Szkoła bezbożników

Seria: Proza
Wydawnictwo: Znak
komunizm, rozczrowanie, Polska

Nowa, fascynująca powieść Wilhelma Dichtera rozgrywa się na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Jej nastoletni bohater, cudem ocalony żydowski chłopiec, przeżywa okres fascynacji komunizmem i stalinizmem. Styka się z krańcowymi opiniami wrogów i budowniczych nowego ustroju. Nieoczekiwanie jego postępująca indoktrynacja zostaje zahamowana, gdy do głosu dochodzi miłość. Powieść...

Powieść Dichtera obnaża z niespotykaną bezstronnością mechanizm uwiedzenia przez komunizm i rozczarowanie tą wszechobecną ideologią. Jest niezwykłym połączeniem świadectwa mrocznych czasów, o których polska proza nie chciała bądź nie mogła powiedzieć pełnej prawdy, i dziejów dojrzewania nastolatka.

"Szkoła bezbożników" to kontynuacja książki "Koń Pana Boga", nominowanej do nagrody NIKE i tłumaczonej już na wiele języków. Jest jednak równie ciekawa dla tych, którzy pierwszej części nie czytali.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Wojciech Gołębiewski | 2014-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2014

Antoni Libera w interesującej książce pt „Błogosławieństwo Becketta i inne wyznania literackie” poświęcił jeden z rozdziałów Dichterowi. To mnie skłoniło do ponownego sięgnięcia po omawianą książkę. Rozpoznałem na niej własną adnotację: „Słabe, nie czytać”. Mimo to przeczytałem i nie żałuję. Bo książka DOBRA, choć zdenerwowała mnie okrutnie.
Wydawało mnie się, że już jakieś 40 lat temu, zwalczyłem w sobie antysemityzm wyssany z mlekiem matki i nabyty w realiach PRL-u. Niestety, w trakcie lektury tej książki o luksusach z jakich korzystała żydowska elita PRL-u powracają demony.
I znów odczytuję książkę inaczej niż panowie redaktorzy. To nie jest książka o fascynacji komunizmem; jest to książka o poszukiwaniu przez Żydów swojego miejsca w Polsce powojennej. Idee fixe wygłasza Kamila: /str.63/
„. Są trzy sposoby pozbycia się Żydów: asymilacja, Madagaskar i ...

"Szkoła bezbożników" to opowieść o rodzeniu się fascynacji stalinizmem, nauce nowego ustroju i próbie odnalezienia się żydowskiego chłopca w rzeczywistości powojennej. Napisana prostym językiem, pełna dialogów i charakterystycznych bohaterów. Narratorem jest główny bohater - kilkunastoletni chłopak, Wilhelm Dichter.

Tina | 2015-09-01

Potraktowałam tą książkę jako swoisty eksperyment czytelniczy. Nieznany mi autor, znana tematyka.
Choć nie zgadzam się z opinią recenzentów, opisujących ta pozycję jako |fascynującą|, to muszę przyznać że książka nie jest zła. Porusza ciekawą tematykę, jednak sposób opowiadania zupełnie do mnie nie trafia.

Aleksandra | 2016-10-22
ziomek | 2016-09-23