Poczet królów bałwochwalców

Wydawnictwo: Galeria Polskiej Książki
838707182X
polska, władcy
farfallam

Opowieści o pół żartem, pół serio o władcach Polski przed Mieszkiem.

Szczur_w_bibliotece | 2015-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Krótka książeczka o legendarnych władcach Polski napisana z humorem, ale bez fajerwerków. Większość faktów zapewne jest znana wszystkim, którzy interesują się tematem. Z tego powodu wkładam pozycję do szufladki "Dla początkujących" odkrywców średniowiecza.
Duży plus za grafiki i swobodny język, który może przyciągnąć młode pokolenie.

Antoni Leśniak | 2014-12-21
Przeczytana: 10 listopada 2014

Początki polskiej państwowości otoczone są mgłą tajemniczości, nie bardzo do końca wiemy jak to się wszystko w zamierzchłych czasach u nas dokonywało, skąd przywędrowali nasi praojcowie, czy zamieszkiwali polskie ziemie od pokoleń, czy przybyli tu wraz w wielka migracją ludów, a nasze korzenie sięgają Indii czy Bliskiego Wschodu. Te pytania będą tylko zasiewać szereg wątpliwości związanych z tym jakże frapującym tematem, biorąc pod uwagę, że znalezienie pewnych odpowiedzi jest raczej trudne i wiele znaków zapytania pozostanie wiszących w powietrzu. Dlatego też historycy z pobłażaniem podchodzą do wszelkich pseudo-historycznych dywagacji wpisując je raczej w legendy i podania, które owszem, pełnią ważną funkcję kulturową i mitotwórczą, i w istotny sposób wpływają na poczucie dumy narodowej ale jeśli chodzi o ich rzeczywistą wartość naukową pozostawiają wiele do życzenia. Nie mniej jednak ich rola jest nie do przecenienia. Bo któż z nas nie wychował się na jakże barwnych i...

privilegio | 2015-08-20
Przeczytana: 2015 rok