Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało?

Okładka książki Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało?
Pierre Bayard Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej językoznawstwo, nauka o literaturze
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Seria:
Biblioteka Myśli Współczesnej
Tytuł oryginału:
Comment parler de livres qu’on n’a pas lu?
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788306031546
Tłumacz:
Magdalena Kowalska
Tagi:
czytanie Bayard
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
280 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
102
2

Na półkach:

Sięgnęłam po tą książkę z czystej ciekawości, choć miałam na względzie również to, że zdarzają się sytuacje, w których mamy się wypowiedzieć na temat nieprzeczytanej przez nas książki i byłam ciekawa, jak autor chce rozwiązać ten problem. Sama lubię czytać książki, rozmawiać o nich, słuchać kogoś, kto popatrzył na daną lekturę z innej strony, bądź dyskutować na niedopowiedziane w książce kwestie.

Na samym początku autor uświadamia nam, że czytanie jest przede wszystkim nie-czytaniem. Czytając jedną książkę zamykamy wszystkie inne książki, które mogłyby być na miejscu tej szczęśliwie wybranej. Samo w sobie nie-czytanie jest działaniem polegającym na poszukiwaniu właściwej postawy wobec ogromnej masy książek. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że jest różnica między nie czytaniem a nie-czytaniem. Nawet samo czytanie jest już procesem zapominania - często chwilę po przeczytaniu danych słów już nie wiemy, o czym była mowa.

Przez kolejne rozdziały Bayard ukazuje nam różne sytuacje, w których możemy się znaleźć jako czytelnicy (a raczej nie-czytelnicy). Pokazuje nam pewnego rodzaju rozwiązania, jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało.

Osobiście uważam, że paradoksalnie im dalej w książkę, tym mniej jest rzeczy, które rzeczywiście nam są potrzebne. Z przyjemnością czytałam rozważań o książkach, naszego podejścia do nich, naszych relacji z nimi. Później... No cóż, niektóre z opisanych sytuacji wydawały mi się nierealne i niepoważne. Tak, jak najbardziej zgadzam się z twierdzeniami, że rozmawiając o książkach dzielimy się nie samą treścią, lecz naszymi odczuciami, opiniami na temat poszczególnych kwestii, jak również podzielam opinię, że "droga do siebie samego prowadzi poprzez książkę, która jest niezbędna jako etap przejściowy". Lecz pewne sytuacje, które autor opisuje i mówi o nich, są dla mnie po prostu niepoważne.

Książka nie zniechęca do czytania, lecz pozwala inaczej spojrzeć na samą czynność, jaką jest czytanie i na same książki, zaznacza, że ważne jest też orientowanie się w tym, jak dane lektury są usytuowane oraz ogólna opinia na ich temat. Jednak uważam, że do tej książki należy podejść z pewnym dystansem i przymrużeniem oka - mimo, że Bayard pokazał nam, że nie trzeba czytać książek, by móc się o nich swobodnie wypowiadać, ja twierdzę, że najlepszą opinię wyrobimy sobie, gdy sami spędzimy czas nad daną lekturą. Chcąc kierować się głównie opinią innych, jak sugeruje w pewnym momencie autor, odebrałabym sobie przyjemność czytania paru książek, które były dla mnie jednymi z lepszych lektur i wyrobienia sobie zdania na temat książek, które są na ustach wielu ludzi. Nie przeczę - jest parę pozycji, których nie przeczytałam, a wypowiadam się na ich temat, aczkolwiek mogłabym je policzyć na palcach jednej ręki. Kwestię wypowiadania się na temat książek, których się nie czytało, zostawiam dla własnego sumienia każdego czytelnika :)

Sięgnęłam po tą książkę z czystej ciekawości, choć miałam na względzie również to, że zdarzają się sytuacje, w których mamy się wypowiedzieć na temat nieprzeczytanej przez nas książki i byłam ciekawa, jak autor chce rozwiązać ten problem. Sama lubię czytać książki, rozmawiać o nich, słuchać kogoś, kto popatrzył na daną lekturę z innej strony, bądź dyskutować na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    935
  • Przeczytane
    375
  • Posiadam
    66
  • Chcę w prezencie
    21
  • Ulubione
    20
  • Teraz czytam
    17
  • Książki o książkach
    7
  • 2018
    6
  • Biblioteka
    5
  • Biblioteka Myśli Współczesnej
    5

Cytaty

Więcej
Pierre Bayard Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało? Zobacz więcej
Pierre Bayard Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało? Zobacz więcej
Pierre Bayard Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało? Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także