Lekcja Angielskiego

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1372-2
emigracja, Żyd, historia

"Lekcja angielskiego" to trzecia powieść Wilhelma Dichtera oparta na wspomnieniach autora. Dopełnia historię ukrywanego dziecka żydowskiego i młodzieńca dojrzewającego w epoce stalinowskiej opowieścią o emigracji po roku 1968. Dichter zdecydował się opisać traumatyczne przeżycia z dzieciństwa jako człowiek już sześćdziesięcioletni. Koń Pana Boga okazał się nie tylko świadectwem strasznych czasów, lecz także wybitną, nowoczesną powieścią, nominowaną do Nagrody Nike i przetłumaczoną na wiele języków. Podobnie Lekcja angielskiego jest prozą dojrzałą i wyrafinowaną, skonstruowaną na podstawie przeżyć własnych i całego pokolenia polskich Żydów zmuszonych do opuszczenia ojczyzny. Dichter nie bez autoironii pokazuje trudy adaptacji do nowego życia w „lepszym” świecie. Ameryka – ta ziemia obiecana dla mieszkańców szarego Peerelu – dla przymusowego „szczęściarza” bardzo długo pozostaje zamkniętą i obcą krainą. W końcu jednak, przez wpływ języka i rodziny, bohater powieści zalicza „lekcję angielskiego”, trudny etap odkrywania swojej żydowskiej tożsamości i – buntowania się przeciwko niej.

annakk | 2011-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2011

Lekcja angielskiego, zamyka swego rodzaju trylogię stanowiącą zapis wspomnień autora. Mamy 1968 rok, szalejący w Polsce antysemityzm i wyjazd polskich Żydów z kraju. Wilhelm wraz ze swoją rodziną udaje się do Ameryki i próbuje tam ułożyć sobie nowe życie, co mu się udaje.
Bardzo ciekawy zapis uczuć emigranta, a raczej wygnańca, ludzi, którzy przeżyli wojnę, obozy, ułożyli sobie życie w nowej Polsce i kiedy myśleli, że już nic się nie stanie, zostają zmuszeni do wyjazdu. Muszą wszystko sprzedać, rozdać, zostawić. W nowym miejscu, wszystko zaczynają od nowa. Nagle muszą się zderzyć z nową rzeczywistością, z nowym krajem, gdzie wszystko zależy od nas samych, gdzie można być wolnym i nie trzeba się już bać.Gdzie liczy się to jakim jesteś człowiekiem, co umiesz i co wiesz, a nie jakiej jesteś narodowości i wyznania.
Dodatkowo bardzo ciekawy wątek, a raczej dygresje, które z resztą przewijają przez wszystkie trzy książki, na temat Żydów. Tego jak sami siebie postrzegają, kim są, kim chcą...

VVisienna | 2011-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2011

dosyć opornie mi się ją czytało - kilka przebłysków i uniesień (str. 88, 162). poza tym - średnia

Tatagato | 2014-09-04
BOCH | 2012-08-09