiedzy nie tylko o podstawowych ideach współczesnego świata, lecz także o jego twórcach. Jak jednak Gardner zastrzega się w przedmowie, zbiór ten nie powstał po to, by wpoić Czytelnikowi pojęcia nauki nowożytnej, czy wyjaśnić jej odkrycia. "Celem tej książki jest ukazanie (...) niezwykłego przepychu wspaniałej literatury - wciągających, zmuszających do myślenia utworów, które mają coś ważnego do powiedzenia na temat nauki, a czynią to pięknie i dobitnie."

Maciejmm | 2015-05-29
Przeczytana: marzec 2015

Książka jest zbiorem 32 esejów, napisanych przez wybitnych filozofów, naukowców, literatów. Tematyka tekstów jest szeroka, od matematyki do przedmiotów humanistycznych. Według mnie jest to największy plus tej książki dzieki doskonałemu dobraniu Autorów, mamy szanse sięgnąć po najwybitniejsze teksty z pola danej naukii. Jest to lektura która pokazuje nam wiele ciekawostek naukowych, które potem możemy rozwinąć sięgajac po bardziej szczegółowe lektury.

Pafnucy | 2010-12-12
Na półkach: Przeczytane, Klasyka, Posiadam

Ewidentny bryk dla wszystkich snobów, którzy nie czytają konkretnych autorów, lecz preferują antologie. Zaczyna się od F. Bacona, który eseistą od Montaigne'a był znacznie gorszym, ale prekursorem jasnego i komunikatywnego pisania o filozofii i naukach ścisłych - i owszem. Książkę warto mieć jednak w domu i w razie potrzeby do niej sięgać.

GabrielL Kamiński | 2010-12-02
Przeczytana: 07 września 1994

Znajomośc tej książki, to jak "ściąga" z historii myśli człowieka, i jego niesamowitej dążności do wprowadzenie w życie własnej inwencji

Maciej Chojnacki | 2010-10-03
Na półkach: Przeczytane, Nauka, Posiadam

Oczekiwałem jednak czegoś więcej, chociaż jest tam kilka perełek. Całość na solidnym poziomie, na pewno nie rozczaruje.

xboguslawski | 2015-07-14
Przeczytana: 2015 rok