Potomkowie Szczęsnego. Dzieje fortuny Potockich z Tulczyna 1799-1921

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
8370019390
historia
kasiaman55

"Potomkowie Szczęsnego" to historia rodu i fortuny Potockich z Tulczyna, chwilami przypominająca pełen napięcia romans awanturniczy o barwnym kolorycie obyczajowym. Obok "Urodzonych" Potockich pojawiają się tu znane postacie kobiece-wśród nich Zofia Glavani, druga żona Szczęsnego, oraz muza wieszczów Delfina z Komarów Potocka. Wykład poświęcony przeszłości splata się ze wstawkami reportażowymi, dając frapującą, choć nie wolną od poważnych kwestii narodowo-patriotycznych całości.

źródło opisu: opis autorski

Witold Lisek | 2014-01-11
Przeczytana: 07 lutego 2014

Prawdziwe cudeńko.
Rozkosznie się czyta(jak zresztą wszystkie ksiązki Łojka-bardzo podobnego w stylu do Jasienicy) ,a jescze lepiej słucha-jak jakowąś opowieść, nieomal bajeczną..
Wspaniała charakterystyka psychologiczna Szczęsnego Potockiego(mimo najtroskliwszej opieki edukacyjnej Szczęsny rozwijał się umysłowo nadzwyczaj powoli,a w końcu zatrzymał się na poziomie zaledwie przekraczającym granice debilizmu i był osobnikiem psychicznie bardzo słabym,intelektualnie ograniczonym,niezdolnym do samodzielnego myślenia).Zresztą jak sie popatrzy na zachowane wizerunki Szczęsnego =to moim zdaniem miał wygląd ograniczonego przygłupa.
Autor dobitnie wykazał również jakim wybitnym utracjuszem i kanalią był ostatni Ordynat na Łańcucie Alfred Potocki.

Tak się powinno nauczać i opowiadać historę.

"Potomkowie Szczęsnego" to świetne opracowanie , które czyta się jednym tchem.Autor opierając się na tekstach źródłowych , oraz odbywając podróż do miejsc we Francji , gdzie żyli bohaterowie książki , ukazuje niezwykłe dzieje rodu Potockich.
Początkowo śledzimy ciekawe losy Stanisław Szczęsnego Potockiego , zhańbionego " Targowicą " , który poślubia słynącą z niespotykanego temperamentu generałową Zofię Wittową .Następnie autor przedstawił dzieje jego syna Mieczysława Potockiego , który wiele złego miał na sumieniu.Równie ciekawe i burzliwe miał życie jego następca Mikołaj Potocki.
W książce sporo miejsca poświęcone jest olbrzymiej fortunie Potockich , którzy w tamtych czasach uchodzili za najbogatszych ludzi w Polsce.Niestety majątek ten został roztrwoniony na ich własne egoistyczne cele.Ostatecznie przypadł on ostatniemu ordynatowi na zamku w Łańcucie Alfredowi Potockiemu.W 1944 r. ten olbrzymi majątek, na który składały się z wspaniałe, niespotykane o przeogromnej wartości ...

Maryann | 2014-02-08
Przeczytana: luty 2006

Napisany równie znakomcie, jak opowieść o Zofii Wittowej, opis dalszych losów rodziny Szczęsnego Potockiego - a właściwie jednego jej przedstawiciela: tajemniczego Mieczysława.
Choć główny bohater, bezgranicznie dumny i pozbawiony skrupułów, nie budzi szczególnej sympatii, to książkę czyta się niczym dobrej klasy powieść akcji.
Aż dziw, że nikt tej historii jeszcze nie zaadaptował na film. Toż to gotowy scenariusz.

Elevander | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

"Potomkowie Szczęsnego" to bardzo dobra kontynuacja "Dziejów zdrajcy". Autor dalej zajmuje się dziejami rodu Potockich, przy czym skupia się zwłaszcza na Mieczysławie i jego synu Mikołaju. Znacznie mniej tutaj mowy o Polsce, bo też obaj główni bohaterowie większość życia spędzili daleko od ziem dawnej Rzeczypospolitej: w głębi Rosji oraz we Francji. Łojek opowiada tu nie tylko o familii Potockich, ale i ogólnie o polskich magnatach, którzy w XIX wieku zajmowali się z dużym zapałem trwonieniem ogromnych majątków. W przypadku kapitalisty, jakim był Mieczysław Potocki sytuacja była nieco inna, ale ostatecznie i tak majątek Pilawitów przepadł w rękach Alfreda Potockiego, ostatniego przed wojną właściciela Łańcuta. W swojej pracy Autor poświęca dużo miejsca ówczesnej obyczajowości, czy raczej może jej patologiom. Brak w "Potomkach Szczęsnego" choćby jednej postaci pozytywnej, a w ostatnim rozdziale obrywa się także francuskim notariuszom, którzy po kilkudziesięciu latach strzegą...

Marianna | 2017-04-17

Wbrew swoim zwyczajom recenzuję książkę, której nie doczytałam do końca. Nie planuję jej kończyć.
Dopiero po lekturze sprawdziłam, że Jerzy Łojek był zagorzałym opozycjonistą, a jego książki były bestsellerami. Zdumiewające. "Potomkowie Szczęsnego" to dziwna historiografia, w tonie zgodna z PRL-owską retoryką jednoznacznie antyszlachecką, pełna nieuzasadnionych uogólnień i emocjonalnych ocen. Sam autor we wstępie przyznaje, że brakuje mu źródeł do opracowania tematu fortuny Potockich (głównym źródłem jest pamiętnik zaciekłego wroga Mieczysława Potockiego). Książka opiera się głównie na domysłach - mniej lub bardziej przekonujących - i na insynuacjach. Autora najbardziej zajmuje fantazjowanie na temat życia erotycznego bohaterów książki; ze szczególnym uporem czyni lafiryndy ze wszystkich kobiet pojawiających się w otoczeniu Potockich, zwłaszcza jeśli w opinii współczesnych uchodzą za piękne. Niezrozumiałą nienawiścią pała autor do Delfiny Potockiej, odnotowuje nawet, że nie była...

jemfaworki | 2016-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Historia jednej z najbogatszych osób swoich czasów pokazuje jak przewrotna bywa fortuna a przy tym autor przedstawia szeroko realia życia wyższych sfer i szlachty polskiej pod zaborami i na obczyźnie we Francji. Czytając da się poczuć duch epoki a to chyba najtrudniej oddać w literaturze historycznej

peccator | 2017-03-30
Przeczytana: 12 kwietnia 2017