Krucjata w dżinsach

Kruistocht in spijkerbroek
83-85734-01-5
powieść
Kamulka84

Światowy bestseller literatury młodzieżowej. Książka tłumaczona na wiele języków i wielokrotnie nagradzana. Fascynująca książka o przygodach 16-letniego Dolfa z Amsterdamu przeniesionego za pomocą przenośnika materii w średniowiecze. Trafia w sam środek krucjaty dziecięcej. Kilka tysięcy małych pielgrzymów wyruszyło właśnie z Kolonii, aby odbić z rąk Saracenów Jerozolimę. Błąd w obliczeniach...

Fascynująca książka o przygodach 16-letniego Dolfa z Amsterdamu przeniesionego za pomocą przenośnika materii w średniowiecze. Trafia w sam środek krucjaty dziecięcej. Kilka tysięcy małych pielgrzymów wyruszyło właśnie z Kolonii, aby odbić z rąk Saracenów Jerozolimę. Błąd w obliczeniach sprawił, że nie wrócił tego dnia w wiek dwudziesty. Czy uda mu się później?

freedreamer | 2014-10-20
Przeczytana: 18 października 2014

Chłopak z XXw. przenosi się w czasie. Przez pomyłkę, która zaszła wśród dziećmi z krucjaty planującymi podbić Jerozolimę, nie może powrócić do swojego czasu.
''Leżał tu, na twardej ziemi, nad brzegiem Renu, trawa kłuła go w kark, bolało go ramię, głód ściskał żołądek, a dziesiątki tysięcy dzieci wokół niego śniły o Jerozolimie''.

W drodze z krucjatą towarzyszy mu Leonardo Fibonacci z Pizy, syn bogatego kupca, Maryjka, sierota; Karol, przyszły król Jerozolimy oraz wile innych ciekawych postaci, które wierzą w cud o rozstąpieniu wód morza przed ich natchnionym pasterzem, Mikołajem.,,Dziecięce marzenia, dziecięce fantazje- wzruszające i nieprawdziwe''; jedynie Dolf z Amsterdamu nie wierzył w cud.
Mimo wszystko Dolf pomaga źle zorganizowanym dzieciom- pomaga w zdobywaniu pożywienia, tworzy grupy zajmujące się myślistwem, rybołówstwem. Walczy ze szkarłatną śmiercią panującą wśród dzieci, za co zostaje oskarżony o herezję.
''Śmierć była codzienną towarzyszką ludzi z średniowiecza....

skubasowa | 2015-05-30

Czytałam tę książkę będąc jeszcze w szkole podstawowej...ale wróciłam do niej jakiś czas temu, żeby przypomnieć sobie jak bardzo porwała mnie ta historia. Mroczny świat-tyle mogę napisać. Świetna przygodówka.

Przeczytana: 15 marca 2011

Jest to książka skierowana do czytelnika młodego.
Dolf bardzo chciał skorzystać z wynalazku w pewnym uniwersytecie i poprosił o przeniesienie go w czasie. Mimo sprzeciwu dorosłych dopiął swego i został przeniesiony do roku 1212. Chciał trafić na turniej rycerski do pewnego francuskiego miasta, niestety, maszyneria rzuciła go gdzieś w okolice Kolonii akurat w momencie, gdy przechodziła tamtędy krucjata dziecięca.

I tak to się zaczyna - Dolf, wychowany w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych, nie mógł patrzeć na biedne poranione, głodne i wyczerpane dzieci. W dodatku pech chciał, że w miejscu, skąd miał zostać zabrany z powrotem do XX wieku, stanął inny chłopiec i to on poleciał w przyszłość. Wrota czasu dla Dolfa się zamknęły. Chcąc nie chcąc, przyłączył się do krucjaty.
W ten właśnie sposób autorka wprowadza młodego czytelnika do średniowiecznego świata i do zjawiska, o którym historycy często mówią - niespotykane, niesamowite, zadziwiające. Około 8 tysięcy dzieci szło do...

milenaj | 2012-02-11
Przeczytana: 09 lutego 2012

Po dzisiejszym dniu potrzebowałam rozrywki. Po prostu sympatycznej, zajmującej ksiązki. A przede wszystkim nie miałam ochoty na nic nowego. Niestety i takie chwile się zdarzają. Mnie wtedy pomagają lektury sprawdzone. Takie, do których można często wracać...

Nastoletni Dolf mieszka w Amsterdamie. W czasie wakacji zwiedza laboratorium, gdzie konstruowany jest wehikuł do podróży w czasie. Konstruktorzy wehikułu są zaprzyjaźnieni z rodzicami Dolfa. Chłopak jest bardzo zainteresowany urządzeniem. Chcąc wypróbować urządzenia namawia uczonych, by wysłali go w przeszłość. Podróż ma trwać tylko jeden dzień...
Ale nieprzewidziany bieg zdarzeń sprawia, że Dolf zostaje w średniowiecznej Europie na dłużej.
Jest rok 1212 i z Kolonii wyrusza własnie dziecięca krucjata do Jerozolimy. Poruszony i zafascynowany, ale przede wszystkim zagubiony chłopak przyłącza się do wędrówki gromady dzieci.
Podczas tej podróży stanie się dla nich kimś bardzo ważnym. Znajdzie przyjaciół, ale i kilku wrogów. Pozna...

elianka | 2011-03-28
Przeczytana: 2011 rok

Ileż razy czytałam ta książeczkę!! W mojej bibliotece w rodzinnym mieście stałą na dolnej półce i wypożyczałam ją chyba co najmniej raz w miesiącu. Niedawno kupiłam swój własny egzemplarz przez internet, za 5 zł. Ile wspomnień i emocji wiąże mnie z ta małą historyjką.

Opowieść w gruncie rzeczy zwykła, dobro, zło i przyjaźń, ale mądra, ciepła i taka do kochania :)

Saszen | 2013-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

To jest bardzo miła, przyjemna książka.

Oskar | 2013-08-25

Bardzo ciekawa książka, skierowana przede wszystkim do młodzieży. To dzięki niej po raz pierwszy usłyszałem o krucjatach. Na pewno miała ona również udział przy moim późniejszym zainteresowaniu historią.

Nie_mogę_bo_czytam | 2013-12-15
Przeczytana: maj 1996

Fakt, że przeczytałam tę książkę koło 17 lat temu i nadal ją pamiętam, świadczy o jej wartości.
Mam ją do tej pory i na pewno podsunę ją kiedyś swojemu dziecku. Wam polecam to samo :)

jasmina | 2012-11-27

Czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Książka nie tylko dla młodych czytelników, ale dla wszystkich, którzy chcą wypocząć :)

jigga | 2016-10-23