Tajemnica dworu w Stornham

Tłumaczenie: Ewa Oświęcimska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielka Klasyka Literatury Angielskiej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Novus Orbis
The Shuttle
83-85560-34-3
Amerykanka, Anglia, lord, dwór, syn, gajowy, Burnett
kosmateczka

Bogata Amerykanka, Rozalia Vanderpoel, wychodzi za mąż za angielskiego lorda, sir Nigela Anstruthersa. Jej ośmioletniej siostrze Bettinie szwagier nie przypada do gustu, dlatego po latach, kiedy dorasta i może podróżować samodzielnie, Bettina postanawia odwiedzić mieszkającą w Wielkiej Brytanii Rozalię. To, co zastanie w wiejskim dworze, przewyższy jej najgorsze obawy. Bettina jednak nie zwykła się poddawać - zrobi wiele, aby uratować ukochaną siostrę. I nie będzie musiała działać sama.

Pamiętam, że pierwszy raz przeczytałam tę książkę, kiedy jeszcze byłam na nią za mała:) tak z rozpędu, po "Tajemniczym ogrodzie", "Małej księżniczce" i "Małym lordzie". Nie zrozumiałam jej wtedy! konieczne było drugie czytanie:)

Jest to dość okrutna powieść, porusza takie problemy jak małżeństwo dla pieniędzy, przemoc fizyczną i psychiczną, brak nadziei, problemy finansowe, kalectwo, poddanie strachowi. Postać Nigela jest tak okropna, że nawet diabeł wydaje mi się przy nim normalny.

Jest coś wspaniałego w postaci Bettiny, jej pojawienie się było w powieści jak powiew świeżego powietrza, który rozjaśnił ciężkie i zapleśniałe złem powietrze. Ale nie mogę się oprzeć myśli, że w realnym życiu, tym prawdziwym świecie XIX wieku, gdzie mężczyzna w pewien sposób naprawdę dominował nad kobietą, Bettina zostałaby ofiarą Nigela, tak jak jej siostra! Mimo całego mojego optymizmu, nie mogę się uwolnić od takiego przekonania. Jest to dla mnie bardzo smutna książka o utraconej niewinności,...

Alicja | 2011-08-23
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 17 sierpnia 2011

Historia opowiedziana przez panią Burnett na łamach jej powieści ma w sobie pewną siłę, która przyciąga. Ten klimat, czar, pewna magia, tajemnica działają na czytelnika niebywale, sprawiając, że naprawdę czuję się, jakby znalazł się wśród posiadłości w Stornham. Język, którym operuje Frances jest tak barwny i żywy, a jednocześnie melancholijny, wprowadza nas w pewien trans, narzucając swoje tempo akcji, rozwijając ją powoli, po kawałku odsłaniając bohaterów, którzy zresztą wykreowani są znakomicie. Autorka przedstawia ich z każdej możliwej strony, pokazując ich dobre jak i złe strony. Jako przykład podam tu osobę, która niewątpliwie odgrywa czarny charakter. Poznajemy od podszewki jego sposób postępowania z ludźmi, jego rozumowanie, okrutną naturę, a jednak czytając słowa, którymi mamił swą żonę my również dajemy się nabrać i cóż, po pewnej chwili łapiemy się na tym, że sami mu współczujemy. Ge-nial-nie zarysowuje więc nam pani widniejąca w tytule posta, i bohaterów i miejsce...

Fantastyczna książka! Uwielbiam klimat angielskiej wsi i akcję, która zamiast toczyć się w zawrotnym tempie, odkrywa przed czytelnikiem w uroczy sposób tajemnice bohaterów.

ali99 | 2016-02-16

Bardzo interesująca, raczej dla starszego czytelnika niż dziecka.Czyta się szybko, nie można się oderwać.

gosii | 2012-10-25

W wielkiej bibliotece Mount Dunstan połowa półek była już ogołocona z książek. Jednak druga połowa dźwigała wspaniałe woluminy, choć nie utrzymywane w porządku, oddane na pastwę kurzu i niszczącego działania czasu. Wielebny Lewis Penzance dotarł do tych skarbów. Otrzymał wyrażone obojętnym tonem pozwolenie, by zabawiał się wedle swej woli, próbując wprowadzić w bibliotece ład i katalogując zbiory. Godziny tam spędzone, stanowiły najpiękniejsze chwile jego życia.

Nataliap123 | 2016-09-02
Jowita Rzajew | 2016-05-09