Grunwald 1410. Bitwa, która przeszła do legendy

978-83-76740-38-6
Grunwald
historyczna
Pistacia

Nad powstaniem legendy bitwy grunwaldzkiej pracowało wielu kronikarzy, artystów, pisarzy i polityków. Również uczeni, często mylnie interpretując źródła, przyczynili się do utrwalenia błędnych stereotypów. Przez stulecia wyobrażenia o bitwie opierano wyłącznie na opisie Jana Długosza. Wiek XIX i epoka romantyzmu przyczyniły się do odkrycia średniowiecza niejako na nowo, a badania nad epoką...

Przez stulecia wyobrażenia o bitwie opierano wyłącznie na opisie Jana Długosza. Wiek XIX i epoka romantyzmu przyczyniły się do odkrycia średniowiecza niejako na nowo, a badania nad epoką rycerską i sięganie do źródeł polskiej państwowości były jednymi z elementów utrzymania uczuć patriotycznych pod jarzmem zaborców.
I tak Adam Mickiewicz, tak silnie związany z Litwą, przypomniał w swojej twórczości historię zmagań litewsko-krzyżackich, nie dbając o rzetelność historyczną, lecz przede wszystkim o wartość literacką swych utworów. Znakomite dzieło Karola Szajnochy wydane w 1836 pt. Jadwiga i Jagiełło dało kolejną historyczno-literacką wizję dziejów tamtej bitwy. Wielcy malarze – Jan Matejko, Juliusz Kossak, Adam Popiel – obdarowali Polaków monumentalnymi obrazami przedstawiającymi wojska pod Grunwaldem. Do budowania legendy najbardziej jednak przyczynił się Henryk Sienkiewicz ofiarując narodowi Krzyżaków – romantyczną wizję historii polskiego rycerstwa.
Każdy naród potrzebuje legend, a patriotyzm w dużej mierze opiera się na poczuciu dumy z wielkiej przeszłości. Niniejsza książka jest okazją, aby po raz kolejny pochylić się nad legendą grunwaldzkich pól, zrekonstruować przekaz rozmaitych historycznych i literackich źródeł, poddać je krytyce i wzbogacić o spojrzenie współczesnego historyka.

[opis wydawcy]

Derufin | 2012-07-27
Przeczytana: 10 lipca 2012

Ufff, zmęczyłem tę książkę... Davies kompromituje się w moich oczach swoimi gazetowyborczymi ocenami historii najnowszej, ale u niego widać nie styl, czytanie jego książek jednak sprawia przyjemność. Tu autor ma dużą wiedzę, stać go też na własne, czasem nieszablonowe teorie, ale napisane to jest mało przystępnie - przede wszystkim, za dużo szczegółów (np. mnóstwo imion, które pojawiają się gdzieś tylko raz i są bez większego znaczenia dla opisywanych zdarzeń i ich konsekwencji).
Przyznaję jednak, że ta książka powiększyła i jednak nieco uporządkowała moją wiedze o XIV-wiecznej Polsce.

Łukasz Mielech | 2015-05-26
Witold Lisek | 2010-10-14