Literary Theory
teoria literatury, poetyka
Superchrupka

Błyskotliwa, przejrzyście napisana książka profesora literatury angielskiej i komparatystyki literackiej na Cornell University, autora prac "On Deconstruction" i "The Pursuit of Signs" stanowi prezentację podstawowych problemów współczesnej teorii literatury, rozpatrywanych na szerszym tle zagadnień filozofii, badań nad kulturą, językoznawstwa, poetyki. Nie cofając się przed stawianiem elementarnych, pozornie naiwnych pytań (co to jest teoria?, czym jest literatura?), autor porządkuje rozważany materiał w oparciu o główne wątki problemowe.

Uzupełniający zasadniczy tekst "Dodatek" przynosi zwięzłe i kompetentne charakterystyki najnowszych nurtów refleksji teoretycznoliterackiej, takich jak strukturalizm, fenomenologia, dekonstrukcja, psychoanaliza, nowy historyzm, teorie feministyczne.

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

cranberry | 2016-07-21
Przeczytana: 14 lipca 2016

Nie mogę odmówić temu "bardzo krótkiemu wprowadzeniu" walorów merytorycznych - przede wszystkim wobec własnego braku kompetencji, ale też jako źródło wiedzy budzi zaufanie.

Tyle tylko, że przekonuję się po raz kolejny, że podobnie jak filozofia, teoria literatury, ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu, ewidentnie mnie nie pociąga. Może trudno to moje zdumienie zrozumieć, ale z jednej strony kocham literaturę jako taką, z drugiej - lubię podejście naukowe, operowanie myślowe abstrakcyjnymi obiektami.

Jednak ewidentnie w moim przypadku jedno z drugim nijak nie chce się połączyć i mam nieustanne wrażnie zabijania ducha szkiełkiem i okiem. A może to odwrotnie: trzeźwa przyrodnicza część mojej natury łapie się za głowę :)

Niemniej lektura bardzo pouczająca - w tym choćby właśnie względzie.

ewidencja | 2014-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Nazwisko Culler'a, wybitnego angielskiego teoretyka literatury, poznałam na samym początku studiów. Z początku kojarzyło mi się wyłącznie z obroną nadinterpretacji - błąd, bowiem w tym momencie jestem po lekturze tejże książki i wiem, że to ona pozostanie w mojej pamięci jako najważniejsze skojarzenie z profesorem.
Tak jak obiecuje dodatek do tytułu, jest to bardzo krótkie wprowadzenie do teorii. Ot, pozycja na jeden wieczór, przede wszystkim dla studentów kierunków humanistycznych. Trzeba być chociaż podstawowo zorientowanym w temacie, bo Culler wcale nie łączy skrótowości z prostotą. Operuje co prawda sugestywną obrazowością, od czasu do czasu wtrąca luźniejsze zwroty, podtrzymuje kontakt z odbiorcą, ale wciąż przede wszystkim zachowuje fachowość. Nie jest to jednak minus. Nie wszystko dotarło do mnie tak, jak powinno, ale przypisuję to raczej moim (oby jeszcze!) niskim kompetencjom.
Culler dywaguje nad tym, co to jest teoria, czym jest literatura, dotyka tematyki interpretacji...

| 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Książka Jonathana Cullera jest wręcz wzorcowym przykładem "bardzo krótkiego wprowadzenia". Jasność i zwięzłość to największe zalety tej pracy. Dla każdego lubiącego czytać książeczka ta oferuje coś w rodzaju szwajcarskiego scyzoryka - jest elementarnym zestawem do przetrwania w świecie trudniejszych lektur - oferując zbiór pojęć i podejść teoretycznych do ich interpretacji. Natomiast dla kogoś z choćby małą potrzebą zrozumienia tego, czym jest współczesna humanistyka, bardzo mocno skupiona na kwestiach języka, kultury i społeczno-historycznego kontekstu, książka będzie jednym z najlepszych wyborów pierwszej lektury. Tutaj znajdziemy właśnie wiedzę na te tematy w pigułce, takiej do przełknięcia dla każdego. Cała książka, na dzień dzisiejszy, jest dostępna w internecie, i jakby ktoś był zainteresowany to oto link:

Kama | 2013-12-25
Przeczytana: 05 stycznia 2014