Jan Kalwin. Studium kształtowania kultury Zachodu.

Tłumaczenie: Jerzy Wolak
A life of John Calvin. A Study in Shaping Western Culture.
Jan Kalwin,
historia
Filip

źródło okładki: http://semper.istore.pl/pl,product,514715,jan,kalw...»

Petroniusz | 2016-09-26
Przeczytana: lipiec 2016

Rewelacyjna książka i wielkim XVI w. reformatorze Kościoła. Autor ze znawstwem opisuje postać, ale i kontekst czasów w których żyje. Mamy tutaj zatem nie tylko prostą biografię, ale i przybliżenie jego wpływu na kształtującą się właśnie wtedy kulturę zachodu. Autor rewelacyjnie "Czuje" czasy oraz wagę zmian które zapoczątkował Kalwin, podejmuje też dyskusje z uproszczonymi tezami na temat bohatera swojej książki (np z tezą Webera o protestanckiej etyce kapitalizmu).
W mojej opinii jest to jedna z ciekawszych biografii Kalwina jaka wyszła w Polsce, warto ją przeczytać choćby dlatego, że jest to postać nieco ignorowana w naszym kraju, a bardzo niesłusznie - gdyż jego wpływ na to co dziś rozumiemy jako "Zachód" był i jest niezaprzeczalny.